Докато стотици хиляди хора по цял свят искат да получат американско гражданство, все повече граждани на САЩ се отказват от него. От началото на 2012 г. това са сторили 1800 души, твърди правителственото издание "Федъръл реджистър". По официални данни през 2008 г. американския си паспорт доброволно са върнали само 235 души. Но през 2009-а те са вече 743-ма, а през 2010 г. почти още толкова - или 1485 души. Така последните 4 години броят на напускащите САЩ се е увеличил 8 пъти, констатира руският в. "Российская газета".
Финансовите съображения са основната причина за тази тенденция, твърди още руското издание. САЩ са практически единствената държава в света, която задължава гражданите си да й плащат данъци независимо къде живеят. Вследствие на това приблизително 6-милионната американска диаспора в чужбина плаща данъци както в страната на пребиваване, така и у дома. Необлагаеми са само първите 95 000 долара от доходите, които гражданите на САЩ са спечелили в чужбина. "Данъчното обирджийство" дразни американците, които постоянно живеят и работят в чужбина, коментира "Российская газета".
Отделно от това недоволни от данъците са и американците, живеещи в САЩ. Според проучване на социологическата агенция "Галъп" 46% от американците смятат "федералните данъци" за "много високи", а 37% ги окачествяват като несправедливи.
Отказът от американско гражданство става само в посолствата на САЩ. Всички лица, които искат да върнат американския си паспорт, са задължени да проведат два разговора с консулски служител. След това те трябва да попълнят съответните документи, а накрая отказът от американско гражданство става под клетва. След няколко месеца лицето получава специалния "антипаспорт" - или документ, който удостоверява, че е загубил гражданството. За отбелязване е, че от 2011 г. процедурата за доброволен отказ се заплаща - тя струва 450 долара. Дотогава е била безплатна.
Отделно от 1996 г. действа поправка към имиграционното законодателство, която според вестника е призвана да порицае лицата, отказали се от американското гражданство. Поправката задължи Министерството на финансите да публикува веднъж на всяко тримесечие имената на хората, върнали американския си паспорт. Имената се появяват в същия федерален регистър.
ИМИГРАЦИЯ
За пръв път нетната имиграция на мексиканците към и от САЩ падна почти до нулата, гласи изследване, публикувано в "Пю испаник сентър". С други думи, броят на мексиканците, напускащи САЩ, се е изравнил със сънародниците ми, които емигрират в северната съседка. През периода 1995-2000 г. в САЩ са влезли около 3 млн. мексикански имигранти, но прибралите се в страната си от САЩ са били 700 000 мексиканци. През периода 2005-2010 г. по около 1.4 млн. мексиканци са влезли и излезли от САЩ. То дори допуска, че броят на завърналите се мексиканци е по-голям от емигриралите в САЩ лица. Изследователите обясняват тази тенденция с високата безработица в САЩ, засилването на граничния контрол, масираното депортиране на нелегални имигранти, спадането на раждаемостта в Мексико и подобряване на икономическата ситуация там. По данни на центъра в САЩ в момента има 5.8 млн. легални и 6.1 нелегални имигранти от Мексико. През 2007 г. последните са били 7 милиона. Мексиканците са 58% от намиращите се в САЩ нелегални имигранти.