Няколко дни след като "Сега" разкри, че ГЕРБ готви сериозни промени в закона за отнемане на престъпното имущество, които за пръв път ще засегнат и политическите партии, се разбра, че комисията за отнемане на имущество няма да пощади и лидерите им. Това ще става, ако във финансирането на техните организации се открият нарушения на стойност над 150 000 лв. Промяната е записана в проекта за второ четене на новия закон. Зам.-шефът на НС Анастас Анастасов, който ръководи работната група за изготвяне на закона, обясни, че в тази хипотеза могат да попаднат и партийните лидери. Той допълни, че те са хората, които представляват своите партии, и на тях се налагат глоби, ако бъдат открити нарушения в партийното финансиране.
В закона е записано още, че комисията ще може да започва проверка, ако срещу дадено лице има влязъл в сила акт за административно нарушение, което му носи облага, ако облагата е на стойност над 150 000 лв. и към момента на придобиването й и не може да бъде отнета по друг ред. Държавните и общинските органи или длъжностните лица, които имат информация за подобно нарушение, са длъжни незабавно да уведомят шефа на съответната териториална дирекция на комисията.
Именно административните нарушения са съществената промяна на духа на закона, приет на първо четене. В приетия вече на първо четене вариант процедурата по конфискация се задейства при наличие на прокурорско обвинение и ако разликата в доходите и имуществото на лицето надвишава 250 000 лв. Добавянето на административните нарушения е сериозна промяна в закона, а такава не може да се прави между две четения според правилника на НС. Това може да стане основание за атакуване пред Конституционния съд.
Депутати от мнозинството допуснаха, че заради сериозното изменение е възможно този текст да не мине на второ четене. Представителите на БСП, членове на вътрешната комисия, където вчера се обсъждаха промените, напуснаха заседанието. Михаил Миков обясни, че мнозинството не приема дори разумните предложения на опозицията. Той даде пример - ГЕРБ са записали, че имуществото, което е било обект на престъпление, например кражба, няма да се връща на законния му собственик. Соцдепутатът поясни, че Юлиана Колева (ГЕРБ) е имала предложение имуществото да се връща на собственика, но това не се е приело. За разлика от приемането на закона на първо четене, този път заседанието на вътрешната комисия е закрито. Затова Миков каза, че всички техни възражения срещу закона ще се чуят в пленарната зала.
-------ПРЕДЛОЖЕНИЕ
"Великобритания иска само да помогне законът за конфискацията на престъпното имущество да стане по-добър и по-ефективен, а не да налага една или друга теза", обяви английският посланик Джонатан Алан. От два дни в България са специалисти, които обсъдиха с българските депутати британския опит по тази тема. На Острова има закон от 2002 г., който допуска т.нар. гражданска конфискация - без да има наказателно дело и присъда, и също първоначално е предизвикал противоречиви оценки. Сега обаче 87 на сто от обществото подкрепя конфискацията.
|
|