БНБ се оказа най-песимистичната институция по отношение на икономиката на България. Според централната банка икономическият ръст у нас през 2012 г. ще бъде едва 0.7%. Това стана ясно от изявление на управителя на институцията Иван Искров по повод 20-годишнината от създаването на Асоциацията на банките в България.
"От забавянето на растежа произтичат преки ефекти за потенциала на банките у нас да генерират доход от собствени източници. Ограниченото търсене на нови кредити поставя трезорите пред двойно изпитание - от една страна, те ще бъдат възпрепятствани да трупат нови буфери по линия на печалбата, а от друга страна, съществуващите класифицирани активи ще продължат да оказват натиск върху наличните резерви", заяви Искров.
Прогнозата на БНБ за развитието на икономиката през 2012 г. е най-ниската, давана досега. Преди броени дни финансовото министерство понижи очакванията си до 1.4%, спрямо 2.9%, заложени в макрорамката на бюджета за тази година. Така данните от ведомството вече съвпадат с последните изнесени от Европейската комисия, които също са за 1.4% ръст. ЕК влоши прогнозите си в края на февруари, след като през ноември обяви, че очакванията й за България са 2.3%. Оттам обаче уточняват, че прогнозите им са междинни и е напълно възможно както по-лошо, така и по-добро представяне. Значително по-оптимистични са експертите от Центъра за икономическо развитие, които смятат, че растежът на страната ще бъде 2.5 на сто.
"Прогнозите продължават да са твърде трудни и несигурни", успокоява анализаторът Георги Ангелов. Според него вместо да се дават проценти, по-добре е да се дават диапазони по примера на Европейската централна банка. ЕЦБ съобщава, че очаква примерно ръст от минус 1.2 до 1.7%, обясни Ангелов.
ПЛЮСОВЕ
11.9 млрд. лв. са влезли в банковия сектор у нас под формата на инвестиции за периода 1998 - 2011 г., заяви още управителят на БНБ Иван Искров. Сумата се равнява на 1/6 от всички преки чуждестранни инвестиции, вложени в страната за това време. "България остана една от малкото държави в ЕС, където нямаше необходимост от спасяване на нито една кредитна институция с парите на данъкоплатците. Банките тук продължават да бъдат една от главните опори на макроикономическата и финансовата стабилност на страната", каза Искров. По думите му средният реален годишен темп на растеж на БВП в последните 13 години е 4%, като 1/6 от него се дължи именно на трезорите.
|
|