Трудовите борси у нас събират стотици кандидати за работа, но предлаганите работни места са единични, а България продължава да е сред страните в ЕС с най-тежък пазар на труда. |
В Испания ръстът е с 3 процентни пункта и стига 23.6 на сто. В Португалия безработицата нараства до 15% от 12.3% през февруари 2011 г. За Гърция Евростат обявява месечни данни, едва след като националната статистика даде тримесечните, но страната вероятно е №1 в черната статистика, след като през декември 2011 г. безработицата беше 21 на сто, а миналия февруари - 14.9%. В Италия тя скача от 8.1 на 9.3%. В другите държави от ЕС динамиката е около половин процент.
Преди нас по процент на безработицата са още Ирландия (14.7%) и Словакия (14%), но в тези страни е отчетена приблизителна стабилност на пазара на труда - ръстът е само с 0.5% и 0.6%. По-висока безработица вероятно има и в Латвия и Литва, за които също няма месечни данни, но пък там на годишна база е отчетен най-голям спад - от 16.3% през февруари, а през декември безработицата в тях спада до съответно 14.6% и 13.3%.
Средните данни за Европейския съюз бият 15-годишен рекорд, след като в еврозоната тя скочи с 0.8 процентни пункта за година и стига 10.8%, а сред всички държави членки е пораснала от 9.5 на 10.2% през февруари 2011 г. спрямо февруари т.г. Най-стабилен остава пазарът на труда в Австрия (4.2% безработица), Холандия (4.9%) и Люксембург (5.2%).
МЕТОДИКА
Европейската служба за статистика вдигна безработицата в България и със задна дата, след като ревизира данните до август. Така през януари според европейската статистика тя е била 12.2% вместо 11.5%, през декември 11.8% вместо 11.2%, през ноември 11.6% вместо 11%. През октомври ревизията е с 0.4 процентни пункта нагоре до 11.3%, а през септември с 0.2 процентни пункта до 11.1%. "Винаги се прави такова преизчисление, тъй като месечните данни са по-скоро прогнозни, докато не излязат тримесечните на националните статистики", обясниха от НСИ за "Сега" причината за ревизирането на данните. За първоначалните си изчисления Евростат ползва данните на Агенцията по заетостта, която отчита месечна безработица у нас, но само на базата на реално регистрираните безработни. По традиция тя дава по-ниски стойности и за февруари например отчете 11.5% безработица. Освен това АЗ не ги "чисти" от сезонния фактор, т.е. не отчита колко души са намерили препитание само заради старта на летния или на зимния сезон, които най-вероятно след 3-4 месеца пак ще са без работа. Евростат обаче отчита този фактор.