:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,719,583
Активни 620
Страници 4,486
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Не ние сме измислили вредните заместители на храните

Химията не е нито добра, нито лоша. Зависи как се използва, казва химикът професор Цонко Колев
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Цонко Колев
Проф. д-р по химия Цонко Колев е роден през 1948 г. в севлиевското село Градница. Завършил е в СУ. Защитил е докторат на фондация "Александър фон Хумболт" в Германия през 1988 г., която по-късно финансира и негов проект. Бил е ръководител на звено по органична химия в БАН, понастоящем е професор в Пловдивския университет. От 23 години периодично работи в Германия по проекти, финансирани от Немското министерство на образованието и изследванията, а от 10 години - по проекти на Немската академична междуобменна служба. Има награди от изследователската общността на Германия. Носител е на миналогодишната държавна награда "Питагор". Има над 230 научни публикации в реномирани световни научни списания.





- Добро ли е времето за българската химия?

- В България останаха доста предприятия - в Димитровград, "Солвей" и "Полимери" в Девня, Заводът за антибиотици в Разград. В София на гара Искър се произвеждат високотехнологични полимери. Но днес българската химия загуби тия мащаби, които имаше допреди 20 години. Причината е ясна - остарели технологии и машини. Днес тя не е конкурентоспособна.

- Но и сега се защитават добри патенти и изобретения?

- Има патенти, които са защитени в България, и други, които са защитени в света. Да защитиш у нас е много лесно, но е и безпредметно, защото няма пари патентът да се вкара в практиката и рискът да го откраднат е реален. Най-напред трябва да защитиш патент в САЩ, Япония, Германия. Ако направиш това в България, един добър чужд учен ще го прочете и веднага ще му стане ясно за какво става дума. А да защитиш в тези страни, които посочих, трябват много пари, които у нас няма кой да даде, защото трябва да си ги върне, като вкара този патент в производство. А сега няма пазар.

- Защо примерно за германеца има пазар, а за нас няма?

- Защото не сме произвеждали качествено, технологиите са били в голямата си част стари. Запазени са само тези, които са били сравнително нови. И затова сега в Севлиево говорим за капиталистически бум, но те още навремето имаха нови производства. И изнасят където си искат. Германците си купуват техните неща, защото не само цената ги устройва, а и качеството. Те също си имат такива производства, но им е много скъпо.

- А как българските химици се съизмерват със световните?

- Смятам, че това, което сме като държава и народ, и това, което сме направили в химията, е много. Може би тя е българската най-силна научна и практическа дисциплина. Та българската химия няма 90 години, през които да се изучава като университетски предмет. Иван Странски е създател на българската физико-химична школа, работил е в Германия и институтът по химия на техническия университет в Берлин е назован на негово име. С Ростислав Каишев са създатели на теорията за растежа на кристалите. Акад. проф. Димитър Иванов е създал реакция, която се учи във всички учебници по света, той е бил асистент на Виктор Гриняр, нобелов лауреат. И още няколко души имат световна известност.

- Съпоставими ли сме в днешно време?

- Българските учени работят много здраво. На първо място е проф. Иван Иванов, който създаде цяла група и от неговите хора днес действат проф. Калчевски и проф. Николай Денков. Те се занимават със стабилност на пяните и емулсиите и благодарение на тях химията ни е сред най-добрите. Те имат разработки за концерните "Жилет" и "Юнилевър" и получават практически задачи от тях. В органичната химия професор Тодор Делигеоргиев е много добър синтетик, но работи с американски концерн чрез посредник немец, защото сам не може да пробие този пазар. Неговите багрила са за белязане на нуклеинови киселини и е най-добрият на Балканите. Това пък намира приложение в молекулярната биология, а в САЩ това е практическа дисциплина, която се използва в болниците за откриване на молекулярни болести на ниво ДНК. В областта на хибридните материали е добър доц. Гуцов, внук на проф. Стоян Гуцов и син на проф. Иван Гуцов, който работи с немски институти и прави много интересни неща в областта на луминисценцията.

- Защо обаче всичко се внедрява навън, а не у нас?

- Защото тук няма потребител. Всички учени, които познавам, искат да го внедрят в България, но няма кой, защото техният потребител най-често е фамилна компания с малко работници. Голямата компания, която ще се фокусира върху изобретение и ще се бори да го внедри, я няма на практика. Всичките големи заводи, които изброих в началото, работят по стари технологии. Ние се сърдим, че е така, но това са реалностите.

- Използваме ли химията разумно?

- За съжаление, не ние като народ сме виновни. Други са тия, които са я използвали за неща, за които днес се оказва, че ни тровят. Ето, наскоро отмина времето на козунаците. За да стане хубав един козунак, трябва да му сложим яйца, прясно мляко, мазнина - смес от краве масло и олио, че и малко свинска мас, захар. И килограмът ще ни струва около 10 лева, което значи, че той ще е непродаваем. Затова козунаците се приготвят от заместители, които са евтини, но и некачествени и вредни. Да вземем маргарина, който е продукт на втвърдяването на течните растителни мазнини. На него вече не се гледа с добро око на Запад и почти не се купува. У нас се продават маргарини със съдържание 50 на сто мазнина и още толкова вода. Той е имитация на кравето масло, но е вреден като хранителни качества.

- Не е ли същото положението и с Е-тата? Като отидем в магазина, четем на етикета "Е..." едикакво си, но не знаем нищо за него.

- Трябва да има корелационна таблица във всеки магазин, за да се знае какво има в продуктите, но кой го прави? Защото, ако човек е болен от някакво нарушение на обмяната на веществата, при което не може да се преработва аминокиселината фенилаланин до следващата стъпка в метаболизма, той трябва да избягва такива Е-та и продукти като подсладителя аспартам например.

- Не е ли подобно положението и с месото?

- В много страни растежните хормони, които се дават на животните, не са забранени - например в САЩ. Това месо идва у нас и го ядат и деца и в резултат училищата ни са пълни с дебеланковци, не само момчета, а и момичета. Един от факторите за това е месото с хормони. Другата болна тема са хербицидите. По принцип някои от тях са разградими, но са скъпи. У нас се използват най-евтините, а те остават в плодовете и зеленчуците. Едно време растителната защита вместо с хербициди се е правила с разтвор на коприва във вода, която престоява една-две седмици и с него се пръска. Е, днес не можем да използваме копривата на баба, но вината ни като общество е, че търсим технологичните решения, които са евтини, за да правим пари.

- Излиза, че злоупотребяваме с химията?

- Химията нито е добра, нито лоша. Зависи за какво я използваме. Примерът е бойният газ фосген, който по време на Първата световна война поразява хиляди войници. Но той е най-доброто средство за органични синтези и с него се получават фантастични резултати. Всичко зависи от това как хората поглеждат на химията.

- Включително и при шистовия газ ли?

- Да. Скалите се разбиват по химически начин и газът се изкарва с химикали от земята. Говорим за неконвенционални методи за добив, както е и записано в закона. Това значи вкарване в сондажа при хидравличното разбиване на земната маса на химикали като метанол и етиленгликол, които са си отрови чиста проба. И въпросът е какво ще стане със земята, когато върху нея се складират тия отрови. Основното при нас, както и при много други решения, е, че хората не знаят какво се вкарва в земята и в какво количество.

- А защо средностатистическият българин не е информиран какво има в хранителните продукти, земята и водите, и колко опасно е то за здравето му?

- Не съм политик, но отговорът ми е: Защото има финансови интереси за бързи печалби. Българинът иска за един ден да стане милионер и не се спира пред нищо. И хората се държат в неведение. Но това не е само наш "патент". Използваме опита на други страни. Не ние, българите, сме измислили вредните и некачествени заместители на храните. Ами човечеството все по-трудно се изхранва и затова са измислени и ГМО-тата. Там е изменен генния състав. Какви хранителни качества имат тези продукти не сме правили изчисления, но не си задаваме и въпроса какво е отражението им върху месото на животните, което ядем. Това е проблем, който вълнува цяла Европа и има много силен отпор срещу тях.

- Добре, но ако минем към традиционното земеделие, дали ще се изхраним?

- А, България няма подобен проблем. Тя има проблем с това, че собствеността в момента е такава, че хората с 40-50 декара земя не могат да си купят трактор и той да е ефективен. Трябва да се помогне на тях, а не на големите производители, които един политик сполучливо нарече по римски "латифундисти". Но това е работа на държавата и политиците.



52
4667
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
52
 Видими 
27 Април 2012 20:08
И за професора, но и за снимката му
27 Април 2012 20:47
"И още няколко души имат световна известност"
Един от тях е Стефан Робев - прекрасен химик и лош човек...
27 Април 2012 20:52
27 Април 2012 21:04
Не ние сме измислили вредните заместители на храните
Не съм политик, но отговорът ми е: Защото има финансови интереси за бързи печалби. Българинът иска за един ден да стане милионер и не се спира пред нищо.

Политик си, политик - професоре.
Защото:
Кой българин - и под влияние на кого? Кой направи стандартите незадължителни - и под влияние на кого. Ние ли трябваше да стигнем нечие качество - или в същност се искаше да се отворим за нашествието на боклука и отровите? И Шеврон ли е българин?
Ами човечеството все по-трудно се изхранва и затова са измислени и ГМО-тата.

Ами позаинтересувайте се за престъпните политики на СБ, СТО, и за престъпния корпоративен тоталитаризъм - и ще разбереш защо и от кого местните производства (вкл. и в България) се подлагат на унищожение.
За глад в името на печалби става дума, а не за изхранването.
ПП
В мрежата има много документални филмчета със смразяващи доказателства на тази тема.
27 Април 2012 21:12
Следващата публична изява на г-н професора да не се окаже за ядливите опаковки на ягоди и череши, после на ябълки?

Няма да им се размине на пловдивските физико-химици. Ние знаем какво ни дава природата и какво правят с него те.
27 Април 2012 22:46
Езоп
28 Април 2012 01:32
Отлична статия! Браво на СЕГА! Нека има повече мнения на хора които наистина разбират и познават това за което говорят.
28 Април 2012 09:14
"И още няколко души имат световна известност"
Един от тях е Стефан Робев - прекрасен химик и лош човек...
Стефан Робев имаше именна реакция, втората след акад. Димитър Иванов, но нещо не го цитираха много. Аз бях учуден, че когато кандидатстваше за член-кореспондент ми казаха, че имал само около 70 цитата.
Да не забравяме много други акад. Стефан Христов, заедно с проф. Тютюлков, един от въвеждането на квантова химия в България, акад. Ростислав Каишев (бил е асистент на Странски), Калоянов, който работеше в Техническия университет Мюнхен и без малко да получи Нобелова награда за синтеза на хлорофила, но я отмъкна Уудуорд (внук на поета), въпреки, че неговата статия излязла по-късно. Разказваха ми, че немският колега на Калоянов, с който са били предложени се е пропил от мъка. Е ако има няколко кандидати за Нобелова награда винаги американеца се предпочита, а българинът е най-отзад.
Цонко Митев Колев се е изказал доста добре. Е за маргарините не съм съгласен. Там проблемът е с транс-мазнините, той Цонко отдавна говори против тях. Аз съм говорил с представител на Юнилевър, който изнасе лекция в Ерланген, че той каза, че този проблем е отдавна решен, т.е., се произвеждат маргарини без транс-мазнини. Мисля, че вече тази технология се използва при всички маргарини. Сега Юнилевър рекламират по нашта телевизия маргарин, който има противо-холестеролов ефект, този същият от Юнилевър твърдеше, че жена му имала висок холестирол и го смъкнала с този маргарин.
28 Април 2012 09:19
А, България няма подобен проблем. Тя има проблем с това, че собствеността в момента е такава, че хората с 40-50 декара земя не могат да си купят трактор и той да е ефективен. Трябва да се помогне на тях, а не на големите производители, които един политик сполучливо нарече по римски "латифундисти". Но това е работа на държавата и политиците.
Ей това е вярно. Ама колко имат и 40-50 декара. Моят прадядо е владеял земята на цяло село в Североизточна България. На мен сега ми се падат 2 декара. Нашите политици, начело с Филипчо Димитров и най-големиот дисидент селянинът Желю Желев, нямаха престава какво означава комбинаторна експлозия, как бързо (експоненциално) нарастват наследниците (особено преди 1944г.) по генекологичното дърво.
28 Април 2012 09:45
генекологичното дърво.


Маркс Плюс-Плюс, нямате равен!
28 Април 2012 10:11
Дорис,защо така.Дядо Маркс сигурно е искал да напише гинекологичното дърво.Всички знаем,че като чакаш деца се чака в Гинекологията. }
28 Април 2012 11:31
Но днес българската химия загуби тия мащаби, които имаше допреди 20 години. Причината е ясна - остарели технологии и машини.
Причината е ясна, но не е тази. По-скоро е пресичането на меридианите и паралелите. По света има нови машини колкото щеш. Политика за развитие няма. Иначе всички машини остаряват. Дори и новите.
Абе от тройната освен стари машини друго остана ли? Щото резерв вече не остана.
28 Април 2012 13:08
.Дядо Маркс сигурно е искал да напише гинекологичното дърво

Вярно го е написал дедото. Генекологичното дърво е плодно дърво, раждащо генек.
28 Април 2012 16:02
генекологичното дърво

Вероятно е написал "генеалогичното дърво", но Уиндоусът, браузерът му или някоя друга "умна" програма е решила да му помогне с "правописа", като автоматично е подменила думата.
-
И на мен ми се е случвало да напиша една дума, а като чета после да се окаже съвсем друга, неясно как и кога автоматично подменена.
28 Април 2012 16:45
Ей мааа му ст**ра не давате на човек да сгреши
Абе аз между другото пиша тук и след това не проверявам. Разбира се, че е грешка. Навремето натиснах М вместо Н (на клавитурата те са едни до други), някои го видяха, като голямо незнание - ЛюксеМбург, вместо ЛюксеНбург (то на английски между другото си е М - не знам защо англичаните заменят Н с М, например на англиски Нюрнбергт е НюрЕМберг). Гледайте по същество.
28 Април 2012 16:57
Навремето натиснах М вместо Н (на клавитурата те са едни до други), някои го видяха, като голямо незнание - ЛюксеМбург, вместо ЛюксеНбург

Нищо, важното е, че вече знаеш добре кое е правилното!
28 Април 2012 17:44
Наркс++ ще вземе Мобел за генекологични дървета.
28 Април 2012 18:51
Марксе, ще ме съсипеш от смях, бе човек! Погледни в някои речници, отвори атлас ако не си сигурен в нещо. Има и Википедия, ако чак толкова...
28 Април 2012 20:31
Тук погрешни може да са само мислите - буквите не може.
29 Април 2012 00:08
А, България няма подобен проблем. Тя има проблем с това, че собствеността в момента е такава, че хората с 40-50 декара земя не могат да си купят трактор и той да е ефективен. Трябва да се помогне на тях, а не на големите производители, които един политик сполучливо нарече по римски "латифундисти". Но това е работа на държавата и политиците.
Много точно и дълбоко прозрение. Усилията на обществото трябва да бъдат насочени за осигуряване поминък на хората, в т.ч. и с никакъв начин да не им се пречи. Никакви данъци за дребните производители. За търговците данъци -- да но за малките производители това е кощунство -- все едно да пречиш на хората сами да изкарват прехраната си.
Всичкия обществен ум е необходимо да да се насочи към това -- всичко за поминъка на хората, всичко за подпомагането му. И като начин на мислене - че осигуряване поминъка е дело на всеки, и като възпитание в труд и като подпомагане с историческа и настояща информация и като юридически. Необходимо е особено подпомагане и съсредоточаването най-много в земеделието. Това е най-важния стратегически отрасъл на една държава, каквито и други нелепости да пишат по въпроса. Всички икономисти от древността до сега са давали преимуществено значение за държавата и стопанството и -- на земеделието. Това е единствения лесен поминък чрез който всеки, с труда си, може да се самоосигури и изхрани. Хилядолетия поданиците на държавите са се самоосигурявали и са живеели чрез земеделие и то при много по трудни условия. За съжаление този поминък - земеделието - бе осмян и подигран. И никой от младите не ще да се занимава със земеделие (макар че има положителни наченки). Сега върхът на заниманията е мъжът да се завре в офис между химикалите и компютъра -- работа нездравословна и недостойна за мъж, да ме прощават офисджиите, или да се занимава с дребнави далавери, избивайки комплексите си.
Единствената спасителна стратегия за стопанството е насочване усилията за развитие на земеделието и поощряване създаването на малки семейни ферми. И като развитие инвентара за тях и като поощряването им законово-юридически а и научно -- измисляне подходящ инвентар за развитието им и др.
Никакви други "стратегии" няма да възродят държавата ни. Цялата държавна мощ следва да е насочена към това и за никакви други глупости да не се харчат пари и разхищава умствена енергия -- никакви велоалейки, лифтчета и прочие тинтири-минтири.
29 Април 2012 08:59
Единствената спасителна стратегия за стопанството е насочване усилията за развитие на земеделието и поощряване създаването на малки семейни ферми. И като развитие инвентара за тях и като поощряването им законово-юридически а и научно -- измисляне подходящ инвентар за развитието им и др.
"Сън в лятна нощ", не по Шекспир, а по Филип Димитров, Желю Желев и другото седесариат. Човеку ти казва, че с 40-50 декара бизнес не може да се прави, ти пак малки ферми.
В Япония оризът е основна храна, ама е много по-скъп от САЩ - защо? Защото поради природните дадености в Япония той се произвежда в малки ферми, а в САЩ в огромни полета. Охайо например е щат на царевицата, другите щати на Средния Запад са на пшеницата, на ориза и т.н. Цели щати засети с една култура. Ние нямаме природните условия на Япония, което позволява едро земеделие. Затова ТКЗС-тата и АПК-тата бяха много по-производителни от сегашното разпокъсано стопанство.
29 Април 2012 12:21
Mrx++ 29 Април 2012 08:59
Сън в лятна нощ", не по Шекспир, а по Филип Димитров, Желю Желев и другото седесариат. Човеку ти казва, че с 40-50 декара бизнес не може да се прави, ти пак малки ферми.
В Япония оризът е основна храна, ама е много по-скъп от САЩ - защо? Защото поради природните дадености в Япония той се произвежда в малки ферми, а в САЩ в огромни полета. Охайо например е щат на царевицата, другите щати на Средния Запад са на пшеницата, на ориза и т.н. Цели щати засети с една култура. Ние нямаме природните условия на Япония, което позволява едро земеделие. Затова ТКЗС-тата и АПК-тата бяха много по-производителни от сегашното разпокъсано стопанство
Ти наистина не вдяваш, май. Не ти говоря за бизнес, пич, а за самозадоволяване, самоиздържане и препитание, поминък с който хората да живеят. А не да се водят безработни и държавата да плаща социални.
Земеделието хилядолетия е осигурявало живота на хората. И то при липса на машини -- ръчно. Когато това за което ти говоря се осъществи част от хората ще се върнат към земеделието -- най естествения поминък -- и ще олекне на държавата. За офисаджии и др. разни, мераклии винаги ще има... но положението с бягството от земеделието като немодно занимание ще се окаже бедствие за държавата. Прочети още веднъж най-известните икономисти -- започни от преди няколко столетия --- без изключение всички постравят земеделието като двигател на стопанството и най-важния стратегически отрасъл. Ако щеш с това че дава здрави хора, свободни и самодостатъчни а не потребители Натисни тук (от 11.55).
А и пазар за чиста храна винаги ще има -- хората ще започнат да бягат от ГМО -- щатите сами си го вкараха с ГМО, по точно глобалната измет им го вкара -- американците са под пълно господство на глобалистите и най-много страдат (въпреки величаения им, от медиите, начин на живот и възприемането от много хора, едва ли не, за мяра (тази действителност я създадоха медиите)
Има и друго --- най-известния и производителен начин някога е била задругата -- нещо средно между ТКЗС и частно стопанство (да го наречем частно ТКЗС) Животът в задругата е бил свеж, весел и сигурен -- имали са си всичко и по-много били са здрави и безгрижни. Били са самодостатъчни и свободни.
Не си вдянал, Марксе, за какво говоря ...
29 Април 2012 12:36
А и какъв друг поминък предлагаш марксе -- има ли по естествен и лесен от тоя -- частни ферми в които хората да произвеждат почти всичко за да се самоизхранват. нещата в света ще стават все по-тежки -- автоматизацията и роботизациата в производството и услугите заради компютъризацията, ще направят хиляди хора излишни. машината все повече ще заменя човека -- на там отива светът - почти във всички държави безработицата расте, растът навсякъде и дълговете на държавите. Всяка ферма може да съществува като мини стопанство, а ако по-естествен начин се възстановят задругите... - те са една минидържава -- най мощната клетка на обществото която някога е измисляна. задругите ще превърнат хората в свободни и самодостатъчни, което значи и здрави. И с друго мислене където , примерно, няма да са необходими аборти, нито ще има страхливост от много деца, ще намалее мързелът ..
29 Април 2012 14:24
Абе, като всеки професор в БГ-то малко на едро ги мели, ма карай да върви, нии си ги знайм
29 Април 2012 14:30
.... Затова ТКЗС-тата и АПК-тата бяха много по-производителни от сегашното разпокъсано стопанство.


Марксе, виждам че и по тази тема не си в час и я караш на клишета!!
Точно модерното земеделие, за което всички окрупнители песни пеете, храни няколко партии и еб@ м@мата на селата и малките населени места!!!
29 Април 2012 17:10
автоматизацията и роботизациата в производството и услугите заради компютъризацията, ще направят хиляди хора излишни. машината все повече ще заменя човека -- на там отива светът - почти във всички държави безработицата расте, растът навсякъде и дълговете на държавите.
Ще се намалява работния ден. Хората ще имат повече свободно време за почивка, за самостоятелна творческа работа. А не едни да ги съсипват от работа заради лудата конкуренция, а други да стоят безж работа.
29 Април 2012 17:22
Марксе, виждам че и по тази тема не си в час и я караш на клишета!!
Точно модерното земеделие, за което всички окрупнители песни пеете, храни няколко партии и еб@ м@мата на селата и малките населени места!!!
Май и ти като всички мошенницо не си в час по темата. Какво общо има окрупеното земеделие с партиите? Айде стига с тези фантасмагории, измисляте си какво ви се иска да е било, а не каквото е реалното положение. Селото беше разорено точно с ликвидацията на кооперативите, защото никой не попита какво искат селяните, Това и котките и кучетата на село го знаят. както и сега никой не иска да пита народонаселението иска ли АЕЦ или не.
Европейският съюз поставя условия за големи ферми с животни. В Унгария камионите, които събират млякото не спират при малките ферми. Вкараш ли машини и техника в земеделието трябва да имаш много декари, за да може тракторът да се завърти. Инак с ралото и с добичето, както е било преди 2000 години по времето на Христос.
Чехия, Словакия и в бившето ГДР не бяха разбити кооперативите и сега те са много производителни, даже западногерманските фермери се оплакват, че не могат да държат на конкуренцията им
29 Април 2012 17:23
Ще се намалява работния ден.

Вярно бе! Сетих се, Л. Дилов-баща в Атомния човек разправяше за едни, дето в месеца веднъж работели по 2-3 часа, щото (май ) им доскучавало. Комунизъм, майна... Ама в таз книжка и парите вече ги нямаше, та не се е налагало да се обвързва положения труд със зарабочая плата.
29 Април 2012 17:27
Ти наистина не вдяваш, май. Не ти говоря за бизнес, пич, а за самозадоволяване, самоиздържане и препитание, поминък с който хората да живеят. А не да се водят безработни и държавата да плаща социални.
Това със самозадоволяването го имаше по време на соца, ако си живял тогава. Ама тогава ТКЗС-тата даваха по 16 декара на кооператор и по-малки парчета на граждани, които искаха да се самозадоволяват. На тези парчета им викаха "конфу", защото са малки и като ги обработваха си удряха задниците, както в оня танц със същото име. Нали знаеш, че при самозадоволяването не изпитваш такова удоволствие, като при задоволяването. Сега никой няма да ти даде ни 16 декара ни парчета "конфу", защото земята е частна, ако не си разбрал.
29 Април 2012 17:30
Пък и да пуснат на пазара дървените станове, хурки и други атрибути от времето на прабабите, че хората да започнат да си тъкат шаяк, да си плетат и т.н. Да се върнем в Средновековието. То ни върбаха в капитализма, сега надолу към средните векове.
29 Април 2012 17:54
Той Гладиаторът си спомня времето на гладиаторите, ама и тогава Рим се изхранвал от латифундии...
29 Април 2012 19:36
В България останаха доста предприятия - в Димитровград, "Солвей" и "Полимери" в Девня
Не знам защо, но ми се струва, че професорът казва "доста" със известно съжаление, защото май му се струва, че са много, което не ми харесва.
Примера с "Полимери" е просто обратен за "модерните" технологии. Защо ли ? ами защото вместо по модерната технология за синтез на винил хлорид от етилен и хлор е заменанена с архаичната карбид - ацетилен - винилхлорид, след спиране произвждството на етилен в Нефтохим Бургас.
Що се отнася до завода за сода на Солвей в Девня, метода на производство който е класически и носи името на фирмата собственик, така и не е остарялл. Аз съм го учил в 1957 година пък той е от доста по рано. Просто фирмата е приложила много по модерно и ефективно оборудване и си произвежда по 2 млн. тона годишно, основно за експорт.
29 Април 2012 20:03
Не знам защо, но ми се струва, че професорът казва "доста" със известно съжаление, защото май му се струва, че са много, което не ми харесва.
Въобще няма ДОСТА химически предприятия. Територията на Нефтохим е разделена на две от административните сгради. На запад са рафинериите и производството на органични продукти - етилен, пропилен, фенол, бензол, толуол. Там работят само рафинериите. На изток са модерните заводи за полимери - всичките построени от западни фирми - полиетилен ниско и високо нслягане, полистирол, акрилнитрил-полиакрилнитрил-булана, метилметакрилат, изкуствен каучук и др. Всичко на изток не работи. Да не говорим, че заводите във Видин (Видлон и гумите), Враца (кармбамид) и Ямбол (полиестери) са затворени. Свилозата в Свищов и Поливинилхлорида в Девня кретат. Не знам какво е състоянието на заводите за изкуствени торове в Девня, Стара Загора и Димитровград. Цонко не е работил в производството. Той е кадър на БАН - в лабораторията на акад. Юхновски, в Пловдив е от няколко години.
29 Април 2012 20:34
Преди години имах познати които се занимаваха със земеделие !!
Вземате амониева селитра от Димитровградския Химкомбинат , изсипвате 5килограма в 50 литра
вода разбърквате добре !
Набирате от полето напълно зелени , здрави , домати и ги изсипвате в получения разствор !
Оставяте ги на тъмно да престоят в разствора 12 часа !!
Изваждате ги , поставяте ги в щайги и ги откарвате в София или друг голям окръжен град !
Доматите Ви са най-хубавите , най-узрелите , най-здравите домати наоколо !! Продавате ги и си тръгвате!
Ето така използва българина съвременната химия !!
30 Април 2012 03:40
Не знам от кога Цонко е станал любител на къщата.
Добре че сме анонимни тука, че май се познаваме, да не вземем да се изложим един друг.
30 Април 2012 03:55
Цонко май е приключил с квадратната кислена
Иначе е прав - бизнеса няма идея как да уптребява БАН. Те и затова го смятат за тежест не за asset.
30 Април 2012 06:35
За трети път се опитвам да постна мнение и все не се получава. Че и написаното от мен изчезва. Този път ще бъда кратък.
В България има толкова пустеещи земи в полските райони, че ако се залесят и опазят насажденията, отоплението в селските райони ще е осигурено. Да не говорим за ползите от промените в климата и предизвикване на локални дъждове, по-чести, за животновъдството и за дивеча, както и за опазване на почвите.
Проблемът с хербицидите е или зобене на химикали, или копане на ръка.
Проблемът със заместителите в храните, подобрителите, оцветителите и изобщо развалителите е- или се учиш да си правиш козунаците сам, или ядеш химикали.
Бъдещето е и единственото решение е- хората да живеят в непосредствена близост до земята, всеки, който не е на легло да даде своя дял в ръчните селскостопански работи, производство, съхранение,преработка и консумация да са на едно място. Частични елементи на натуралното стопанство, частично коопериране на хората в производството и преработката.
Така е, другари! Всички посочени проблеми са предизвикани от урбанизацията, набутване на хората в огромни гета като София, където чакат да им се изпрати продоволствие незнайно откъде и произведено незнайно от кого. Проблемът е прекалено тясната специализация. Толкова тясна специализация е необходима за не повече от десет процента от работещите. Тясна специализация за магазинерка, камериерка, водопроводчик, пазач, шофьор и пр. и пр.- 90 процента от заетите, е прекалено голям лукс, който води до днешните глобални проблеми, свързани с екологията. Тясна специализация е необходима само за хората на науката, изкуството, хората, развиващи високи технологии и боравещи с висока степен на познание. Всичкото друго народ трябва хем да магазинерства, хем да копа на полето, хем да участва в преработката, хем да прави още сто работи. Въпрос на местожителство и организация.
30 Април 2012 06:51
Най-големият хит в момента е песента за намаляващите пенсии. Как ще се изхранват пенсионерите? Много лесно! При подходяща общоселска организация, подходящо коопериране на определени дейности и влагане на необходимия ръчен труд, пенсионерите могат да участват още двадесет години пълноценно в производството. Проблемът на пенсионерите е, че не могат да правят всичко сами. А и не само за пенсионерите. Но пък онова, което не могат, то подлежи на коопериране и механизация. В общи линии, с участие и ръчен труд, пенсионерите могат да си докарват продоволствието на четири-пет пъти по-ниски цени. И при това екологично и здравословно.
30 Април 2012 08:29
Тук някои като Гозамбича май не разбират от икономика
Не може да правиш огромно селскостопанско производство, докато другите сектори не работят. Същото беше със строителството. Магазините са пълни с храни, а хората нямат пари. Преди 1989г. селскостопанското производство беше в пъти по-голямо, но хората имаха пари за храна, защото получаваха по-нормални заплати и пенсии,тъй като всички сектори на производството работеха. Затова рафтовете се опразваха. Предложенията са пълна глупост. Къде ще се върнат пенсионерите, като нямат къщи на село. После това селскостопанската работа не е като за всеки. И както споменах по-горе земята не е тяхна. Пенсионери и сега ходят в селата и малките градове - това се наблюдава, ама това не е решението.
Вие с голяма радост върнахте КАПИТАЛИЗЪМъ сега искате да върнете и ФЕОДАЛИЗЪМъ с натуралното стопанство.
Ей Гозамбича и по-горните умници да се върнат на село, като дава такъв акъл.
30 Април 2012 09:18
Девизът на Маркса е- "Никой ни мой ма върна на село!"
Какъв феодализъм при кооперирани собственици, Марксе?
Идеите ми не са прочетени в никакъв учебник по икономика и противоречат на съвременната икономическа наука. Но ако забелязвате, икономическата наука не само е безсилна да решава днешните глобални проблеми, но и ги поражда и задълбочава.
Марксе,
ти си най-неподходящият човек за разговор на подобни теми. Твоята мисъл е бетонирана.
30 Април 2012 09:18
http://www.biotree.bg/index.php?ekod=bg&menu=9&koren=7
30 Април 2012 10:10
На времето имаше един девиз
.Ние успешно преодоляваме трудностите, които сами си създаваме Демокрякъците, обаче, създадоха такива трудности, които трудно могат да се преодолеят. След като бяха ликвидирани кооперативите, сега ще се правят пенсионерски кооперативи. Аз обясних трудностите, земята е разпарчетосана и нейното окрупняване е много трудно. Някои собственици са в града, други в чужбина. За да стане това е нужна организация, която само държавата може да създаде. Ама сега държавата не трябвало да се меси в икономиката. Глупостите демократски нямат край. Ама и да се разработят пенсионерите, те трябва да продават продукцията, ама аз обясних, че тя няма да има реализация, защото работещите и безработните нямат достатъчно пари, защото другите сектори на икономиката не работят.
30 Април 2012 15:24
Тук, според мен, добре се обяснява защо
http://e-vestnik.bg/14508/avstralietsat-stiv-kayl-v-balgariya-ima-chudesen-miks-mezhdu-haos-i-red/
30 Април 2012 16:41
В последните години на ТКЗС тази организация я бях застроил. ТКЗС засява един блок с определена култура, върши механизираните услуги, на всяко семейство се определя парче от блока, където поемат всички ръчни работи. Накрая всеки получава продукцията от земята, за която се е грижил, а заплаща услугите на ТКЗС за механизираните работи по тарифа. Невероятни добиви при най-ниска себестойност. Хората работят вечер или в почивните си дни. Всички доволни. Съчетание на едроплощно земеделие и високи технологии със присъщия само за дребното земеделие ръчен труд, т.е. масово участие на хората в най-проблемната част от земеделието- ръчния труд. Та за това, ча което говоря аз съм го мислил преди повече от 20 години и съм имал възможността да го изпитам на практика. И плановете ни бяха големи не само за производството, но и за преработката, но ликвидацията на ТКЗС ликвидира сложи край на мечтите ни.
Чета в момента Вехтия завет и виждам колко трудно им е било и на двамата, на Мойсей и на Господ , да накарат евреите да се изселят от Египет и да потеглят през пустинята към новите земи. И колко чудеса е трябвало да направят, за да ги накарат да вървят. Е, така ще бъде и с преселването на днешните градски жители от града към обработваемите земи /не казвам селата, защото хората могат да изберат да живеят на полето, или да си направят къщи в центъра на обработваемата си земя ". Става въпрос за преселение в непосредствена близост до земята, до природата. Прилежащите около града земи също могат да се използват.
30 Април 2012 17:22
Статията, която ви постнах относно залесяването показва, че в полски район от декар средно годишно се добиват 5 кубика дървен материал /50 кубика за десет години/. Във всяко село има хиляда декара земя, която никога не е била обработвана и дори за пасище на става. Има и още няколко хиляди декара пустеещи земи. Хиляди дървета могат да се насадят около пътища и канали. Необходима е само малко организация и много силна власт и здрав ред извън селата, за да се опазят през първите години насажденията.
30 Април 2012 17:30
Цонко май е приключил с квадратната кислена

Да бе вече станаха 14 години откакто Иво почина, как бързо лети времето. Оттогава и с Милена са скарани и квадратната киселина се окръгли.
30 Април 2012 17:50
Марксе,
ти си най-неподходящият човек за разговор на подобни теми. Твоята мисъл е бетонирана.
И за нея бронебойни патрони няма открити.
30 Април 2012 20:55
Милена се скарала с Цонко? И двамата не ги помня като такива хора, а бях в района когато Кънев почина. Глей какво доживях да научавам от вестниците.
01 Май 2012 01:05
Mrx++ 30 Април 2012 08:29
Тук някои като Гозамбича май не разбират от икономика
Не може да правиш огромно селскостопанско производство, докато другите сектори не работят.
Марксе, наистина не вдяваш какво ти се говори. Говорити се за дребно фермерство, където с декар два и някоя и друга фреза, кладенец или вода наблизо, едно семейство ще може частично и в голяма степен да задоволява нуждите си. на първо време. Това и сега се практикува на много места в селата. Но огромни места пустеят, селата са празни а даваха одеве че 30 % от младите хора в България са без работа. Вдяваш ли, бе, не да ми говориш щамповано с купешки и учебникарски лафчета - едро земеделие, кво правили не знам къде си и др. тинтири минтири... Всеки човек си има свой път и всяка държава си има свой път -- папагалските копирания ни съсипаха.
Тия 30% безработни каква възможност им предлагаш ?? Някой свръх добър в областта си може и да го дръпнат на запад, ма и там е голяма безработица за младите. Единствената възможност и то най евтината е да се прославя земеделието за да могат част от тия 30 % да се заемат с тази дейност, поне на първо време , да не бездействат, а да си изкарват някакси част от прехраната. А в бъдеще част от тях ще успеят. Земеделието има грамадни възможности но мозъците ви така са щамповани от това дето знаете, че друго, мозъците ви, не допускат. В Япония на терасите и в пространството на покриввите гледат земеделска продукция и то чиста, технологиите така се развиват че възможностите за един декар, примерно ще са големи и ще стигат за едно семейство. И недей да осмиваш натуралното стопанство -- осмиването на каквато и да е възможност, заради това че някой като тебе решил че е старомодно е следствие на умствено самоограничаване и зачертаване на една сносна възможност -- напълно нормална и естествена. Хората хилядолетия са живели с много малко пари, примерно, и са били по-щастливи от времената с много пари. Вярно е че възможностите от соца бяха унищожени от невежи хора, но нещо трябва да започне да се прави, нали. А ти освен омалосване и вайкане друго не предлагаш. Аз предлагам нещо естествено с което хилядолетия хората са се препитавали и им е било за поминък. За какво си заподсакачал толкова и си се разпенил ??
Ти, Марксе, пак те питам, какво друго предлагаш, освен да си чешеш езика какво било и какво е сега, да омалосваш и да се вайкаш
01 Май 2012 06:15
Гозамбо
За последния постинг и най-вече за последния ред от него!!!!!!!!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД