Два месеца след като парламентът наложи мораториум върху проучванията и добива на шистов газ у нас депутатите създадоха временна анкетна комисия, която да проучи чуждия опит и да изготви законодателни промени, позволяващи отмяната на пълната забрана. Според опозицията обаче целта е да се премахнат пречките пред американската компания "Шеврон" за проучване на находища край Нови пазар. Еколозите също са скептични към декларираните добри намерения от страна на мнозинството. Органът бе предложен от ГЕРБ и горещо приветстван от "Синята коалиция". БСП и "Атака" гласуваха против, а ДПС се въздържа при вота, въпреки че подкрепи създаването му. 13-членната комисия ще изготви доклад за промени в два закона - за подземните богатства и околната среда.
Комисията ще "проучва и анализира добрите практики и законодателни решения при проучване и добив на подземни богатства". Според вносителя на предложението Валентин Николов от ГЕРБ, който междувременно стана зам.-министър, е възможно методът "хидравлично разбиване", който се използва при проучването и добива на шистов газ, да се окаже "добра практика". Венцислав Лаков от "Атака" предложи комисията да се нарече директно "за възобновяване на проучването за шистов газ от "Шеврон". Румен Овчаров от БСП съобщи, че материали за добива на шистов газ в САЩ са предоставени на правителството и на левицата от американския посланик Джеймс Уорлик. Той цитира данни за регистрирани 12 земетресения в щата Охайо м.г. вследствие на сондажите за шистов газ.
-------ДОБРИ ПРАКТИКИ
Провинция Квебек забрани добива на шистов газ по технологията на "хидравлично разбиване" за най-малко 1 г. Разрешени са само сондажите с научна цел. Канада и САЩ са единствените страни в света, в които се добива шистов газ. В Европа няма такъв добив, въпреки че потенциални находища са открити в Испания, Полша, Франция, Норвегия, Унгария и Германия. Европейското законодателство не позволява добив по начина, който се прилага в САЩ. В Европа земята с нейните залежи не е частна собственост, както е в САЩ. Франция е първата страна, която забрани със закон добива му по екологични причини. Заради слаби земетресения, предизвикани от технологията, Великобритания временно спря сондажите. По същата причина мораториум върху шистовите сондажи бе наложен и в САЩ - в щатите Ню Йорк и Ню Джърси. В момента единствено в Полша се извършват подобни сондажи. Наскоро Румъния разреши на "Шеврон" да извършва проучвания, но компанията засега ги спря заради протести на местното население.
|
|