:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,921
Активни 424
Страници 17,851
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Болниците трябва да работят на пазарен механизъм

Те следва да се конкурират за пациентите, а не за лимитите на здравната каса, казва управителят на НЗОК Пламен Цеков
снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Пламен Цеков
Д-р Пламен Цеков е роден на 14 март 1964 г. Завършил е Медицинската академия в Плевен, има специалност по хирургия. До 2009 г. е бил директор на общинската болница в Лом. След това влиза в парламента като мажоритарен кандидат на ГЕРБ от листата в Монтана. Цеков пое здравната каса преди малко повече от месец, след като предшественикът му Нели Нешева подаде оставка заради взети бонуси.
-----

- Д-р Цеков, цените на колко лекарства успяхте да намалите и с колко?

- Около 123 медикамента за лечение на онкологични заболявания в болничната помощ от общо 168 са подали заявления за отстъпки. При 50 лекарства няма никаква промяна, а 13 са отказали въобще да договарят по-ниски цени. Заявленията за отстъпки са от 5 до 80% - за всеки медикамент е различно. Но там, където има лекарства сами в група, без аналог, намалението е символично.

- Какво става с лекарствата, за които няма заявена отстъпка?

- Те си остават на същата цена, ние не можем да принудим фирмите да ги намалят. Повечето са именно без аналог и затова няма на каква основа да се преговаря, няма с какво да ги заменим.

- Фирмите твърдят, че в касата им е обяснено, че ако не дадат отстъпка, касата няма да плаща техните препарати на болниците.

- Нямам информация нещата да са се развили в тази посока. Условието е само, че касата заплаща на болниците, на цената, която е договорена при нас в НЗОК.

- Какво ще става с останалите лекарства, които плащате?

- И там ще има процедура на договаряне на отстъпки.

- Каква ще е минималната отстъпка, която ще трябва да дават?

- Вероятно 5% от пределната регистрирана цена. Оттам ще започва договарянето, но до какви намаления може да стигне не може да се каже.

- Какво ще стане с лекарствата, за които не са дали въпросната отстъпка?

- Зависи какъв медикамент предлагат. Ако е генерик и има еквивалент - има медикаменти и на други фирми. И в момента е така - касата плаща най-ниската цена, а за останалите доплаща пациентът. Ако обаче са единствени - нямаме възможности за договаряне.

- Редно ли е това да става чрез договаряне, което предлага възможности за корупция, вместо да се регламентира по по-прозрачен начин?

- Това е европейска практика - договарянето на отстъпки. Дали ще е в касата или в комисията по позитивния списък - за мен няма значение - важното е да покажем на обществото, че правим всичко възможно да добием по-ниски цени. Иначе корупция винаги може да се очаква, независимо какви са правилата. По презумпцията, че може да ме блъсне кола, не трябва да излизам на улицата. Има механизми, по които ще се борим да няма корупция - прозрачност, чрез вас, медиите, обявяване публично на процедури.

- Докъде се разви вашата идея профилактичният преглед при личните лекари да се признава и от инспекцията по труда, за да се пестят пари?

- Има сериозна съпротива срещу това, най-вече от страна на службите по трудова медицина. Те твърдят, че това не може да стане, защото техните прегледи на работещите са много по-различни от профилактичния преглед на НЗОК. Донякъде са прави - има някои специализирани прегледи, които не влизат в общия пакет на касата. Появи се и друга революционна идея - профилактичните прегледи, поети от касата, да останат само за децата и пенсионерите, а всички трудещи се да минават само през профилактика, платена от работодателите. Според мен там, където джипито извършва профилактика и неговият пакет съвпада с пакета на службите по трудова медицина - прегледът да се прави само от личния лекар. Това, което не могат да извършват фамилните лекари, да остане към трудовата медицина.

- Вие знаете ли какво включва профилактичният пакет на касата?

- А Вие знаете ли какво включва прегледът от трудова медицина за една администрация? В общи линии базовият преглед се включва и в двата пакета. Естествено, ако работодателят осигурява преглед при хирург, гинеколог или очен лекар - естествено, това не може да се направи от джипито и тези неща трябва да останат. Въпросът е да накараме хората да се замислят повече за здравето си. Ангажиментът за здравето на хората не може да се остави само на закона. Ако човек няма усещането, че трябва да се грижи за здравето си и да се профилактира - никой не може да го накара да го прави, каквито и законови мерки да се приемат.

- Т.е. искате работодателят да накара хората да ходят на профилактичните прегледи, поети от касата, след като самата НЗОК не е успяла досега?

- Има наказателна мярка - 100 лв. глоба за тези, които не ходят на преглед, но тя не работи. Нашата роля не е да си играем на стражари и апаши, а да разпределим средствата, които хората са дали, така че да има за всичко - лекарства, болници и профилактика. И всяка година малкото пари, които се отделят за профилактика, не се усвояват, а тези хора, които не са се профилактирали, се връщат след това в системата тежко болни и това е много по-скъпо.

- Парите са малко, но не мислите ли, че се пилеят? Касата например не плаща профилактични цитонамазки на жените, но ще даде 2 млн. лв. за ваксини за рак на шийката на матката.

- Едното и другото са различни. И двете неща са важни. Ваксината е превенция на рака. Предполага се, че тези жени, които се ваксинират, няма да развият карцином на маточната шийка. И според мен е редно тези 2 млн. лв. да се дадат точно за ваксини, защото там очакваме добър ефект и няма да се стига дотам да правим цитонамазки.

- Щяхте да преразглеждате бюджетите на болниците, защото отново има съмнения за субективно разпределение на парите им за годината.

- Не всички ги задоволяват сумите, които са им спуснати. Тази седмица ще се разгледа изпълнението за първото тримесечие и ще има корекции там, където е необходимо. За пример - в София от 74 болници само 4 са недоволни от методиката за разпределение на бюджетите. В национален мащаб лечебните заведения, които са недоволни, са около 20 от над 300 договорни партньори. Недоволните са предимно общински болници. Като цяло всички искат повече пари. Имаме преразход в болничната помощ за първото тримесечие в почти всички болници.

- Колко е преразходът и какво ще правите, за да не надвишите бюджета си?

- Механизмите са записани в рамковия договор - при преразход за второто полугодие можем да коригираме цените. М.г. са договорени по-високи цени за някои клинични пътеки. Тогава уговорката е била да се спази бюджетът от миналата година, т.е. цените се увеличават, но дейността е по-малко. Но се е получило така, че там, където са намалявани цени, обемите отчетена дейност са се увеличили с 3 до 4 пъти. Там, където са увеличени цени, обемите също са се увеличили 2-3 пъти. На практика обемите не се контролират в момента.

- Нали има фиксиран бюджет, който не може да се надхвърля - той трябва да се контролира?

- Всяка година досега е разплащано това, което е отчетено над бюджета. Но нямаше контрол върху обема дейност, т.е. защо един пациент е влязъл в дадена болница. Проверяваме, в документите всичко е написано коректно. Затова според мен трябва да се промени начинът на финансиране на лечебните заведения. Този модел на бюджети е изчерпал механизма си. Болниците не трябва да имат бюджети и трябва да минат на пазарен механизъм, на друг вид бюджет, разпределен по друг механизъм. Но все още работим по новия модел и имаме да изчистим още детайли по него. Моделът на бюджетиране създава усещането, че каквото изработиш, ще ти бъде платено. Това го няма в системите на Запад. Има спешна дейност и планова. Плановата е тази, която може да буферира бюджета. Там всяка една каса казва ясно на гражданите какво може да плати с бюджета си и така подрежда нещата, че в неговите рамки средствата се разпределят по приоритети. Първо - спешните случаи, след това детската патология, след това онкологията, сърдечно-съдовата и на последно място са плановите пациенти.

- Вие смятате, че е по-подходящо да се сложи лимит не от пари на всяка болница, а лимит за дейност?

- Това е разковничето. На болницата се казва - тази година имаш право да поемеш всички случаи, които се нуждаят от спешно лечение. И онова планово, за което след това са останали пари.

- Това ще формира листи на чакащи.

- И в момента ги има. Това, че не ги виждаме, не значи, че ги няма. Всеки лекар си планира болните за бъдещи дати в рамките на 1-2 месеца. И надали листите ще станат по-дълги, защото имаме около 1.5 милиона пациенти годишно и досега един не се е оплакал, че му е отказан прием в болница.

- А колко от тях са спешни?

- Според мен - не повече от 50%.

- Ако променим начина на финансиране, така че неспешните да чакат, спешните случаи ще скочат рязко. Има ли начин, по който това да се контролира?

- Точно затова не искам да коментирам в детайли. Това трябва да се дообмисли и да се намери механизъм на контрол. Но сегашният вариант не е работещ. Когато болниците надхвърлят лимита си, се появяват редица отговорни институции и питат защо касата не плаща. И никой не се сеща, че самите болници не са спазили договора, който са подписали с нас. Никой не влиза вътре да провери какво се е случило и колко от пациентите са могли да изчакат за лечението си.

- Колко е надлимитната дейност, платена през м.г.?

- Не е много като процент от общия бюджет, но всички болници имат платени пари над определеното. Най-сериозно е това при инвазивната кардиология и доколкото знам, само там има болници, на които не е платено над лимита изцяло.
18
2709
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
06 Май 2012 20:54
Аз нещо май не разбирам.
Пазарен механизъм. Т.е. - отношения пари-стока. Стоката на болниците е здравето, което тя продава на пациента. Така че болниците се състезават за парите на пациента, пък дали те идват от джоба му или от НЗОК не е важно.
06 Май 2012 21:04
От цялата каша в мислите на този човек разбрах едно. Все още не му е ясно как ще открадне, но има намерението да го направи.
Преливат от пусто в празно. Тотални некадърници.
Никаква реформа няма да направят. Ще откраднат каквотомогат и толкова.
Вчера при Карбовси гледах другата калинка- Десито Атанасова. Като разбра Мартинчо, че умна мисъл от нея няма да извади, взе сам да си задава въпроси, на които естествено сам си отговаряше. От време на време и казваше. Браво - имате желание. Хората ви вярват, защото сте млада и защото сте от ГЕРБ.

НЕ ПОВЯРВАХ, когато каза последното, но го каза
06 Май 2012 21:14
Те следва да се конкурират за пациентите, а не за лимитите на здравната каса

За първи път, след глупостите на Нешева, смислена позиция по темата! Не позволявайте, доктор Цеков, комунистическите реликти да Ви убеждават в обратното!
"Добра и работеща болница" - "Желание на пациента" - "Избрана от него болница" - "Лекуван и обслужен! пациент" - "Заплащане за избраната от пациента болница" - "Добра работеща болница, затворена лоша". Това е простичкият лечебен цикъл. Обратното е дива демагогия, командно-бюрократичен произвол и ликвидиране на здравеопазването ни.
06 Май 2012 21:32
Като разбра Мартинчо

По принцип се въздържам да обсъждам хора... Някой, май Елинор Рузвелт, бе казала "Висшите умове обсъждат идеи, посредствените интелекти събития, а низшите - хора"... но "Мартинчо" просто ме предизвиква към обсъждане. При това, крайно нецензурно
Хайде, ще се задоволя да поздравя "Мартинчо" с
06 Май 2012 21:33
Като лекар този д-р може да е бил качествен. Като политик е квадратно-гнездова ломска ямка.

Старото поколение drugari ще ме разбере.
06 Май 2012 21:36
Момко нетолкова млади,
Моли се да не стане наистина пазарно здравеопазването, че повечето дофтори ще измрете от глад.
Целувайте по-задните части на държавата за гарантиране на пациентите и произтичащите от това ползи, защото при тези професионална полу-кадърност и целокупна електорална неплатежоспособност не ми се мисли за колко дофтоти и за колко пациенти ще проработи пазатарът?
06 Май 2012 21:50
По света даже фондовите борси вече им забраниха да работят на пазарен механизъм, у нас пазарни тикви пазари пазаруват по пет пазара премитат.
06 Май 2012 21:55
ми че те одавна работят на такъв принцип
като южтите съседи дето изхвърлиха нештасния скелет на българогръцката граница штото немал кинти да му турат гипс на г§зобедрената става
06 Май 2012 21:59
като южтите съседи дето изхвърлиха нештасния скелет на българогръцката граница штото немал кинти да му турат гипс на г§зобедрената става


Южните съседи са му оказали спешната, неотложна и животоспасяваща помощ. И ни го връщат. Гърция е пълна с емигранти, които не плащат осигуровки, но се лекуват безплатно. Затова гърците пропищяха и от Шенген. Даже ако питаш мен се молят да ги изхвърлят от Шенген.
Между другото , интересни са първите сведения за резултатите от изборите там.
06 Май 2012 22:27
ми че те отдавна работят на такъв принцип

На такъв, друг път. Работят на "делегиран бюджет", сиреч на база разходи през 2010 г.
Ама че оттогава половината община се е изнесла на гурбет - нищо, бюджетът пак толкова. Или обратно, покрай кризата народът се поприбрал и хората станали два пъти повече - пак нищо, бюджетът пак толкова.
Нова болница, оборудвана по световни стандарти - нищо, бюджетът й пак толкова, сиреч нула, щото работи от 01.01.2010. До нея морга, която хората заобикалят отдалече - бюджетът й пак толкова, колкото през 2009 г., когато са нямали никакъв избор.
Система "Архипелаг Гулаг". Нямам друго обяснение, освен за диверсия на някоя чугунена червена глава
07 Май 2012 00:01
и на последно място са плановите пациенти


Демек онези, които си внасят редовно здравните осигуровки, а "спешните" мохитоси са /както обикновено/ с предимство...
И на този пореден тъпан му се радват някои.
Впрочем, Доньо не е ли правил филм "Двамата глупаци" като загрявка за Тримата...?
07 Май 2012 00:45
На авторът Янина Здравкова му препоръчвам да се самозастреля заради измайстореният от него съчетание "предшественикът му Нели Нешева"
07 Май 2012 02:28
Пазарен механизъм в здравеопазването е ГИБЕЛ за българите и България! Толкова ли не можа ПОНЕ ЕДИН СВЕСТЕН да роди тая демокрация, бе?!...
07 Май 2012 02:45
"Пазарен механизъм" в здравеопазването в 21 в. е и невъзможен и не съществува в никоя цивилизована страна.
07 Май 2012 09:42
Поредните празни приказки. Да беше си останал в Ломската болница, обществото би имало полза, а сега...
07 Май 2012 09:48
В Куба нямат добри пазарни механизми но имат добра медицина !!
Следователно ......??!!
07 Май 2012 19:14
именно затова ми беше думата
пазарен механизъм значи
ако Господ ти е дал некакво страдание
не чакай от землените помошт ако немаш кинти за това
07 Май 2012 19:18
досега един не се е оплакал, че му е отказан прием в болница.
Може би, защото всички са "приети" в Орландовци и други "пазарни паркове" за вечен покой. Затова не се оплакват. Под друго разпореждане са, безплатно, за вечни времена.
Болниците не трябва да имат бюджети и трябва да минат на пазарен механизъм, на друг вид бюджет, разпределен по друг механизъм.
Пазарен механизъм значи ли Веднъж станал пациент-клиент на "пазарната марка" болница, за цял живот останал прикован на легло към нея? Ха се е излекувал клиентът, ха са секнали приходите на болницата!
"Избрана от него болница"
За пациентите в безсъзнание, задължителен безсъзнателен избор!
"Лекуван и обслужен! пациент"
Но никога не излекуван, па камо ли здрав.
"Заплащане за избраната от пациента болница"
Кому? На посредника или на ОПЛ заради отказ на едната страна, плащащата вечно, по "договорните задължения" ?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД