Анна Цолова, bTV: ...Споровете (по закона за конфискацията) бяха около възможността комисията, която работи по отнемане на незаконно придобито имущество, да проверява проверявания, без той да знае, и едва когато се установи някакво несъответствие между имущество и доходи, той да бъде информиран, след което може да се защити, което означава, че в продължение на година един човек може да не знае, че е проверяван, но някакви действия да се предприемат срещу него.
Цветан Цветанов, МВР: Вижте, когато на един човек всичко му е наред - дали ще го проверяват една година или две години, това няма абсолютно никакво значение.
Виктор Николаев, bTV: Ако му запорират сметките и бизнеса, няма ли опасност да фалира?
ЦЦ: Разбира се, че има срокове, в които той трябва да докаже за това, което има, извършване на подобна проверка. Така че в тази посока мисля, че повече са презастраховани тези изказвания, които се правят в момента, като презастраховане, отколкото за реалностите, които могат по приложението на този законопроект.
ВН: Презумпцията за невинност според вас съществува?
ЦЦ: Няма абсолютно никакъв проблем с доказването, когато дадено лице попадне в полезрението на тази комисия. Но в никакъв случай не би трябвало да се използва говоренето, което го чух и вчера в парламента, и го слушахме последните няколко дни от опозицията, и то по-специално от говорителя може би на опозицията Мая Манолова. Аз искам да благодаря тук на всички евроатлантически посланици, които също участваха активно с присъствието си на българския парламент. И искам да благодаря сърдечно на цялата парламентарна група на политическа партия ГЕРБ и на всички депутати, които също подкрепиха този законопроект, който вече е факт. И тук искам да заявя много ясно - премиерът беше много категоричен, че ако не бъде приет този закон, правителството щеше да подаде оставка.
АЦ: Снощи в колко часа отидохте вие двамата в парламента?
ЦЦ: Отидохме някъде към 20.00 часа в парламента.
ВН: С оставки, готови, ако не бъде приет?
ЦЦ: Да.
ВН: Това не е някаква игра на думи или шега?
ЦЦ: Не. Това беше много ясно заявено от премиера, защото, разберете, когато България е в това състояние, че с приемането ни в ЕС е въведен механизмът за оценка, и то знаете, че за България и за Румъния, единствените държави, към които се прилага такъв механизъм, което означава, че ние към 2007 година сме имали огромен дефицит на доверие от ЕС към България. Това обаче за голямо съжаление през първите години след приемането ни в ЕС имаше подобни констатации за задълбочаване на проблемите. И всъщност вие знаете, че в 2008-2009 година бяха спрени дори европейските фондове точно на тази база - на корупция, на организирана престъпност и на всичко това, на което ние сме свидетели.
ВН: Да ви върна към идеята - 20 млрд., ако не бъркам, посочи премиерът като средства, потънали в имущество, придобито от престъпна или незаконна дейност, какъв план си поставяте. Каква част от тези 20 млрд. биха могли да се върнат обратно на държавата, ако са толкова - 5,3,10?
ЦЦ: Вижте, аз точната сума не бих могъл да кажа. Но мога да ви кажа, че от едно изследване, което беше направено от Центъра за изследване на демокрацията съвместно с Министерството на вътрешните работи, имаше данни, които са, че около 3.5 млрд. са средствата, които са незаконни и които се въртят от организираната престъпност. Разбира се, те са добити и в страни от ЕС или по света, но в общи линии голяма част от тях се инвестират и в България.
ВН: Въпросът е ефектът на фиска върху парите на държава, какъв ще е ефектът?
ЦЦ: Ефектът е да има допълнителен инструментариум, с който да се ограничава организираната престъпност или придобитите незаконни средства да се влагат в подобни имоти. И, разбира се, това ще допринесе за ограничаването на подобен вид престъпна дейност.
|
|