На над 100 различни вида отстъпки трябва да се съгласят българските производители и доставчици, за да се продават стоките им в търговските вериги. Това показва анализ на Центъра за оценка на въздействието на законодателството, поръчан от икономическото министерство във връзка с подготвяните изменения в Закона за защита на конкуренцията. Сред тях са такси за "рожден ден", за "юбилей", за ремонт, за бар код, за продаване на продуктите на касова зона и т.н. Освен това се дължат санкции за щети от персонал на доставчика, при засичане на продукт в акция в друга верига, за недостигнат оборот. Още през февруари миналата година МИЕТ се зае с промените в Закона за защита на конкуренцията, но те все още не са внесени. Според изследването у нас по веригата производител-дистрибутор-търговец е налице злоупотреба със значителна пазарна сила от страна на големите търговци. Експерти от центъра препоръчат изменение и допълнение на действащия Закон за защита на конкуренцията, като се въведе дефиниция за предприятие със значителна пазарна сила и се забрани злоупотреба с такава.
Оплакванията на родните производители от задължителните отстъпки към търговеца са от години. Между 40 и 70% от цената на стоката са намаленията, които търговецът иска, за да могат родните продукти да застанат по стелажите на големите вериги редом с вносните, обясниха вчера от Съюз "Произведено в България". Производителите са убедени, че 90% от клиентите предпочитат българско месо, млечни продукти, плодове и зеленчуци, но просто нямат достъп до тях. Според цитираните вчера данни през 2000 г. вносът на хранителни продукти е бил за 0.6 млрд. лв., докато през 2010 г. е достигнал 4.5 млрд. лв., като ръстът не идва от увеличено потребление, а поради фалита на местните производители.
Неравноправното отношение на големите търговски вериги към българските доставчици е една от основните причини за ръста на безработицата у нас, смятат от Съюз "Произведено в България". По официални данни безработицата е 13%, но според различни експерти реално тя надхвърля 18%. От съюза поискаха правителството да се намеси и да инициира административни и законодателни промени, които да доведат до по-голямо присъствие на български стоки в големите търговски вериги.
След като изгледахме социолога бай Кънчо по тивитата, да запитаме аджеба, защо ли пак цедят българския бизнес?
Искат да ни затрият, да пробутат техните фалшификати.
Но спим спокойно понеже бай Кънчо е верен страж.