:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,284,174
Активни 312
Страници 14,866
За един ден 1,302,066

Електронното правителство затъна в проверки

Финансовият министър се усъмни в най-големия търг заради сигнали за нередности
Ден след като президентът Росен Плевнелиев се усъмни в осъществяването на един от приоритетите на кабинета - електронното управление, бавеният с години проект се препъна в поредната пречка. Финансовият министър Симеон Дянков обяви, че ще бъдат разпоредени две спешни проверки на най-големия до момента търг в областта на е-услугите - за свързването на ключови национални регистри и осигуряването на общо 180 централни и общински услуги. Според Дянков конкурсът трябва да бъде проверен въпреки напредналата фаза заради опасност разходите по него, които се осигуряват от оперативна програма "Административен капацитет", да не бъдат признати и възстановени.

Поръчката е на стойност от 15 млн. лв. без ДДС. Тя предвижда изпълненията на дейности в 5 обособени позиции - анализ и промени в нормативната база за предоставянето на е-услугите, свързване на 35 национални регистъра, осигуряване на 50 приоритетни общински услуги, изграждане на обща инфраструктура за е-управление и доизграждане на правителствения портал за е-управление. До състезанието бяха допуснати 13 участници, като ценовите оферти и техническото класиране вече бяха обявени. Транспортното министерство обаче продължава да изчаква срока за обжалване и договорите не са сключени. Вчера се разбра, че това може още повече да се отложи във времето заради проверки, а в най-негативния сценарий - да не се осъществи.

За нередности в заданието са сигнализирали наетите външни експерти за консултиране на поръчката още миналата година, се разбра от парламентарно питане на депутата от БСП Захари Георгиев. "Те отправиха 160 забележки по документацията, която възлиза на близо 500 страници, но забележките не са взети под внимание от транспортното министерство", обясни Георгиев. Сред най-сериозния порок на документацията е включване на дейности, които вече са били реализирани с европейско финансиране. "Дублират се около 10 позиции, които вече са частично или напълно приключени по предходни поръчка с европейско финансиране", обясни Георгиев. Порок на заданието според него е и включването на по-малко дейности от предвиденото в подписания през 2010 г. договор между транспортното министерство и управляващия орган по оперативната програма.

В отговор на сигнала на Георгиев финансовият министър обяви, че ще бъдат проверени както техническото задание, така и офертите на участниците в конкурса. "На фона на получените сигнали за нередности алтернативата е да се рискува тези средства да не бъдат възстановени от ЕК", обясни Симеон Дянков. Крайният срок по тази поръчка е 7 февруари 2013 г. В момента в транспортното министерство тече и друг голям търг в областта на е-управлението - за създаване на регистър за електронна идентичност на потребителите, за sms общуване с администрацията и за провеждане на онлайн референдуми. Срокът и тук е февруари 2013 г.
1
1573
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
05 Май 2012 22:18
А защо не проверят първо проекта на Тотализатора, спечелен от Консорциум "Галоа". Пак за 15 000 000 е. И вече 5 000 000 са платени “
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД