Демографската криза и увеличаващият се брой на заминаващи да учат в чужди университети принуди родните висши училища за първи път от години да намалят планирания прием на първокурсници. От есента в акредитираните 51 вуза ще бъдат приети 70 259 студенти - бъдещи бакалаври и магистри. През учебната 2012/2013 г. ще се увеличат шансовете на кандидатите да се обучават по природни науки, математика и информатика, педагогически науки, здравеопазване и спорт.
Решението за броя на студентите и докторантите ще бъде гласувано на редовното заседание на правителството днес. Миналата година броят на първокурсниците бе 71 780, като свободните бройки за кандидат-висшисти бяха с 5300 повече спрямо 2010 г. Реално заетите места обаче бяха 64 369. Разликата в обявените места спрямо 2011 г. е малка и показва, че висшите училища са по-прецизни при планирането на приема на студенти. За разлика от местата за бакалаври и магистри бройката за докторантите се увеличава със 150, съобщават от пресслужбата на кабинета. Бъдещите докторанти ще бъдат 2116, а през м.г. техният план-прием е бил 1965.
Годишните такси за обучение на студенти и докторанти ще се увеличат, като ножицата е от 10 до 100 лв. Увеличението на сумите за обучение става възможно, след като в края на 2011 г. правителството тихомълком вдигна тавана на таксите и вместо от 50% от издръжката на един студент, те вече не трябва да надхвърлят 2/3 от тази стойност.
Размерът на таксите също ще бъде одобрен от правителството на днешното му заседание. Сред държавните вузове, които увеличават сумите за обучение, са Пловдивският, Югозападният, Шуменският, Икономическият във Варна, Националната художествена академия, техническите университети в София и Габрово, Аграрният университет в Пловдив и др. С 5 до 10 лв. се увеличават таксите за явяване на изпити в ЮЗУ, ШУ, Медицинския университет в Плевен. Без промяна остават таксите за обучение и за кандидатстване в Софийския, Русенския, Техническия университет във Варна, Университета по архитектура, Минно-геоложкия, Лесотехническия университет, Химико-технологичния и металургичен университет, медицинските университети в София, Пловдив и Варна, УНСС, Стопанската академия в Свищов и част от училищата по изкуствата.
Най-малко за обучението си ще заплащат студентите от педагогическите специалности, администрация и управление и туризма - между 300-420 лв. Най-висока е таксата за медицина и изкуства, която за различните ВУЗ, специалности и образователно-квалификационни степени се движи между 540 лв. и 1500 лв., посочиха от пресслужбата на МС.
Бизнес! Каква просвета?
-----------------------------------
Блогът на Генек