:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,658,866
Активни 341
Страници 1,431
За един ден 1,302,066

Университетите вече произвеждат професори "на килограм"

Научните кадри във вузовете и БАН израстват с главозамайваща скорост
Истински бум на професорите и доцентите се наблюдава в университетите и научните организации за последните 15 месеца. За малко повече от една година предимно вузовете и в по-малка степен институтите на БАН са си "произвели" 309 професори, а новите доценти са 361. По-голямата част от новите хабилитирани лица са във вузовете - 249 професори и 305 доценти. Това показва справка на министерството на образованието за периода 28 декември 2010 - 1 март 2012 г., представена на ресорната парламентарна комисия.

Данните са за периода, в който действат новите правила за израстването на научните кадри, записани в закона за развитието на академичния състав. С него процедурата по избора на хабилитирани лица беше напълно децентрализирана - вузовете получиха право сами да произвеждат научните си кадри, научните звания се превърнаха в длъжности, а висшата атестационна комисия беше закрита. След промяната липсваше обобщена информация за процеса на научно израстване сред преподавателите в университетите и научните организации. Законът вмени задължение на просветното министерство да обявява новите професори и доценти в регистър, но ако изобщо има такъв, той не е публичен.

Броят на новопроизведените хабилитирани кадри е главозамайващо висок. Той е поне два пъти по-висок от средното при Висшата атестационна комисия, коментираха пред "Сега" бивши членове на ВАК и настоящи членове на научни журита. От справката обаче не става ясно дали новите правила отпушиха системата за израстване на младите учени, каквато беше целта им.

Логично и очаквано най-много новопроизведени хабилитирани лица има в Софийския университет - професорите са 45, а доцентите - 39. За 15-те месеца от действието на новите правила в най-големия университет са назначени 19 главни асистенти, но само един докторант е успял да защити научния си труд. По 22 са новите доценти в Югозападния и в Нов български университет. В държавния ЮЗУ обаче професорите са повече - 14, докато в частния НБУ те са 6. В Техническия университет в София професура са защитили 18 преподаватели, а доцентура - 20. Шуменският университет може да се похвали с 26 нови хабилитирани лица - 17 доценти и 9 професори. 18 са доцентите, а професорите - четирима в Икономическия университет във Варна. В УНСС новопроизведените доценти са 7, а професорите - 13. Също 20 са новите хабилитирани лица и в Университета по архитектура, строителство и геодезия, но съотношението е различно - новите доценти са 8, а професорите - 12. Само с един нов професор може да се похвали най-новият български университет - Пернишкият, сочи справката на МОМН. В Медицинския университет в Пловдив има попълнение от 9 докторанти, които са защитили титла. "Нулева" година за хабилитираните лица има и в Националната музикална академия - само трима докторанти са защитили трудовете си.



ЖАЛБИ

Над 50 сигнала за нарушения на процедурите са били подадени в просветното министерство за срока на действие на закона за развитие на академичния състав. Половината от жалбите са свързани с компетентността на научното жури, с оценките на рецензиите, начина на гласуване от научното жури и факултетните съвети. Преподавателите се оплакват, че често членовете на научното жури не са обективни или са в конфликт на интереси, което наложило промяна в закона, посочват експертите на просветното министерство до комисията по образование в парламента.
182
13007
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
182
 Видими 
12 Април 2012 18:53
Абе, аз хубаво се сетих за Национална академия на "Сега"...
Направо академици!
-----------------------------
Блогът на Генек

12 Април 2012 19:08
Освен една скандална статистика, тази статия на иначе уважаваната от мен журналистка, се нуждае и от анализ на ставащото. Впрочем тази вакханалия на хабилитиране беше съвсем очаквана още преди да се приеме (т.е. наложи от ГЕРБ) новият закон ЗРАС. Още преди приемането имаше сериозни възражения по много точки от закона, даже Конституционният съд отмени половината от текстовете, но комисията към Народното събрание с господстващо участие на "кадри" (например Ирина Соколова) от ГЕРБерската скамейка, с презрение ги отмина. Имам преки впечатления, тъй като вече няколкократно бях член на жури - процедурите се провеждат в камерен състав и по различни правилници, съставени от съответните университети. Няма никакво наблюдение върху това, което става. Докато при защитите на дисертации все пак кандидатът излага съдържанието на труда си както преди, аудиторията от пет лица не може да зададе достатъчно и то компетентни въпроси към докторанта. За сравнение преди в съответните специализирани съвети дискусията беше много оживена и плодотворна. Но по волята и бясната амбиция да стане И ТОЙ професор, министърът наложил ЗРАС, закри ВАК, която въпреки,че наистина се нуждаеше непременно от рационализиране на дейността си, по този начин отвори широко вратите за производство на "учени" и по неговите думи науката премина от "свински тръс" в "спринт". Ето сега виждаме непосредствените резултати от спринта, а по-нататъшните ще видим в следващите години!
12 Април 2012 19:17
"израсналите" след приемането на ЗРАС кадри задължително трябва да носят пред титлата си приставка : игнат-професор..., игнат-доцент...
не, че между тях няма и напълно заслужили титлата си хора






12 Април 2012 19:27
Напълно според очакванията, сега всичкото близко до съответния паша ще стане доцент професор и т.н., а в някои институти на БАН няма пари за жури и имаше мораториум на конкурсите. Да не говорим,че изискванията си останаха същите като ВАкошските (според вещицата даже са завишени).
Тепърва ще берем плодовете на серготеп инатов.
12 Април 2012 19:32
Струва ми се че това е правилно.
Преди имаше дискриминация - незнам кой си професор, незнам кой си доцент.

Сега, днес - вече може всеки. Воля, политическа и друга - достатъчно е да я имаш.

Вижте какъв хубав пример има във вишуто. Едно време изпити чудеса несправедливости ... днес вече бройката потенциални студенти е приблизително равна на бройката родени. Без съмнение за 20 години Бг успя да постигне небивал възход в процента вишисти сред пълнолетното население.

Девалвация на стойностите, приравняване, уравниловка, ох пардон извинете ме ..... реформа.
Не беше ли това целта?
12 Април 2012 19:43
Не би било лошо авторката, освен да преглежда официални статистически данни, да дойде и при нас, "долу", в реалността на българската наука и да види как изглеждат нещата през очите на един редови учен - невероятен хаос в изключително неграмотно написаните вътрешни наредби и правилници, абсолютно безнаказан и масов двоен стандарт, гавра със старателните и подкрепа на некадърните (стига да са напипали вярната стратегия - осигуряване на превоз или някакви други услуги - според потребностите на съответния местен феодал). Проблемът изобщо не е в някакво митично производство "на килограм", а в това че днес в още по-силно степен израстването в научната йерархия става по параакадемични критерии, а не по реалните заслуги на човека.
12 Април 2012 19:46
Не разбрах колко голям е приносът на БАН - някакви си 10%, при научен потевциал над 35%.
Все БАН е в устата на недорасляци от всички бои.
12 Април 2012 20:11
Научният потенциал на БАН според Юхи е 15% и дава около 60% от научната продукция в България. Малко удобно изпуска аспирантите и брои само хабилитирани и асистенти, но пак е красноречиво. Интересно колко от новите хабилитации са от БАН. Нещо ми мирише, че са най вече от малките унита, които през ВАК нямаха минаване
12 Април 2012 20:14
В Република България право да дават звание "професор" има един единствен орган - Висшата Атестационна Комисия ВАС.
Ако някое висше учелно заведение си присвоява правото да дава това звание, то си е за негова сметка но е невалидно.
Преди време такъв незаконно и неморално произведен от провинциалния Бургаски университет "професор" Кушлев ловко измами
държавата и години на ред си подремваше всеки ден следобед в специално построен за него кабинет на Раковски 128-Кимисията за отнемане
на незаконно придобито имущество, назначавайки сюрия роднини на постове, взимайки по над 2 000 лв. заплати.
Самия той не слезе под 10 000. За 4 години успя да убеди съда да отнеме окончателно само 4 пъти имущество за милион лева.
Срещу това изхарчи за същия период над 25 милиона лева, да назначи на синекурна държавна служба 200 души от които половината роднини
до девето коляно. Да ряздяде зя персонално ползване 20 служебни коли. Знам всичко това защото имах нещастието да
поработя при този "селянин", който дири ни знаещи как се пуска комп и за всяко заседание на Комисията - най-малко веднъж седмично
караше да му копират на хартия материалити- около 10 000 страници. Не е луд който яде зелника, а даващия му.
12 Април 2012 20:37
Сега, днес - вече може всеки

Въобще не си прав, могат само хранените хора на ректора. Нашият е назначил една, с извинение, комисия от двама химици, един икономист и една диалектоложка, които казват стваш ли, не ставаш ли. И изобщо не те допускат до жури. Ама че тези, четворицата, нищо не разбира от твоята наука, няма значение. За хора вече в пенсионна възраст (навършили 65) се отпускат конкурси за професори, а за младите се бавят или спират. Там, където наистина трябват хабилитирани или колегите отдавна са готови, не се отпускат бройки, под предлог че нямало пари. Да не говорим, че конкурсите, в противовес на ЗРАСРБ минават през Академичния съвет. От една година факултетът е обявил конкурси за главни асистенти, няма кой да води часовете, а ректорът ги бави, но обявява конкурси за професори в несъшествуващ още факултет и т.н. Много си беше добре старата система с научните съвети. Само ВАК трябваше да се премахне или промени. Този местен феодализъм срива академизма.
12 Април 2012 20:56
Светице имам някой наблюдения

баща ми беше вак-аджия - презрян феодален старец от времето на костов насам.

и като казвам костов една интересна забележка - членовете на вак се назначаваха от министър председателя с директна заповед и подпис.

искам да си представите ситуация:
Лицето аз съм прост и вий сте прости
.... назначава нов член примерно на комисията по химия и молекулярна биология....

само на мен ли ми се завива свят при подобна гледка ?
12 Април 2012 21:00
ВУЗ-овете плачеха преди, че Партията решава кой да стане професор; искаха автономия и реформи. Ето ви ги реформите, какво пак плачете? Поемете си най-сетне отговорност за това, което направихте, а не все друг да ви е виновен!
12 Април 2012 21:06
Интеле, и ти си прав, "Прост водач на прости. Когат прост поведе прости..." ямата им е сигурна
И все пак си мисля, че воят против научните съвети идваше главно от хора, които просто не можеха... Особено от 1990 до приемането на "рамковия" ЗРАСРБ, т.е. почти две десетилетия. Поне имаше ясни правила и единни критерии за съответните науки. И не от местния феодал зависеше да оценява дали са ти добри книгите и статиите.
12 Април 2012 21:15
научните звания се превърнаха в длъжности

Е туй нещо по инерция се пропуска. Професор не е благородническа титла, а просто название на заемана длъжност. Кой и как я заема - отделен въпрос. Или автономия на ВУЗ или единна национална система за висше образование. Или автономия или национална система за образование и качество. И двете хубости едновременно не може.
12 Април 2012 21:22
SvSophia,
ако искаме да имаме качество на образованието, то висшето образование трябва да стане просто степен на образование, (масово и почти задължително), която е част от единна национална държавна система от детските градини до докторатурите. Не отделни автономни университети, а просто висши училища, част от единна планомерно изградена система. Също, както средните училища и тези от по долните степени.
12 Април 2012 21:28
Харизанов,
опресни си информацията.
12 Април 2012 21:39
и както виждаш софия - адептите изпълзяха - длъжности са, задължително да стане, не е еди какво си .....

както казах и по горе, аз честно казано сматам че народът ще доволен ако тези "длъжности" бъдат отменени ....
или напротив ако не бъдат отстранени, то нека поне всички да имат равен достъп до тях. точно както и образованието - или да го отменят въобще, или напротив - от всяко дърво свирка.
в крайна сметка човеците са важни, душите не някакви измислени ... длъжности
девалвация, уравновиловка, и така е правилно защото .... така е народно
какво да кажем повече - това беше търсения ефект, такава е и търсената аудитория.
Приоритети
12 Април 2012 21:46
Е, част от "новите" професори в БАН просто преди се наричаха старши научни сътрудници и не са появили от небитието.
Не са и произведени на килограм, а само им е сменено на/званието.

Днес пих едно капучино на терасата на ресторанта на БАН.
За всеобща изненада, захарта се продава отделно от кафето и не е включена в, ъъъ, пакетната цена, като пакетче захар струва 1 ст.
Стопанската дейност на БАН умилява...
12 Април 2012 21:47
Колко струват академичните звания в България ще разберете, като отчетете факта, какъв е делът на научни проекти, инициирани и ръководени от български граждани, финансирани по рамковите програми на ЕС.
Отделно за академичната инфланция е показателно предпочитанието на богатите или просто по-заможните семейства да образоват децата си в чужди университети.
И накрая, заплащането на академичния труд е най-показателно за инфлацията на звания и степени - много често един добър майстор (строител, готвач, автомонтьор) се радва на по-високо заплащане на труда си - и то справедливо.
12 Април 2012 21:51
точно както и образованието - или да го отменят въобще

Като те чета тебе и да го бяха отменили то нямаше да ти се отрази. За да мразиш народа не е нужно образование, а единствено огромна комплексарщина.
12 Април 2012 21:55
тъй ще стане да знаиш интеле. БАН, СУ и още няколко унита ще държат ниво, но в останалите пашалъци като свищовската ще има изпълнения при това масово...някоя мутреса ще се закичи с титла и ще парадира, а мутрата, с която пашата си пие ракията ще стане направо доцент.
12 Април 2012 22:02
Установено е, че 5% са кадърни , а 95% некадърни. Само дето се пропуска, че това е спрямо съответната област. Следователно 100% са кадърни, но не в една и съща област.
-
Какво е висшето образование ? Специализирано и почти пълно образование в една повече или по-малко тясна област. Защо да не е масово и дори задължително за всички ? Какво лошо има талантът в определена област да бъде развит напълно и използван от обществото ? Не може, щото обществото е докарано до примитивно ниво ? Щото няма производство, а са нужни само сервитьори и проститутки ? Е това не е проблем на образованието, а на политиката. Да не ги смесваме. Във всеки случай за да развиеш икономиката ти трябват образовани хора, а не хора образовани спрямо нуждите на срината икономика. Кокошката или яйцето ?
12 Април 2012 22:04
"вече"!? Университетите си бълват професори на килограм много отдавна. Цялата процедура е свързана с принципа "мой/наш човек" , безочливо плагиатстване и компилации от най-ниско естество.
12 Април 2012 22:10
Света София, все пак е добре,че са ви назначили "диалектоложка" , а не " диетоложка" Защото бат Бойко за съветник по мобилизационните въпроси и отбраната си е назначил един историк от Шумен
12 Април 2012 22:15
Бивш заместник главен редактор

Бившият депутат в два парламента Светослав Спасов днес съветва премиера по мобилизационната подготовка. Историкът започнал трудовия си стаж като... журналист. И то не като обикновен репортер, а като цял зам. главен редактор на в. “Шуменски новини”.

Има и четири научни статии, една от които на тема: “Подвижните армейски работилници по време на войните (1912-1918)”.

Любовта му към историята и принадлежността към НДСВ го караха да се дегизира като цар Симеон Велики във възстановки на събития от Първата българска държава. Спасов набра популярност и сред парламентарните репортерки с познанията си по гледане на ръка, а уменията си във фън шуй приложи още в първия работен ден на Бойко Борисов на “Дондуков” 1 и даде на новия си шеф ценни съвети как да подреди кабинета си.

12 Април 2012 22:31
Комарко1, кадровата политика на Бокото е по-разрушителна и от фукушимите, дето ни плашат с тях заради АЕЦ Белене. Калинка до калинката. Щото никой не трябва да е по-умен от Него. Нито пък с по-голяма заплата. Лошото е, че подобно мислене сe оказа пълзяща зараза. Като отровна плесен.
12 Април 2012 23:35
"Броят на новопроизведените хабилитирани кадри е главозамайващо висок. Той е поне два пъти по-висок от средното при Висшата атестационна комисия, коментираха пред "Сега" бивши членове на ВАК и настоящи членове на научни журита."
Нямате хъс вие, в България. Аз очаквах да прочета "10 - 20 пъти", а то само два пъти.
Тази, новата ви система, с малки модофикации действа във почти всички страни. И защо при вас не действа? Може би ситемата си е добра, ами манталитета на научния "матрЯл" не го бива.
комар: "израсналите" след приемането на ЗРАС кадри задължително трябва да носят пред титлата си приставка : игнат-професор..., игнат-доцент..."
Немой така коравосърдечно! И те са хора, и те хляб ядат. Ти си професор, и той професор - значи сте равни.
"не, че между тях няма и напълно заслужили титлата си хора" - що, бе, и ти се вреди?
12 Април 2012 23:36
Професор не е благородническа титла
А трябва да бъде. Както беше. Какво, неприятно ли ви е, че някой срещу знания, в крайна сметка предоставени на обществото, е получил по-особен, "благороднически" статус в обществото? Неприятно ви е. Е, получавате това, което получавате.
12 Април 2012 23:44
Харизанов, като ти гледам правописа, братчед, или си неграмотен, или правиш грешки от черен яд, че не са те допуснали до онези с 10,000 лв заплата:

"Ако някое висше учелно заведение си присвоява правото да дава това звание, то си е за негова сметка но е невалидно.

...държавата и години на ред (пише се слято) си подремваше всеки ден следобед в специално построен за него кабинет на Раковски 128-Кимисията за отнемане на незаконно придобито имущество, до девето коляно. Да ряздяде зя персонално ползване 20 служебни коли. Знам всичко това защото имах нещастието да поработя при този "селянин", който дири ни знаещи как се пуска комп и за всяко заседание на Комисията - най-малко веднъж седмично караше да му копират на хартия материалити- около 10 000 страници."
12 Април 2012 23:56
hamel,
тва гледал ли си го Натисни тук ?
13 Април 2012 00:46
Установено е, че 5% са кадърни, а 95% некадърни.

Добре де. А защо е този бесен хъс? Мнозинството от 95% не ти ли стига, Брайтмане
13 Април 2012 00:59
Това, което ще препечатам от Капитал, важи и за нАучните работници, и се вижда добре във Форума:

"София е един тъжен град. Загрижени и печални изглеждат хората... [Тези] които среща човека по улиците, изглеждат като че са обхванати от една постоянна загриженост... И човек се обхваща понякога от един силен копнеж за хора, които не вземат живота тъй трагично, които могат да се смеят, да се шегуват." Така през 1908 г. вижда София кореспондентът на виенския вестник Neue Freie Presse.

100 години по-късно, положението е по-различно, но не много. Според различни проучвания хората в България се чувстват много по-нещастни, отколкото, обективно погледнато, могат да бъдат. В класациите страната се подрежда между държави от третия свят като Хаити или Сиера Леоне. Това е нелогично. През последните десет години българите стават все по-богати, възможностите им за развитие - по-големи, но те (или поне огромна част от тях) остават нещастни. Мрънкат. Ходят намръщени. Псуват. Не харесват живота си. Не харесват хората около тях. Не харесват държавата си, политиците, футболистите, шофьорите, лекарите, полицаите... Не харесват себе си."
Вие не харесвате себе си, пък ще харесате някакъв закон. Даже законът да е от чисти брилянти, вие пак ще мрънкате. Законът не ви е виновен, а вие.
Натисни тук
13 Април 2012 01:08
Автономията си е автономие, но стандартите стандарти.
А такива не желаят да въведът. Дори и при "университетите", пардон училищата, ма те други не останаа
Румънците, чувам че шъ праят крачка назад, че нещо новите им дипломи са за тапети.
13 Април 2012 01:31
Професор не е благородническа титла
А трябва да бъде. Както беше. Какво, неприятно ли ви е, че някой срещу знания, в крайна сметка предоставени на обществото, е получил по-особен, "благороднически" статус в обществото? Неприятно ви е. Е, получавате това, което получавате.


13 Април 2012 01:45
Според различни проучвания хората в България се чувстват много по-нещастни, отколкото, обективно погледнато, могат да бъдат.

И отколкото са. Убийте ме, така е, и не мога да разбера защо. Но е така.
Единственото ми обяснение е, че "нещастието" ни дава някакви предимства, например да не се борим за по-добра участ. Жална ни майка, ако сам прав. Мързелът, апатията и пиянството са нелечими.
13 Април 2012 02:12
Чета, с удоволствие, различните опити в социологията
Не разбирам едно. Най-динамичната група в малкото ни общаство, са циганите. Жилава, динамична, приспособима "раса". Имат нужда от къпане, а природният газ засега им е недостъпен
13 Април 2012 03:23
Харизанов, ти си проспал 3 години бе! Още не си разбрал, че ВАК вече няма, закриха я със закон. И резултата се вижда - нови десетки Тикви в българската наука.
13 Април 2012 03:27
"Мързелът, апатията и пиянството са нелечими."
За пиянството не си прав, виждал съм руснак започнал да пие на около 8 годишна възраст (по негови думи), да спре да пие и да работи. Но за мързела и апатията, и следващото ГОЛЯМО мъркане срещу всички и всичко си прав. И обиконовено мъркат тези, които не са постигнали почти нищо в живота си.
13 Април 2012 03:40
Абе, този Харизанов да не е същият от Фонда за научни изследвания? Но както и да е, да го поучим чиляка:

"ЗАКОН ЗА РАЗВИТИЕТО НА АКАДЕМИЧНИЯ СЪСТАВ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Обн. ДВ. бр.38 от 21 Май 2010г., изм. ДВ. бр.81 от 15 Октомври 2010г., изм. ДВ. бр.101 от 28 Декември 2010г.
..........

Чл. 13. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) Защитата на дисертационния труд за придобиване на научната степен "доктор на науките" се осъществява публично пред жури от седем хабилитирани лица, най-малко трима от които професори. Най-малко четирима от членовете на научното жури са външни лица за съответното висше училище или научна организация.

(2) За защитата се прилагат съответно разпоредбите на чл. 10 и 11. Трима от членовете на журито изготвят рецензии, останалите - становища. Две от рецензиите са от професори и най-малко една рецензия - от външно за висшето училище или научната организация лице.

(3) (Нова - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) За успешно защитена се смята дисертация, получила на защитата най-малко четири положителни оценки, като всеки член от журито публично обявява своята оценка.

(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) Научната степен "доктор на науките" се придобива от деня, в който дисертационният труд е защитен успешно.

Натисни тук

Харизанов, то да мечтаеш не е лошо: ВАК, БКП и т.н. Ех, мили спомени.
13 Април 2012 08:10
На западняците като им кажеш за БАН и се усмихват загадъчно.
Явно има за какво.
БАНскалии сами си раздават титли, сами им се кефят, сами си четат никому ненужните си умотворения, както и сами си наблюдават пъпа, дорде изпаднат в състояние на “нинбус“.
От друга страна, ако прочете човек което и да е Curriculum Vitae на некой БАНцкалия направо ще се смае от знанията, уменията и откритията които притежава въпросната личност. Да се чудиш, как до сега не е бил забелязан от световната наука?!
За сега по точки македонското БАН бие българското. Ама онези поне са си откровенно луди.


13 Април 2012 08:20
Аз съм професор и смятам,че титлата ми е напълно заслужена.Подписана е от трима професори,аз станах четвъртият в нашата академия.Ако някой мераклия иска да стане и той професор,трябва да се докаже пред нас.
Ще попитате,коя е тази академия.Отговарям-Димитровградска табладжийска академия.
И наистина имам диплома.С подписи и печат.
13 Април 2012 08:26
Титлите се девалвират и обезсмислят.
Напълно логично.
Никаква драма няма тук.
1. Голяма част от титлите при социализма си бяха идеологически, т.е. невалидни.
2. Голяма част от съвременната наука НЕ се прави в академии и университети, а в корпорации.
Титлите в науката имат също таково нищожно значение, каквото заслужил артист и народен артист в изкуството.
ИМЕТО е важно!
Името прави книгата, името привлича студентите, името носи пари в проектите.
Особено в България титлите са много често индекс на това къде се намираш в структурата на партийно-приятелските отношения.

13 Април 2012 08:54
„Истинският университет, каза Федър, няма точно определено местоположение. Той не притежава имущество, не изплаща заплати и не получава материални такси. Истинският университет е състояние на духа. Той е онова огромно наследство на рационалната мисъл, което е донесено до нас през вековете от група хора, по традиция имащи професорска титла, но дори и тази титла не е част от истинския университет. Истинският университет е безсмъртната същност на самия разум.
В добавка към това състояние на духа, наречено разум, съществува и една законна юридическа личност, която за нещастие носи същото название, но която е нещо съвършено различно. Това е една нестопанска организация, специализирана, каза Федър, институция с точно определени компетенции. Тя притежава имущество, може да изплаща заплати или да получава пари и да се поддава на законодателен натиск.
Но този втори университет, юридическата личност, не може да преподава, не създава нови знания и не може да оценява идеи. Той не е истинският университет въобще. Това е просто храмова постройка, мизансцен, местоположение, в което са създадени подходящи условия за съществуването на истински храм.
У хората, които не могат да разберат тази разлика, непрекъснато съществува объркване… и те си мислят, че контролът върху сградите на храма означава контрол над самия храм. Те гледат на професорите като на чиновници от втория университет, които трябва да изневеряват на разума, когато им се нареди, без възражения, също както правят чиновниците в останалите организации. Те виждат втория университет, но не могат да съзрат първия.”
13 Април 2012 08:56
Явният стремеж да се оплюе всичко - и минало и настояще, плод на неосъществени и неосъществими амбиции на хората у нас, личи в повечето от мненията в този форум. Още повече, че повечето автори с писанията си показват колко далеч са от проблемите на науката. Вината не е само в тях - години наред се насажда дянковщината за феодалните старци и ето, че сега тя дава плодовете си. Наложеният жалък закон ЗРАС принизи до нула всички нормални изисквания за научно израстване и облагодетелства армия от некадърни, но много нагли индивиди, желаещи да се накичат с научно звание. Илюстрация - И(г)натов!
13 Април 2012 08:58
Много точно си го казал Монтен.
А некои другарки и другари от БАН станаа чиляци с титли покрай зельони, желти и пимбяни партии.


13 Април 2012 09:09
Величко Адамов от Свищов и професор, и академик да стане, все чалгаджия ще си остане.
И няма нормален студент, който да му отиде в "академията".
-
Виж ако Стив Джобс или Уорън Бъфет бяха обявили, че ще преподават един семестър в Свищов, планини от студенти щяха да чакат на опашка по пътя от гарата до аулата.
Името, името и пак името, а не титлите.
13 Април 2012 09:22
Прав си Монтен 1.Името е голяма работа,но човекът прави името.Спомням си една лекция на професор Андрей Пантев във ВИНС "Д.Благоев" през 1989 г..
Лекцията я изнесе като гостуващ лектор.Грамадната аудитория беше пълна и почти всички зяпаххме с отворена уста.Спомням си и лекциите на професор Цветан Коцев,сухи,стегнати,но съдържателни.От него научихме много.
Но... спомням си и лекциите на г-н Петър Димитров.Мъка.
13 Април 2012 09:23
Sv. Sophia,
... Особено от 1990 до приемането на "рамковия" ЗРАСРБ, т.е. почти две десетилетия. Поне имаше ясни правила и единни критерии за съответните науки. ..
Мн правилна забележка от Ваша страна! Правила и критерии, които бяха невероятно точни и ясни!!! Особено за по-равните. И назначените elegantiae arbiter си правеха (и сега правят) професори и доценти по свой образ и подобие. А не забравяйте, че това си е подсигуряване за черни дни - пенсия, придобивки, реноме Ами да се назначават асистенти, бе! Ама никой не иска асистентска заплата, щото трябва да води практическите занятия на "доцента" и "професора". И каква е асистентската заплата, перспектива? След Х десетилетия - евентуално "доц." Голем праз ...
13 Април 2012 09:32
Защо ли като чуя или прочета нещо за БАН се сещам за това -

Натисни тук




13 Април 2012 09:50
Монтен 1
напоследък слушахме как титуловани геолози от бан *съкращение, което умишлено пиша с малки букви* се изказват в подкрепа на геноцидни тенденции като намерениетo да се добива шистов газ в РБ. Абсурд подобни мнения да идват от експерти. Къде са имената на тези личности по престижни научни конференции.. по публикации, проекти, програми.. бегло проверих- АМИ НЯМА ГИ ЕСТЕСТВЕНО! Ето затова аз гледам името, преди да се позова на определен източник.
Невероятно но факт- допряхме дотам да рапонизират и академичните среди. Тежко и горко на унитата оттук нататък. За степента на игнорация относно проекти на ниво ЕС за в бъдеще от страна на все още партниращи университети от запад не ми се и мисли.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД