Покрай широко рекламираните промени в Наказателния кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс срещу шофьорите убийци ГЕРБ се опитва да реши кардинално въпроса със споразуменията с прокуратурата. "Предлагаме да отпадне изцяло възможността за договорка с обвинението при всяко престъпление, когато е причинена смърт по непредпазливост", заяви пред "Сега" шефът на вътрешната комисия в парламента Анастас Анастасов, който е и ръководител на групата по промените. В момента споразумение е невъзможно само при умишлено причиняване на смърт.
Без възможност за споразумение за по-лека присъда ще се третират случаи като лекарска грешка, инцидент по време на лов, убийство по непредпазливост при сбиване, жертва при палеж, продажба на отровни храни и т.н. Споразумението като възможност остава например при делата за наркотрафик, подкуп и изнудване. Така може да се стигне до парадокса шофьор, премазал по непредпазливост човек, да лежи в затвора повече, отколкото наркобос, който е постигнал споразумение с прокуратурата.
Сегашните промени бяха разширени заради сериозните критики, че се пишат само за убийците на пътя. Другите поправки в НК и НПК са забрана извършителите на убийство на пътя да напускат страната, както и по-тежки наказания за пияни и дрогирани нарушители, ако инцидентът е станал на пешеходна пътека или ако шофьорът няма книжка. До промените се стигна след провеждането на две кръгли маси с участието на близки на загинали на пътя, на едната от които представители на опозицията и прокуратурата липсваха. На форумите вътрешният министър Цветан Цветанов одобри всяка идея, издигната от роднини на пострадали.
Условните присъди, срещу които протестират близките на загинали на пътя, обаче се запазват в НК и НПК. Както признават неофициално и вносителите, леките наказания "не са проблем на закона, а на прилагането му от съда".
Отпадането на споразумението ще доведе до удължаване на делата с години, защото ще трябва задължително да минават през три инстанции. Това ще възпрепятства близките да търсят обезщетения. Докато има висящо наказателно производство, те не могат да имат граждански и административни претенции.
"Да, ще има по-бавно производство", коментира градският прокурор Николай Кокинов пред "Сега", който е член на работната група по промените. Той уточни, че възможността за споразумение се изключва за всички престъпления, при които има смърт, за да няма обвинения, че се прилага двоен аршин. "В крайна сметка волята на законодателя е волята на избирателя, ние само изпълняваме", коментира Кокинов.
Според Михаил Миков от левицата, който по принцип е противник на споразумението, отпадането му ще доведе до проблеми при събирането на доказателствата, тъй като ще бъде нужно да се събират много повече и безспорни улики. Липсата им ще даде силен коз на адвокатите на обвиняемия. "Подобни предложения на парче са консумация на популистки потенциал от наказателното законодателство", посочи той. Четин Казак от ДПС обясни, че е положително настроен към промените, защото шофьорите убийци често се разминават с леки присъди. Според Димо Гяуров ("Синята коалиция") обаче от ГЕРБ тръгват по най-лекия път, за да се справят с проблема. Той смята, че именно при непредумишлените убийства има най-голяма логика да има възможност за споразумение. Според Гяуров по-удачно ще бъде да се запише в кои случаи има възможност за споразумение и в кои не - например шофьорите, които са причинили смърт в нетрезво състояние, да нямат право на споразумение. Той смята, че няма защо лекарите, които са допуснали неволна грешка, да се приравняват с шофьорите, които са употребили алкохол.
"Ще"...
-----------
Блогът на Генек