Върховният касационен съд (ВКС) охлади окончателно намеренията на топлофикациите, електроразпределителните дружества и ВиК-тата да събират стари дългове при условията на общата 5-годишна давност. С тълкувателно решение от вчера върховните съдии обявиха, че задължения могат да се търсят най-много до 3 г. назад.
На практика ВКС прие, че тези дългове възникват от периодични плащания, а пък те се подчиняват на специалната 3-годишна давност. Години наред съдебната практика бе противоречива. Първоначално много съдебни състави не приемаха, че дълговете към трите дружества са периодични плащания. Техните аргументи бяха, че при договора за продажба на топлинна енергия например доставяните количества не са еднакви през различните дни, седмици или месеци. Освен това не става дума за повтарящи се на равни интервали дейности и размери на задълженията, както и на еднакви по периоди плащания. Затова често се прилагаше 5-годишна давност.
Постепенно обаче съдилищата се съгласиха, че става дума за периодични плащания и започнаха да определят погасяване на задълженията 3 г. назад. Но имаше съдебни състави, които не споделяха това мнение и караха хората да плащат за по-дългия период. Затова преди няколко месеца омбудсманът Константин Пенчев поиска от ВКС да издаде тълкувателно решение по въпроса. Той настоя върховните съдии веднъж завинаги да прекратят разнобоя за това каква е давността за сметките за ток, вода, парно и телефон. В искането си той дори цитира коренно противоположни съдебни решения по едни и същи казуси.
Сегашното решение на ВКС определя, че понятието "периодични плащания" в Закона за задълженията и договорите обхваща всички повтарящи се задължения за предаване на пари, "чиито падеж настъпва през предварително определени интервали от време, а размерите на плащанията са изначално определени или определяеми, без да е необходимо периодите да са равни и плащанията да са еднакви".
За целта обаче всеки длъжник трябва да направи задължително възражение пред съда за изтекла давност, защото по закон погасяването на една претенция не става автоматично.
-----------ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ
Приемането на Закон за фалита на частните лица ще предпазва от злоупотреби гражданите, които имат задължения към банки или монополни дружества като топлофикации и електроразпределителни предприятия. За такъв закон настояват от новоучредената Асоциация на ощетените от кредитори (АОК), които ще отправят предложението си до парламента. В АОК са постъпили над 700 жалби на физически лица - основно срещу банки, ВиК и топлофикации. При разглеждането им обаче в повечето случаи е установено, че са пропуснати срокове за повдигане на възражение и така длъжникът няма как да се защити.
|
|