На фона на влошаващи се икономически показатели и приближаващи избори финансовият министър Симеон Дянков лансира поредната отчаяна идея за осигуряване на допълнителни приходи и увеличение на доходи и пенсии. На отчетно-изборен конгрес на КНСБ той изненадващо подкрепи исканията на синдикалистите за 10% увеличение на всички пенсии и на заплатите в бюджетните организации. Финансовият министър обаче вече не разчита на ръста на икономиката, а настоява за бърза продажба на ненужни държавни активи.
Дянков вчера не обясни какви активи се приемат за ненужни и какви средства следва да се осигурят за обещаното увеличение на пенсии и заплати. Няма яснота и кога може да се случи всичко това. "Аз съм оптимист, мисля, че може да стане и за пенсиите, и за заплащането в държавните организации, просто трябва всички да се напънем и да правим малко по-активна политика в продажбата на ненужните активи на държавата", лаконично коментира финансовият министър. Премиерът Бойко Борисов на свой ред увери, че също иска високи пенсии и заплати, но бе по-уклончив. "Надали има премиер или президент, който да не иска пенсиите да са високи, заплатите да са големи, непрекъснато да растат, да се работи по-малко, да има ниска пенсионна възраст. Ако има такъв, той е за убиване. Въпросът е доколко балансът и икономиката на държавата го позволяват", декларира Борисов.
Новината за ударно разпродаване на активи съвпадна с поредния лош икономически показател - спад на приходите от осигуровки. Към края на първото тримесечие приходите от социални вноски са 888.2 млн. срещу 946.6 млн. лв. към края на март 2011 г. При здравните осигуровки спад няма, като към края на март постъпленията са 401.5 млн. срещу 385.6 млн. лв. за миналата година. Общите приходи на социалното и здравното осигуряване в края на тримесечието са 1.3 млрд. лв. при 2.66 млрд. лв. разходи.
Идеята хазната да се пълни с разпродажби на активи не е нова и изгледите за успех не са големи. Предложението за разпродажби на държавни активи бе записано още в антикризисните мерки от пролетта на 2010 г., но до резултат така и не се стигна. Една от малкото стартирали инициативи - за продажба на остатъчните дялове в енергетиката, донесе 98 млн. лв. Парите обаче потънаха за кърпене на дупки в бюджет 2011, вместо да постъпят в Сребърния фонд за стабилизиране на пенсионната система, където би трябвало да влизат парите от приватизация. Не се сбъдна и идеята на земеделския министър Мирослав Найденов да се продадат 100 000 декара земеделска земя, а от приходите да се плащат субсидии на фермерите. Бизнесът в лицето на БСК пък поиска тези пари за инвестиции.
Правителството на ГЕРБ замрази пенсиите и заплатите с идването си на власт заради кризата, а увеличението им досега се обвързваше със състоянието на икономиката. Надеждите за растеж през 2012 г. вече бяха попарени, след като кабинетът официално занижи прогнозата си за размера на БВП.
ХВАЛБИ
За финансовия министър Симеон Дянков не е голям проблем, че се появи хаос с таксите при личния лекар и за престой в болница. От 1 май те скачат с минималната работна заплата и стават съответно 2.90 и 5.80 лв., въпреки че отдавна беше решено да бъдат отвързани от минималното възнаграждение. Едва вчера здравният министър Десислава Атанасова предложи на кабинета със законодателни промени двете такси да се заковат на 2.70 лв. и на 5.40 лв., но докато те бъдат приети от парламента, хората ще плащат 2.90 лв. и 5.80 лв. "По-важното е, че се увеличи минималната заплата с 22% от началото на кризата. Докато инфлацията се е увеличила с 8%. Това е реален растеж", отчете Дянков. Атанасова пък се оправда с бездействието на предшественика си Стефан Константинов. Но тя бе председател на здравната комисия в парламента допреди месец, имаше законодателна инициатива и можеше да предложи промяна в закона, преди минималната заплата да е скочила.
Абе както и да го въртите и сучете, на всичко е ясно, че ще направите предизборно увеличение на пенсии и заплати. Боко още се жалва от "увеличението, което той плащал" и няма да миряса, докато не приложи този номер на следващите. И да продаде нещо, то парите ще стигнат за едномесечното увеличение. А после?
Ако не е предизборно нека ги увеличат сега. Ама не им стиска. А и защо да им стиска - матр'яла е зомбиран и вместо да поиска сметка защо това правителство нехае, че не се изплащат заплати с месеци, той целува ръка за 300 лв. милостиня.
А калинката пак е неподготвена - защо не закова таксата на 2,40/4,80, когато вдигнаха МРЗ на 270 лв.? Защо спа удобно в НС - още тогава се знаеше, че МРЗ ще става 290лв. и че пациентските такси ще я последват.