:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,547
Активни 821
Страници 477
За един ден 1,302,066

Все повече граждани на САЩ връщат американския си паспорт

Заради високите данъци броят на тези лица е нараснал 8 пъти през последните 4 години
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Стена, която се простира на няколко хиляди километра, разделя САЩ и Мексико заради нелегалните имигранти. През 2010 г. правителството на САЩ дори изпрати подкрепление от 1200 военнослужещи от Националната гвардия да охраняват границата, включително да спират нелегалните бежанци.
Докато стотици хиляди хора по цял свят искат да получат американско гражданство, все повече граждани на САЩ се отказват от него. От началото на 2012 г. това са сторили 1800 души, твърди правителственото издание "Федъръл реджистър". По официални данни през 2008 г. американския си паспорт доброволно са върнали само 235 души. Но през 2009-а те са вече 743-ма, а през 2010 г. почти още толкова - или 1485 души. Така последните 4 години броят на напускащите САЩ се е увеличил 8 пъти, констатира руският в. "Российская газета".

Финансовите съображения са основната причина за тази тенденция, твърди още руското издание. САЩ са практически единствената държава в света, която задължава гражданите си да й плащат данъци независимо къде живеят. Вследствие на това приблизително 6-милионната американска диаспора в чужбина плаща данъци както в страната на пребиваване, така и у дома. Необлагаеми са само първите 95 000 долара от доходите, които гражданите на САЩ са спечелили в чужбина. "Данъчното обирджийство" дразни американците, които постоянно живеят и работят в чужбина, коментира "Российская газета".

Отделно от това недоволни от данъците са и американците, живеещи в САЩ. Според проучване на социологическата агенция "Галъп" 46% от американците смятат "федералните данъци" за "много високи", а 37% ги окачествяват като несправедливи.

Отказът от американско гражданство става само в посолствата на САЩ. Всички лица, които искат да върнат американския си паспорт, са задължени да проведат два разговора с консулски служител. След това те трябва да попълнят съответните документи, а накрая отказът от американско гражданство става под клетва. След няколко месеца лицето получава специалния "антипаспорт" - или документ, който удостоверява, че е загубил гражданството. За отбелязване е, че от 2011 г. процедурата за доброволен отказ се заплаща - тя струва 450 долара. Дотогава е била безплатна.

Отделно от 1996 г. действа поправка към имиграционното законодателство, която според вестника е призвана да порицае лицата, отказали се от американското гражданство. Поправката задължи Министерството на финансите да публикува веднъж на всяко тримесечие имената на хората, върнали американския си паспорт. Имената се появяват в същия федерален регистър.

ИМИГРАЦИЯ

За пръв път нетната имиграция на мексиканците към и от САЩ падна почти до нулата, гласи изследване, публикувано в "Пю испаник сентър". С други думи, броят на мексиканците, напускащи САЩ, се е изравнил със сънародниците ми, които емигрират в северната съседка. През периода 1995-2000 г. в САЩ са влезли около 3 млн. мексикански имигранти, но прибралите се в страната си от САЩ са били 700 000 мексиканци. През периода 2005-2010 г. по около 1.4 млн. мексиканци са влезли и излезли от САЩ. То дори допуска, че броят на завърналите се мексиканци е по-голям от емигриралите в САЩ лица. Изследователите обясняват тази тенденция с високата безработица в САЩ, засилването на граничния контрол, масираното депортиране на нелегални имигранти, спадането на раждаемостта в Мексико и подобряване на икономическата ситуация там. По данни на центъра в САЩ в момента има 5.8 млн. легални и 6.1 нелегални имигранти от Мексико. През 2007 г. последните са били 7 милиона. Мексиканците са 58% от намиращите се в САЩ нелегални имигранти.

32
6493
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
24 Април 2012 20:03
Не че нещо, ама тази статия някаква хумористична ли го раздава
24 Април 2012 20:04
.
24 Април 2012 20:08
И за отказването от българско гражданство вече има разговор с консула - по въпросник, утвърден от министъра на правосъдието... и правилно - всяка уважаваща се държава трябва да прояви интерес към причините, поради които някому е станала нужна тази стъпка...
24 Април 2012 20:10
.
24 Април 2012 20:27
Уффф, някога по времето на Брежнев се бяха загрижили за правата на индианците...
Ама в СССР си имаше един чудесен виц за чукчата, дето стоял на брега на Тихия океан и викал:
--Беднякиииии!!! Уууууу!!! Бедняки!!!
Спрял до него един и го питал:
-- Ти луд ли си, там е Америка, най-богатата страна, какви "Беднаки" са те патили?
А чукчата продължил:
--Беднякииии! Аляску купили, а Чукотку не могли! УУУУУУУ! Беднякииииииииии!

Та такива ми ти работи....
24 Април 2012 20:52
До края годината сигурно ще станат 3000. Един на десет хиляди! - голем праз! Тая газета прави внушения като едно време "Правда":Америка загива, чезне!
Чака лисицата да паднат на коча ташаците.
24 Април 2012 20:54
На кой терминал да чакаме Чичо Фичовите , че и не е до смях ...
24 Април 2012 22:15
Разговор с консула:
- Но господине, защо се отказвате от гражданство?
- Вижте, господин консул, преди хомосексуализмът беше престъпление и се наказваше. После го обявиха за болест и започнаха да го лекуват. Сега започнаха едни гей-паради, едни обвинения в дискриминация ... Та бързам да се махна, докато не са го направили задължителен.
24 Април 2012 22:35
Необлагаеми са само първите 95 000 долара от доходите, които гражданите на САЩ са спечелили в чужбина.
25 Април 2012 01:07
/:/ "...САЩ са практически единствената държава в света, която задължава гражданите си да й плащат данъци независимо къде живеят. Вследствие на това приблизително 6-милионната американска диаспора в чужбина плаща данъци както в страната на пребиваване, така и у дома. Необлагаеми са само първите 95 000 долара от доходите, които гражданите на САЩ са спечелили в чужбина..."
..............................................................................
Значи, можело, а, за доходи, реализирани от български граждани-емигранти в Чужбина(САЩ, например), те да плащат Данък "Доход" и в България!
А тук форумци, предимно емигранти в САЩ, освиркваха такова мое предложение всеки път, щом ми се налагаше да го повдигна(като предложение за промяна в закона)!
Ех, кога ще ги стигнем американците(сащците, де)?!...
25 Април 2012 04:36
А паспортите, кога ще ни ги вземате/ Българските.
25 Април 2012 04:53
Чака лисицата да паднат на коча ташаците.

А мечката - дренките да узреят, тия дето ощре не са цъфнали
25 Април 2012 04:55
Параграфе, данък по месторождение е феодален принцип и в цивилизовано общество е неприемливо да се прилагат такива средновековни практики.
На практика броят на американците отказали се фактически от гражданството си е хилядократно по голям, но не го правят официално, а просто забравят за отвъдокеанските земи и данъци, не стъпват повече нито там нито в посолствата, съвсем не навсякъде е задължително да се освободиш от американското гражданство за да получиш някакво друго.
25 Април 2012 05:00
за некои от "българските американци", скоро получения американски паспорт е равностоен на червения партиен биллет - и двете се пазят до сърцето, последното нещо, с което биха се разделили
25 Април 2012 05:20
И колко българи са се отказали от американския си паспорт? Изборът на българите с двойно гражданство категорично е в полза на американското.
25 Април 2012 05:27
Ще ги стигнете на върба, драги ми параграфе.Я кажи ти плащаш ли си данъците въху помощите от щатско? По ДДС‌ регистрира ли се, както изисква законът, или се ушумоляваш около компа кат безработен-самонает ?
25 Април 2012 05:30
Относно мексиканците новината е добра. Причините не са само в кризата. Половината щати затегнаха здраво контрола и направиха живота на нелегалните мексиканци доста по-труден. А Обама е рекордьор по връщане на нелегални имигранти. В момента чисти престъпния контингент. Не просто депортира с пъти в повече от предишните президенти, но и избира кои да депортира- хората с криминално минало и лентяите или безработните. Онези, които работят и си плащат данъците, по административен път на практика ги амнистира. При предишните правителства принципът за депортация е бил- първи го хванали, първи го депортират. И като се изчерпи лимитът от пари за депортация, спират да ги залавят и депортират. Обама наложи друг принцип- свестните се оставят и им се дава възможност да започнат процедура по легализиране, боклуците се изпращат по родните места. Това е един от случаите, при които Обама започна да заобикаля Конгреса. Лозунгът му вече е- не можем повече да чакаме!
25 Април 2012 05:37
А от това, че хиляда- две хиляди души на година са си хвърлили американския паспорт, Америка няма да пострада. Ако й потрябват хора, веднага може да набави няколко милиона руснака, или блондинки, които с удоволствие ще захвърлят червения паспорт.
25 Април 2012 05:50
скоро получения американски паспорт е равностоен на червения партиен биллет - и двете се пазят до сърцето, последното нещо, с което биха се разделили

До едно време полученият американски паспорт, даваше възможност парите, докопани чрез червеният партиен билет да се усвоят и харчат в САЩ. По късно тази благина бе отрязана.От към американска страна , естествено, не от към чалгаджийницата...Къш от лозето!
25 Април 2012 07:47
Изглежда 90% от изказалите са българи живеещи в САЩ.
25 Април 2012 07:53
Тук са - на амбразуарата на емигрантчетата.
25 Април 2012 08:22
Добре ще е тази статистика да се поднася обогатена с данните за броя на хората, отказали се от български и руски паспорт в същия период. Нека да има база за сравнение.
Горе в статията се посочва, че процедурата за отказ от американско гражданство е улеснена. Не е така с отказът от българското. Отказът от българското гражданство така е усложнен, че излиза, че не ти се отказваш по собствена воля, а те решават дали да те освободят от гражданство. Могат и да не те освободят. Усложненията започват още в консулските служби, където служителите започват да те агитират колко хубаво е да си запазиш българското гражданство. Усложнената процедура кара повечето българи да се въздържат от отказ от българско гражданство, защото си е ходене по мъките.
25 Април 2012 08:41
4263 души за 5 год.,Малиии,какво умопомрачително число,ма то направо катастрофа!За толкоз години у нашата разцветала рОдина повече са размазаха по асфалта.
25 Април 2012 09:21
не знам как е с отказа от руско гражданство


С разтрел!
25 Април 2012 09:37
"Заради високите данъци броят на тези лица е нараснал 8 пъти през последните 4 години" А ние защо не ги привличаме у нас да си поживеят свободно и щастливо?
25 Април 2012 10:21
Статията е познавателна и интересна. Такива статии в България няма!
Това с публичното огласяване на имената на отказалите се от гражданство е много вълнуващо. Има ли стен вестник на всяка закусвалня на Макдоналдс?
25 Април 2012 10:23
paragraph39
25 Април 2012 01:07
/:/ "...САЩ са практически единствената държава в света, която задължава гражданите си да й плащат данъци независимо къде живеят. Вследствие на това приблизително 6-милионната американска диаспора в чужбина плаща данъци както в страната на пребиваване, така и у дома. Необлагаеми са само първите 95 000 долара от доходите, които гражданите на САЩ са спечелили в чужбина..."
..............................................................................
Значи, можело, а, за доходи, реализирани от български граждани-емигранти в Чужбина(САЩ, например), те да плащат Данък "Доход" и в България!
А тук форумци, предимно емигранти в САЩ, освиркваха такова мое предложение всеки път, щом ми се налагаше да го повдигна(като предложение за промяна в закона)!
Ех, кога ще ги стигнем американците(сащците, де)?!...


Българите в чужбина само могат да приветстват такава фискална политика. Колко са българските граждани в чужбина, които печелят повече от 95 000 долара годишно? Тези фискални мерки обаче ще трябва да се съпроводят с нещо, което нашите политици не искат : политическо представителство на диаспората в Народното Събрание. Ето там ги стиска обувката нашите политици: да не им седне някой на столчето. Всичко друго е назаден план.
25 Април 2012 10:26
"Заради високите данъци броят на тези лица е нараснал 8 пъти през последните 4 години" А ние защо не ги привличаме у нас да си поживеят свободно и щастливо?

Ние привличаме руски мафиоти, чийто баби са молдавки от български произход. В момента тече скандал на тая тема с Кирчо Киров, ама не смеят да изплюят камъчето.
25 Април 2012 16:57
.
25 Април 2012 17:01
Както казваше Фидел Беев (форумния) "... всичкото мамeлюк от спротива нарипа на амбразурата!"
25 Април 2012 17:11
за некои от "българските американци", скоро получения американски паспорт е равностоен на червения партиен биллет - и двете се пазят до сърцето
- но не едновременно, нали?
25 Април 2012 17:48
Добре ще е тази статистика да се поднася обогатена с данните за броя на хората, отказали се от български и руски паспорт в същия период. Нека да има база за сравнение.
За руснаците не знам – не съм търсил – но ето малко българска статистика:

За периода от 1.1.2002 до 30.6.2011 гражданство са получили 68,539 от кандадатствувалите 127,006 души; за същия период са освободени от гражданство 4,981 души.

По (някои) години получилите гражданство са: 2008 – 7,113; 2009 – 9,000; 2010 – 14,948; 2011 (ян. – септ.) – 11,441

През 2010 година са освободени от гражданство 125 души.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД