Идеята на премиера Бойко Борисов за местене на агенции и министерства извън София ще доведе до правен и организационен хаос в работата на администрацията и ще увеличи вместо да съкрати разходите. Държавата не е готова за такова решение и аргументите за реализирането му са абсурдни. За това предупредиха представители на синдикатите и експерти по повод поредната идея за административна реформа - този път за деконцентрация на чиновници извън София. Още вчера работодатели и синдикати свикаха спешни консултации и ще настояват за свикване на тристранния съвет по темата.
Новата акция за преместване на административни структури извън София бе обявена през почивните дни от премиера Бойко Борисов. Той съобщи, че от София в Пловдив ще бъдат преместени поне четири структури - сектор "Туризъм" на икономическото министерство, цялото Министерство на земеделието и храните, агенцията по лозарството, част от НКЖИ. Централното управление на НАП ще се мести във Велико Търново, агенцията по рибарството - във Варна, агенция "Митници" и една от водните агенции - в Русе. Борисов, който не говори за пръв път за местене на министерства, твърди, че това ще облекчи София от задръстванията, ще доведе до разкриване на нови работни места и ще подобри работата на отделните администрации. Преди време той аргументира предложението с необходимостта да се осигури трафик по новите магистрали.
Вчера за идеята допринесе и вицепремиерът Симеон Дянков. На конгреса на КНСБ той обясни, че поне 20 агенции (изпълнителните агенции са общо 30) ще бъдат преместени от София в университетски градове, а това ще обогати гледната точка на чиновниците. "Защо е добре туризмът да е в Пловдив? Да не се мисли само как ще привличаме туристи по Черноморието, а да се мисли за спа туризъм, за исторически туризъм. Ако само си стоим в София, имаш един поглед върху нещата, ако тези висши администратори се пръснат из страната, ще имаме много по-разнообразен поглед върху това, което е необходимо за икономиката", аргументира се Дянков. Той допълни, че местенето ще тече на две вълни - през октомври и през април, така че първите 20 структури да са преместени до лятото на 2013 година.
Вчера се разбра, че кабинетът не разполага с никакви финансови разчети до какви разходи ще доведе принудителното преместване на чиновниците. Не е ясно в кои точно сгради ще бъдат преместени структурите, дали няма да се наложат ремонтни дейности, дали в София все пак ще бъдат запазени някакви звена на преместените структури. Дянков бе лаконичен по темата, като само увери, че бюджетът може да поеме тези разходи, след като идеята се предлага.
Проверка на "Сега" показа, че принудителното местене на структури ще доведе и до правен хаос с договорите на служителите, които откажат да отидат в ново населено място. В Кодекса на труда правата на работниците при преместване в друго населено място са уредени, като за местене на разстояние над 100 км за повече от 1 година се полага добавка към заплатата от 1/4 за всеки издържан от работника член на семейството. Предвидено е и поемането на разноски за път и за пренасяне на имуществото на работника. Кодексът предвижда и възможност за едностранно прекратяване на договора с предизвестие при отказ на работника да се мести.
В закона за държавния служител обаче изобщо не е регламентирано какви са правата на държавните служители в такъв случай, а отказът за местене не фигурира като основание за прекратяване на договора от работодателя. Вчера земеделският министър Мирослав Найденов призна, че договорите на държавните служители не могат да бъдат прекратени едностранно и ще се търси компромис с изплащане на обезщетение, което по закон може да е до 6 заплати. При евентуален отказ и на обезщетение ситуацията се оказва параграф 22. Масовото напускане на чиновници пък ще оголи преместените структури, защото наемането на нови държавни служители става задължително с конкурс и отнема поне два месеца. "Всичко това не може да се случи без промяна в закона за държавния служител. Да не говорим, че идеята няма да доведе до нищо по-добро. Представете си човек, който има проблеми едновременно с митници, НАП и друга държавна структура. Колко града ще трябва да обиколи?", попита Мика Зайкова, експерт в КТ "Подкрепа". От централното управление на НАП, което е нарочено за местене във Велико Търново с близо 400-те си служители, вчера отказаха коментар. В другата голяма приходна структура, нарочена за местене - агенция "Митници", работят 638 души.
Всички досегашни опити за местене на администрации - на районния съд в София, на столичната община в сградата на земеделското министерство и др., така и не се осъществиха.
Попрочетох мненията по същата тема в съседство и съм съгласен, че това е начин управляващите да подменят малко чиновнически апарат. С какви кадри - не е нужно голямо въображение. Местните герб активисти също хранят семейства.
Защо така мисля - за да могат такива структури да съществуват и да са ефективни, трябва по определение да се изключи необходимостта от личен контакт, независимо дали става дума за клиенти или за други структури. Всичко трябва да върви по телефон, поща и имейл. Точно така е в UK, където доста от държавните структури са разпръснати къде ли не из страната, на стотици мили. Само че комуникациите действат перфектно. Не знам точно, но имам подозрения, че у нас е обратния случай.