:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,597
Активни 912
Страници 2,527
За един ден 1,302,066

Над 100 отстъпки искат търговските вериги от българските производители

За да присъстват стоките им в хипермаркетите, фирмите трябва да направят 40-70% намаление на цената
На над 100 различни вида отстъпки трябва да се съгласят българските производители и доставчици, за да се продават стоките им в търговските вериги. Това показва анализ на Центъра за оценка на въздействието на законодателството, поръчан от икономическото министерство във връзка с подготвяните изменения в Закона за защита на конкуренцията. Сред тях са такси за "рожден ден", за "юбилей", за ремонт, за бар код, за продаване на продуктите на касова зона и т.н. Освен това се дължат санкции за щети от персонал на доставчика, при засичане на продукт в акция в друга верига, за недостигнат оборот. Още през февруари миналата година МИЕТ се зае с промените в Закона за защита на конкуренцията, но те все още не са внесени. Според изследването у нас по веригата производител-дистрибутор-търговец е налице злоупотреба със значителна пазарна сила от страна на големите търговци. Експерти от центъра препоръчат изменение и допълнение на действащия Закон за защита на конкуренцията, като се въведе дефиниция за предприятие със значителна пазарна сила и се забрани злоупотреба с такава.

Оплакванията на родните производители от задължителните отстъпки към търговеца са от години. Между 40 и 70% от цената на стоката са намаленията, които търговецът иска, за да могат родните продукти да застанат по стелажите на големите вериги редом с вносните, обясниха вчера от Съюз "Произведено в България". Производителите са убедени, че 90% от клиентите предпочитат българско месо, млечни продукти, плодове и зеленчуци, но просто нямат достъп до тях. Според цитираните вчера данни през 2000 г. вносът на хранителни продукти е бил за 0.6 млрд. лв., докато през 2010 г. е достигнал 4.5 млрд. лв., като ръстът не идва от увеличено потребление, а поради фалита на местните производители.

Неравноправното отношение на големите търговски вериги към българските доставчици е една от основните причини за ръста на безработицата у нас, смятат от Съюз "Произведено в България". По официални данни безработицата е 13%, но според различни експерти реално тя надхвърля 18%. От съюза поискаха правителството да се намеси и да инициира административни и законодателни промени, които да доведат до по-голямо присъствие на български стоки в големите търговски вериги.
50
3532
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
50
 Видими 
09 Май 2012 00:28
След като изгледахме социолога бай Кънчо по тивитата, да запитаме аджеба, защо ли пак цедят българския бизнес?
Искат да ни затрият, да пробутат техните фалшификати.
Но спим спокойно понеже бай Кънчо е верен страж.
09 Май 2012 01:06
Производителите са убедени, че 90% от клиентите предпочитат българско месо, млечни продукти, плодове и зеленчуци, но просто нямат достъп до тях.

Ха-ха-ха! Вицът на деня!
Кое дава на българските производители тази увереност?
Или на глупавите производители-мутри им се иска това да е така?
Нима не знаем при каква мизерия се произвеждат всички български хранителни продукти??? Тези,които се прежалват да ги купуват, или не мислят по този въпрос,или са принудени да го правят.Съдържанието на саламите и лютениците са христоматийни примери, но не искам да разваля нечий апетит.

За качеството да не повдигам изобщо въпрос: български продукти със съпоставими параметри на вносни такива обикновено са доста по-скъпи.
Само един пример:
Гръцкият "обикновен" кашкавал в Лидл на цена около 10 лв./кг е много по-добър във всяко отношение от прехваленият и пресолен (и в преносния, и в буквалния смисъл!) кашкавал на "великия" Маджаров (13-16 лв/кг).

Иначе и аз предпочитам домашните консерви на майка ми, но те са на светлинни години пред "купешките"в качеството си.
Да, тези български продукти предпочитам!
Но никой производител не може да ми ги произведе....
09 Май 2012 01:08
Между 40 и 70% от цената на стоката са намаленията, които търговецът иска, за да могат родните продукти да застанат по стелажите на големите вериги редом с вносните

За да е възможна отстъпка от 40 и 70% в то колко е надценката ? И защо стоки от Западна Европа, където работната заплата е в хиляди евро, а облагането уж много по голямо, че й прогресивно могат да са евтини, а техните производители и търговци да не фалират ? Едва ли е само разликата в субсидиите или в по-голямата интензивност на производството. Интензивността на производството в България е значително по-голяма.
-
А ако приемем, че проблемът не е в това, че веригите искат ниски цени, а че искат висок дял от цената, то решението е елементарно - прави се едно акционерно дружество от производителите и се създава конкурентна верига или вериги хипермаркети.
09 Май 2012 01:27
Има ЕС - програми, да си усвояват пари и да си правят вериги българските производители.
09 Май 2012 05:29
А ако приемем, че проблемът не е в това, че веригите искат ниски цени, а че искат висок дял от цената, то решението е елементарно - прави се едно акционерно дружество от производителите и се създава конкурентна верига или вериги хипермаркети.
+-*

Да бе, да! Бутни пръста - пий шира!
09 Май 2012 05:48
Meat,
ако приемем, че чуждестранните вериги хипермаркети им искат от 40 до 70% от цената, то спокойно за 1 година ще си избият всички разходи по създаването на всички хипермаркети от веригата си. Ако обаче ги натискат да смъкват цените с 40 до 70 %, какъвто май е случаят, то проблемът им е съвсем другаде, а не във веригите.
09 Май 2012 08:52
Данните са силно завишени! По реално звучи 25-35%.
09 Май 2012 09:01
Пер тотал (% + фиксирани суми) е до 20-25% (зависи какво продаваш), освен ако не си кретен и подпишеш за повече.И още 3-6% за промо.
Отделно те продават през 20-40 % фронт марджин.
Като прибавиш логистика , ретур-и , оперативни и т.н. става кофти.

А иначе ако говорим за "чуждестранен инвеститор хипермаркет" - нема такова животно , и самите магазини са платени от доставчиците.Веригите инвестират само ноу-хау.Даже и при това положение някои от тях са достатъчно тъпи да губят пари.
09 Май 2012 09:04
Ха пък си представете каква надценка се гони от българските производители, та да имат мегдан да продават със 70% процента отстъпка!
Мамка им и изедници!
09 Май 2012 09:11
Между 40 и 70% от цената на стоката са намаленията, които търговецът иска, за да могат родните продукти да застанат по стелажите на големите вериги редом с вносните, обясниха вчера от Съюз "Произведено в България"

Процентите по-горе показват конкурентоспособността на производството в БГ, държавата с най-ниски заплати в ЕС.
Вече доста години, когато видим повишени цени на стоките, чуваме коментара: "Така е братО. Пазарна икономика"
Дойде време и българските производители да го чуят.
09 Май 2012 09:22
Един път да съм съгласен с Брайтмана на икономическа тема. Ако наистина са такива "отстъпките", българските производители спокойно могат да си създадат свои вериги супермаркети. По логиката на Манрико за АЕЦ-а.
09 Май 2012 09:28
Ако наистина са такива "отстъпките", българските производители спокойно могат да си създадат свои вериги супермаркети. По логиката на Манрико за АЕЦ-а.

Ами те са си създали. Има някаква верига КООП, не знам колко магазина имат - пускаха много дебилна реклама по телевизиите. Фантастико и 345 мисля, че са български. Отделно има хиляди малки магазини, както и пазари. Ся, ако непатриотично настроените българи предпочитат да пазаруват в Била, Кауфланд, Лидл и Карфур, това е друго нещо.
09 Май 2012 09:54
Ся, ако непатриотично настроените българи предпочитат да пазаруват в Била, Кауфланд, Лидл и Карфур, това е друго нещо.

Какт патриотично-, така непатриотично настроените българи предпочитат предпочитат да купуват стоки с прилично качество на поносими цени. Точно тези искания от веригите за драстични отстъпки, ще помогнат това в някаква степен да се случи.
09 Май 2012 10:17
Като човек от бизнес имам претенцията да познавам т.нар. български производители.
Въпреки че една значима част от тях се модернизираха технологично, в управленско отношение са на етап феодализъм, а в етичност спрямо потребиля - каменна ера. Затова и не разбират защо не са конкурентни. Пазарът, в крайна сметка решава кой може и кой не може. А на чуждите търговски вериги съм благодарен, че започнаха да внасят нова култура в обслужването.
09 Май 2012 10:49
Има някаква верига КООП

под Красно село има един такъв - беден асортимент с високи цени
09 Май 2012 11:45
Европеец45

Като са толкоз ербап БГ производителите, да се разкарат от веригите. Аз лично няма да се разплача. Цените са им безобразни, качеството на светлинни години от "евтиния" внос. И така народа ще си ходи в ЛИДЛ, ще хапва гръцко сирене и кашкавал, чешки филета и прочее и прочее. Трябва ми само да погледна съдържанието на БГ салам, за да ми мине от идеята да го купя, камо ли да го дам на малкия.
09 Май 2012 11:52
Наредили са се мутробизнесмените с големите канчета и що кравата на Кауфланд не им бута, олеле, държаво, принуди я.
09 Май 2012 12:08
Боже, божкейй, доживях да съм на един акъл с Кайли. Трето око ли ще ми никне, а? Като изключим взаимната ни слабост да се дърлим една с друга, се сещам за етикетите на нашенските и немските колбаси и пастети. Не помня да съм видяла, освен тук - там при стандарт "Стара планина" дори при-по скъпите трайни колбаси да е посочено процентното съдържание на месото. Нашенци да не са луди - всичко в кюпа, месо, кожи, сланини, Е-та разни...пише ги, изредени са, ама кое, колко, казва ли ти някой Та и аз си признавам, че ако не е непременно филе, бекон и подобни, за които имам илюзията, че при тях не могат да ме лъжат си купувам немски колбаси и пастети от същият този ЛИДЛ. Съзнавам липсата на патриотизъм, но животът ми е по-мил.
*******
Млека и млечни продукти "Чех'' Никога вече. И вас не съветвам.
09 Май 2012 12:42
Производителите са убедени, че 90% от клиентите предпочитат българско месо, млечни продукти, плодове и зеленчуци, но просто нямат достъп до тях.


Тъй, за свестни плодове и зеленчуци на хипермаркетите не може да се разчита. По-добре от пазара или от малките магазинчета. Обаче - когато за последен път минавах покрай Младост 4, пазарът там беше празен. Май всички искат да продават само по големите пазари? Въпреки че в Мусагеница виждам хора, продаващи на единични сергии, картофи се продават и в бараки със "стоки за бита" и от багажници на коли.

За месото - ами сложете поне едни щори на южните прозорци на месарниците си, господа дребни собственици! Не искам да купувам месо, което с дни се е пекло от слънцето... И ако освен месо продавате и нарязана шунка, не я опипвайте с окървавените от месото ръкавици... И не галете бездомните кучета, преди да нарежете шунката... Дотогава ще предпочитам да купувам пакетирани продукти, въпреки че и там няма гаранция, как е омърляна стоката...

За млечните продукти, особено кашкавала - ами този, "отлежалия" от 25 лева килограма, скърца между зъбите... А тези, които не са произведени по класическа технология, често са някаква мека маса... Та накрая, като ни се дояде суров кашкавал, купувам или гръцки, или немски. Вярно, че гръцкият също е с непостоянно качество, (балканска работа ), но улучвам и наистина добре отлежал кашкавал...

И с изключение на Lidl, не съм забелязала в другите вериги да липсват български стоки... И точно в българските и източноевропейските вериги и асортиментът е по-беден, и се пести от електроенергия, та стоките във фризерите понякога са полуразмразени, а тези в хладилните витрини - полуразвалени...



09 Май 2012 12:55
И както винаги сий Форум бъка от разбирачи. Пардон - разбиратели (да не звучи просто, като орачи, копачи, а културно, като псатели, деятели...)
И най разбиращи са, разбира се професионалните политици, европейците и други на всяка манджа мерудии.
Понеже поназнайвам нещо от бързообортния бизнес ще ви кажа, че маржове 50-70% са мокри сънища в главите на някои. При най-добро стечение на обстоятеластвата, при определена конюнктура, може да се постигне 20%, Нормалната печалба в този бизнес е 5-10%, което благодарение на високите обороти пак са си сериозни суми.
А веригите че искат - искат, но вземат колкото е възможно. Специално в храните 5-7% постоянни по т.нар. "анекс за търговските условия", плюс осреднено около 20% в периоди на промоция. СЕГА, ако някой производител е луд да им даде 50-70% отстъпки - няма да откажат.

За цените, повтарям и потретвам - благодарете се на сивата икономика, защото дори при сегашните заплати, осигуровки и данъци, ако всичко е "бяло" хляба не би могъл да е под 1,50-2 лв/кг, а кофичка кисело мляко 0,500 под 1,20 лв/бр. Колбаси и сирене може да си внесат веригите, но хляба и млякото не могат да издържат логистиката за да са вносни.

С тъпотиите на Миро Мършата се стигна до парадокса да е възможен внос на сирена и кашкавали от ЕС, в които има растителни мазнини, но се продават, като сирене и кашкавал, докато произведените у нас не могат да носят това име. Не съм привърженик да се заблуждава потребителя, но контрола на вноса не е на нивото на контрола на производството у нас. Отделно в старите страни членки субсидиите са над два пъти по-големи от същите у нас. Това обяснява защо може да има внос конкурентен на родното производство.

Не съм фен на големите коли, даже откровено се дразня на манията по тях, но приемам за нормално собственик на предприятие да кара джип, струващ 1% от стойността на предприятието. Това да ни е проблема!
Самите предприятия в голямата си част, като технологична база са на и над средно европейско ниво. От мениджмънта обаче все още има какво да се желае, но с времето и той напредва.
09 Май 2012 13:44
Малки отстъпки, ниско ниво на печалба, феъртрейд са неща в условия на дългосрочна и прогнозируема среда.
Нашата Родина, по различни обстоятелства не е такава.

Само за да вкара номенклура, цени, имена, опаковки, палети, складова база, транспорт, търговска площ за един производител на всяка верига струва паре. Ако връзката е с друг реномиран производител, тя има вероятност да е дълготрайна. Тогава стойноста се разбива на дълъг период от време.
С българския производител вероятно е връзката да е ден до пладне и разходите се разбиват на къс период.

Кънчо Бизнесмена голфовия стик няма как да ги разбере тея неща. За него всеки бизнес е ори, мели, яж.
09 Май 2012 13:45
traikokitan4ev - имаш 3 пъти от мен! Аз затова и писах по-горе, че данните са силно завишени. Нормалното за хипермаркетите с всичките им отстъпки, брошури, рождени дни и пр. дивотии е не повече от 25%. А за вносните колбаси - /само да светна "разбирателите" както казваш/ рецептите на нашите колбаси са взаимствани от тях. Най-вече от германските!
09 Май 2012 14:37
Благодаря Дузов!
Всички "сурогатни", или "ерзац" рецепти, са привнесени от вън - производителите ни под силния конкурентен натиск, особено след присъединяването към ЕС, нямаха друг избор. Ще дам един пример:
За тоталната липса на "българско" кисело мляко трябва да благодарим на ДАНОН. Потребителите (в т.ч. и форумните флигорни) са тези, които НЕ ЖЕЛАЯТ да купуват истинско българско кисело мляко - защото им е по-кисело, отделя малко цвик като гребнеш и т.н. "недостатъци". ДАНОН ги научи да им е сладникаво, мазничко, кремообразно, с една дума - актуалното в момента БОЖЕНЦИ. Но това не е българското кисело мляко. Познавам производители стигнали до фалит в опитите си с години да налагат истинско мляко. Накрая се предадоха - направиха "рецептата" БОЖЕНЦИ и продажбите им скочиха в пъти...
09 Май 2012 14:41
А за вносните колбаси - /само да светна "разбирателите" както казваш/ рецептите на нашите колбаси са взаимствани от тях. Най-вече от германските

Дузов,
Благодаря ти, много ме разсмя!
Едно е рецептата,друго е съдържанието....
Нерде Ямбол,нерде Стамбул....
Не вярвам да си такъв наивник, че да вярваш на съдържанието, обявено на опаковката на българските колбаси,нали?
Нито пък на лютеницата, понеже тогава трябваше да бъде обявен и процентът на месо от живи или умрели мишки в смеската...
Или не ти се е случвало да си купуваш "краве масло" от български производител, което се оказва зле примесен маргарин с вода и ароматизатор?
Или на това,да си купуваш на астрономически цени неузрял,но вече прокиснал кашкавал от "реномирана" българска марка?
Не ме разочаровай!
Ако продуктите в БГ се произвеждаха действително по утвърдена рецептура, България щеше да има неголям,но стабилен дял из европейските супермаркети на хранителни продукти и напитки (най-вече вино).
В Лидл, а и в много други вериги в Германия през няколко седмици има промоция на продукти от определени страни - френски, испански, ГРЪЦКИ, мексикански, азиатски вкусове като цяло.....
От бившите соц.държави съм виждал само унгарски - на салами и вино.
Но български продукти едва ли ще пробият скоро в Европа, след като са на път и от българския пазар да бъдат изгонени...
А Китанчев може и да ми опонира, нали е "разбирател"...
09 Май 2012 14:54
Не говоря за рецепти, а за коректно написани етикети - съдържание на съставките в проценти, отговарящи на действително вложеното. Всичко това написано за средностатистическия бг потребител, както и за германския - на достъпен за обикновен човек език.
09 Май 2012 14:58
Здравке,
Имаш право,но как да обявят на етикета процентите на действително вложените рога,копита и опашки в саламите?!
09 Май 2012 15:00
Добре, ако искам да ям кремообразно и мазничко кисело мляко, ще си го ям. За мен е важно да няма примеси, които да вредят на здравето. Ако етикетът е верен мога да избирам от 4.5% до 0.1% масленост.
09 Май 2012 15:04
Какво значи "не желаят" ?! Млеката "Данон", които се продават на бг пазара в Париж ли ги правят, или в Дубай Купувам това, което ни е вкусно вкъщи. Някои нашенски марки кисело мляко и за таратор не стават.
09 Май 2012 15:12
Тук не говорим за подвеждане на потребителите с невярна и липсваща информация, добавяне на рога и копита и т.н. - това си е за прокуратура, а защо не се вземат мерки - съвсем отделна тема.
Става въпрос, когато се спазват изискванията, нашите производства са неконкурентни поради поне двойно по-високото субсидиране на старите членки.
Рецептата е именно състав и технология - какво и как забъркваш, как го третираш (термично, химично и т.н.) за да получиш продукта.
И пак повтарям - защо няма оригинални български храни Здравка най-добре го е казала. Потребителят е цар - каквото иска това му се произвежда. Ей затова в Япония се изяждат 50 или 500 тона (не ми се рови за точната информация) оригинално българско кисело мляко, а у нас си предпочитаме кремчета заместители.
09 Май 2012 15:16
В Япония си произвеждат киселото мляко на място, не го внасят от БГ като готов продукт.
09 Май 2012 15:19
Европейски45 - само да те светна, че работя в такава фирма /производство на колбаси/. Нямаш и идея какъв е контрола! Всяка седмица се носят проби в ДВСК /новото наименование е трудно произносимо но е нещо от рода на ЕБАХ/. Отделно - периодично идват от същата агенция да следят за чистотата и технологията на производство. Колбасите за БИЛЛА, СВА и др. се произвеждат по техни рецепти, или рецепти одобрени и следени от техни представители.
Наши колбаси, произведени с наше месо, по стари български рецепти и по БДС /стария от преди 10.11/ са в пъти,пъти по-скъпи от вносните. И това поевтиняване се дължи на вносното /20 и повече годишно/ месо и различните пудри които се слагат в тях.
Р`ийш ли!
09 Май 2012 15:20
Населението на Япония през 2008 г. е 127 288 416 души.

И 500 тона да са изяли тия 127 млн. к'во да ти кажа, те сигурно толкова тона и ястия от риба балон са изяли.
09 Май 2012 15:22
traikokitan4ev09, за повечето ссъм съгласен, но за това колко е цената на хляба и на млякото, ако е истинско - не съм.
В къщи имам домашна хлебопекарна и за 6 месеца я изплатих - това е след сметките за ток, вода и продукти за нея спрямо цената на хляба в магазина. И аз не си купувам от евтините продукти, а от хубавите. И не ги купувам наедно - а на дребно. И ДДС-то си е само мое. За 1 кг хляб (не за 800 или 600 г.) цената ми излиза около 1.10 лв.
Затова и не си купувам вече хляб от магазина. А за вкуса - не обсъждам изобщо, защото няма какво да сравняваш.
09 Май 2012 15:24
В грамаж, начи 0.003937007 кг на калпак с дръпнати очи. Тц, тц, тц...
09 Май 2012 15:24
Здравке, в Япония произвеждат кисело мляко с тяхно мляко, от тяхни крави /японски/, пасли тяхна трева, [size=2]но по българска рецепта и с щам донесен от България /от ЕЛБИ/![/size=2]
09 Май 2012 15:29
Европеецо, тази политика на ЛИДЛ е валидна и за магазините им в БГ. В момента "тече" Мексико, но аз не съм фен, дори не съм поглеждала дали на пакетите с тортия пише made in Mexiko.
09 Май 2012 15:32
Знам, че лактобацилуса си го внесоха изначално от тук и идваха да се учат в нашенската някогашна "Сердика" кое-как. За вкусове не се спори. Аз например не обичам тофу, а знам колко е полезно. Мъ ни щъ.
09 Май 2012 15:56
Здравке, доколкото ми е известно, щамът още си го внасят от тук.
От един доктор /ДВСК/ знам, че са правили опити да си отглеждат бактерии, но въздух нещо им пречил, та затова продължават да си го внвасят от там.

П.П. Извън темата малко. Преди години мой познат получил прозрение и сподели следното: Всички беди за българите идват от "лактобицилус булгарикум", защото вирее само в този географски район.
09 Май 2012 16:18
А сега отговори ми, защо нямаме запазена марка "българско кисело мляко''? Дори у нас стана "модна" турската дума "йогурт". Като са толкоз ербап бг мандраджиите, къде им е брандът с елбито?
09 Май 2012 16:28
Млякото на ЕЛБИ!
09 Май 2012 16:29
Здравке,
Това,което имах предвид, е , че на продуктите продавани в големите вериги, (в Бг - най-вече в Лидл), по-можеш да се довериш, те гледат да не си петнят името и внимават какво продават.Как и къде е произведено, можеш да не се притесняваш, защото знаеш,че е проверено.
За българските търговски вериги и бакалии нямам пресни впечатления (от тази година), но по-рано там се продаваха и неща, негодни за консумация - не вярвам да са се оправили за няколко месеца....
09 Май 2012 16:31
Наши колбаси, произведени с наше месо, по стари български рецепти и по БДС /стария от преди 10.11/ са в пъти,пъти по-скъпи от вносните.

А у вносно минималната заплата е в пъти по-скъпа от нашенско.
И що така излиза?
09 Май 2012 16:41
Кайли, защото вносното отлежало месо е в пъти, пъти по- евтино от прясното нашенско месо!
Най-пресния пример е агнешкото месо - вносното и замразено от Нова Зеландия е по-евтино от нашенското.
09 Май 2012 16:52
Най-пресния пример е агнешкото месо - вносното и замразено от Нова Зеландия е по-евтино от нашенското.

Тъй де, основно за това се чудим - дори и с по-високите субсидии там, как се вързва сметката внесен отдалеч селскостопански продукт да е по евтин, като се отчетат транспортните разходи и много по-ниските заплати тук. Ще рече - много по-ниска е производителността, май? Това, което пък изпускат от сметката родните производители и търговци, е въпросът за доверието на клиента. Веднъж да се разочарова, дори и с нещо дребно, губиш го. Скоро например се разочаровах от салам на уж по-реномирана и по-скъпа нашенска фирма. Край, дотук им бях клиент. Не че чуждите вериги и производители са пълни с цветя и рози, но при тях качеството и на продуктите, и на обслужването е ако не по-високо, поне по-предсказуемо. Поне не си все нащрек кога и как ще се опитат да те излъжат с нещо. Пък нашенските производители и търговци да разберат, че не става с виене тази работа, клиентът трябва да се печели дълго и трудно и да се внимава да не се загуби бързо и лесно!
09 Май 2012 17:00
Пак на Фниманието на разбирателите:
1. Не е важно колко българско кисело мляко ядат японците, а че българите спряха да го ядат (Здравка си каза защо - обича да е по-кремообразно, по-НЕ-кисело, по-мазничко...). В тази връзка закваската продължават да си я внасят. Неслучайно все още съществува държавна фирма в хранителния бранш - ЕлБи Булгарикум ЕАД и тя е в забранителния списък за приватизация именно поради дългосрочния договор с японците.
2. Разходите за раб.заплати в себестойността на единица продукт са нищожни и у нас и на запад (там дори по-ниски поради по-големите обеми). Основна тежест имат суровините, както казахме над двойно субсидирани, енергията, логистиката и т.н.

Специално за производството в къщи - не се съмнявам че качеството е най-добро. При малките серии и единични бройки винаги е така. В индустриалното производство има задължителни непреки разходи, споменати и от Дузов , има амортизации ан оборудване, има тежка логистика и, не на последно място - "търговски условия" с веригите. Така че, който го интересува мога да му предоставя пълна разбивка, за да се убеди, че и при цитираните от мен високи цени, печалбата за производителя е нищожна
09 Май 2012 17:06
Насила ни карат хранителните продукти да си ги произвеждаме сами, но това просто няма как да стане. Да вземем хляба - имаш хлебопекарна и си го правиш сам. Очевидно е значително по-добър от купения в магазина хляб, но ... брашното го купуваш, не става сам да си го произвеждаш, а качеството му е един бог зннае какво, както и на останалите неща, които влагаш по рецептата в хляба. Не можеш всичко да си правиш сам. Не върви да се връщаме 200 години назад в развитието, както ни принуждават. Колкото до голямите вериги - за мен те са символ на лошо качество, особено споменатата на няколко пъти преди мен верига. Проблемът не е в отстъпките, а в качеството. Защо при демокрацията и пазарната икономика, качеството на стоките, най-вече хранителните, е в пъти по-ниско в сравнение с преди демокрацията и пазарната икономика?
09 Май 2012 17:12
Кайли, защото вносното отлежало месо е в пъти, пъти по- евтино от прясното нашенско месо!

А кашкавала, пресното млеко, киселото млеко, ягодите, че и яйцата?
Или и те заради агнешкото?...
09 Май 2012 17:26
Ама пролетната зеления е за без пари и яйцата значително поевтиняха. При тези цени на горивата, знаейки, че бг ягодите и краставиците са оранжерийни, цените са приемливи. Поне във Варна - кило хубави краставици на пазара е към 1.30-1.40, ягоди има и за 3.20 кг а най-доброто качество е масово 3.50. Цени от вчера, от централния пазар. За днес не знам, ще работя до по-късен час.
09 Май 2012 17:34
Здравка 09 Май 2012 17:26,
освен магданоза и копъра едва ли има други български зеленчуци на пазара. Домати, краставици, ягоди ... всичко е внос.
Ягодите с вкус на гума, но с красив външен вид. Доматите и краставиците изобщо без никакъв вкус, но също така красиви.
Картофите - внос, каквото друго там се сетиш - също внос.
Млякото - киселото и прясното не е мляко от над 20 години и съвсем резонно не го купувам изобщо. Преди това по литър прясно мляко на ден и киселото мляко по една кофичка от 500 г на човек на ден. Не купувам вече и колбасите, а преди това умирах за тях - пак поради същата причина - това не са колбаси. От време на време си правя нещо по-лесно или по-засукано и вкуса им няма нищо общо с тези от магазина, въпреки купените продукти, от които ги правя.
за мен проблема примерно с киселото мляко е в това, че няма никаква гаранция, че като купиш по-скъпото мляко, то то ще е истинско мляко, а не същия боклук, като другите, както е в 99% от случаите. Естествено в такава ситуация потребителя ще препочете по-евтиния боклук, пред по-скъпия боклук, който е с претенцията, че не е боклук. Боклук = мляко

09 Май 2012 17:44
Ние сме градски хора, няма как да гледам крава на балкона и кокошки в банята. Купувам прясно мляко и мед от производител. Другото от кварталния месар, от пазара по-рядко. Големите вериги са удобство за работещи градски хора. А боклук могат да ти пробутат навсякъде. Ние не ядем ранните ягоди натюр от много години. Винаги със захар и кисело мляко, сметана или сладолед, според каквото има вкъщи. Иначе не се ядат.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД