:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,060
Активни 929
Страници 1,990
За един ден 1,302,066

Прокуратурата избухна срещу критиките на Брюксел

Държавното обвинение смята, че мониторингът на Европейската комисия има демотивиращ ефект
Стелиана Кожухарова
Прокуратурата се възмути от постоянните критики на Брюксел срещу дейността й. "Прокуратурата търпи критики, но на мен ми е трудно да си отговоря на въпроса "Защо?", заяви говорителят на главния прокурор Стелиана Кожухарова пред БНТ. Според нея мониторингът на Европейската комисия през последните 5 г. има демотивиращ за държавното обвинение ефект. Изявленията на Кожухарова идват в момент, когато евроекспертите са на проверка в София. След нея ще се напише важният юлски доклад по линия на правосъдието и вътрешните работи. От доклада зависи дали наблюдението върху България ще продължи, или ще отпадне.

Кожухарова обясни, че през последните години българската прокуратура полага усилия да заложи на действия, които имат по-дълга перспектива. "Това обаче не намира отзвук и не се отчита при резултатите от мониторинга", бе категорична тя. Според нея в продължение на няколко години държавното обвинение може да се похвали с постоянен ръст на осъдителните присъди. През 2011 г. той достига до 97.6% от всички произнесени присъди. Само 2.4 процента са оправдателните. Според Кожухарова това е може би най-високият процент на осъдителни присъди в Европа. Но проблемът с оценката на Брюксел идвал от методиката на оценяване. Тя поставяла във фокуса на вниманието "едва няколко знакови дела". А обикновено те са по-тежки и по-сложни и биха затруднили дори юристите от другите европейски държави. Действително в повечето европейски страни, които силно критикуват България, подобни дела се бавят повече, отколкото у нас. Така например знакови дела срещу политици в Италия и Франция се точат поне 10 г., но България не е в позиция да се извинява с тях.

След февруарския междинен доклад на ЕК единствено главният прокурор Борис Велчев прие критиките. Нито един представител на изпълнителната и законодателна власт не го направи, като всички те се опитваха да изкарат документа положителен. Велчев обаче публично се саморазкритикува за подценяване на проблемите с делата срещу организираната престъпност и корупцията, което е довело до половинчати разследвания. Тогава той обеща и после представи план за пълна реорганизация на Върховната касационна прокуратура. Велчев призна и за неуспехи с установяването на незаконното имущество на разследваните лица и разкритикува държавното обвинение, че не е търсело цялата картина на престъпната дейност, а е работило само по отделни прояви.

--------ПРИЗНАНИЕ

"Мониторингът на ЕК създава напрежение и е нормално да се чувстваме под поглед, но не знам дали трябва да говорим непременно за неговото отпадане, защото той е механизъм за сътрудничество и наблюдение. Той би могъл да прерасне в полезна форма и за двете страни - както за нас от гледна точка на чуждия опит, така и за европейските ни партньори", застрахова се прокурор Стелиана Кожухарова. Тя повтори позицията на Борис Велчев, че трябва да се направи реформа в цялостната политика на държавата.
26
3706
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
08 Май 2012 21:46
прокуратура полага усилия да заложи на действия, които имат по-дълга перспектива
Приключване на делата поради изтичане срока на давност. Всеки прокурор с 10 хил. приключени случая!
09 Май 2012 00:01
Небръснатата комуняга и цялата гоцево-доганова пасмина, вън от съдебната система.
09 Май 2012 00:41
Призовавам Европа да увеличи строгостта на мониторинга над съдебната ни ситема! Това е един от пътищата да бъде ударена тази мафия!
09 Май 2012 00:52
Единственият критерий за ефикасността на пропуратурата и съдебната ни ситема е колко важни престъпни фигури са в затвора. За 22 години - нито един (трайно в затвора !). Затова оценката е само една - "2" !
09 Май 2012 01:29
... Грешка! Оценка 0....
09 Май 2012 05:53
Прокуратурата до такава степен се е срастнала с престъпността, че ако изгонят всички прокурори, барабар с главния и докарат току що завършили юристи, работата ще се подобри с пъти.
Специално за прокуратурата трябва да се създаде отделно звено за подслушване и проследяване, което е подчинено на ЕС и да им дишат полицаите във врата.
Делата за организираната престъпност не са подценени, или как там се е изразил главния прокурор, а засрани след вземане на съответните финикийски знаци.
09 Май 2012 07:01
Двулични са Тия от Там- затварят си очите,когато мафията си напазарува държава,а СЕГА питат как тъщата на многодомец Гочоолу е спестила от пенсии 150,000 лева за 3 години.И то по Станишево време.и ЗАЩО ТАЗИ СПЕСТОВНОСТ не е проучена от прокуратурата.Нахалници.
09 Май 2012 07:14
Топчето пукна
Европа стресна

Другарката от снимката се чудела "защо"? Само заради това чудене тази сган заслужава да бъде изритана и това рано или късно ще стане под ръководството на ББ и ГЕРБ. За момента в съдебната система са се окопали красножопи тении и не е лесно да се изчистят паразитите. Но ще дойде видов ден.
09 Май 2012 08:45




Процесът по делото за 11 септември започна преди два дни.......
09 Май 2012 08:57
Кожухарова обясни, че през последните години българската прокуратура полага усилия да заложи на действия, които имат по-дълга перспектива. "Това обаче не намира отзвук и не се отчита при резултатите от мониторинга"


Хехехехе, Европа не вярва на телевизионните сапунки за доблестните прокурори, които заедно с Цецо се борят срещу корумпираните съдии и ежедневно кършат гръбнаците на организираната престъпност.
09 Май 2012 09:09
"Това обаче не намира отзвук и не се отчита при резултатите от мониторинга", бе категорична тя. Според нея в продължение на няколко години държавното обвинение може да се похвали с постоянен ръст на осъдителните присъди. През 2011 г. той достига до 97.6% от всички произнесени присъди. Само 2.4 процента са оправдателните.

Че какъв критерий може да бъде ръстът на осъдителните присъди? Няма ли значение кой, за какво и на колко е осъден? То е лесно да хванеш сто кокошкари, да ги осъдиш на три години затвор и да си вдигнеш процента на успеваемост. Не, че да осъдиш наркобос на четири години затвор не е осъдителна присъда, ама такава присъда се полага и за малтретиране на улично куче.
Между другото - вчера Алелуята се пенеше пак за някакви бонуси в поредната чиновническа агенция. Няма ли кой да изнесе данни за това какви бонуси са раздадени в съдебната система?
09 Май 2012 09:41
"Прокуратурата търпи критики, но на мен ми е трудно да си отговоря на въпроса "Защо"

Ми другаркята сама си е отговорила:
...проблемът с оценката на Брюксел идвал от методиката на оценяване. Тя поставяла във фокуса на вниманието "едва няколко знакови дела".

Да не говорим, че срещу много знакови фигури пък изобщо прокуратурата не е стигнала до дела...
P.S. Ах, методиката... ах, статистиката... ах, яденето на доматите с кОлците...
09 Май 2012 09:58
Прокуратурата е най-съсипаната държавна институция и затова дори малко е критикувана от ЕК. Само да припомня, че срещу знакови фигури на организираната престъпност няма дори образувани досъдебни производства, камо ли съдебни дела и осъдителни присъди. Черепи, Герговци, Тимаджии, Златевци и пр. Дори срещу един смешник като Николай Банев не смеят да образуват дело, въпреки безбройните му безчинства по морето, както и за явното източване (което е най-малко безстопанственост) на придобитите от него с бонове десетки предприятия. Затова прокуратурата трябва да бъде реорганизирана от корен!
09 Май 2012 10:00
Наскоро по bTV даваха съдбата на един злощастен от братята, който цепил дърва на някакъв, оня отказал да плати, и нашичкият му пребил петела.

Следва наказателно производство, злощастният петел е оценен на 20-ина лева, и злощастният цепач на дърва е осъден на... 6 месеца ефективно. За което държавата плаща над 3000 лв. издръжка в затвора. А цепачът се превръща в едно от делата, по които прокуратурата е спечелила осъдителна присъда. Статистики.
09 Май 2012 10:21
"Прокуратурата търпи критики, но на мен ми е трудно да си отговоря на въпроса "Защо?", заяви говорителят на главния прокурор Стелиана Кожухарова
Ами защото фактите говорят, че можете да повдигате и поддържате обвинения само срещу цигани и кокошкари.
09 Май 2012 10:47
Мисля че намекът е друг.Не става дума само за наркобосове,отвличания и рекет.Европа иска осъдени политици от високите етажи,ама прокуратурата се прави че не разбира за какво става дума.
09 Май 2012 12:24
Дори срещу един смешник като Николай Банев не смеят да образуват дело, въпреки безбройните му безчинства по морето, както и за явното източване (което е най-малко безстопанственост) на придобитите от него с бонове десетки предприятия.


И като как си го представяш това? Та Банев беше до дясното коляно на премиера в Катар, барабар с фльорцата си и отрочето им. При това - в качеството си на един от стратегическите бизнесмени на България.
09 Май 2012 13:21
Преди доста години бях на стаж при Стела /Стелиана/ Кожухарова.
Чакам отвън. В стаята влиза едно красиво миньонче с къса пола и бюстие. След малко влизам и я питам:-Вие ли сте Ст. К.?-Аз съм!
Много красива и интелигентна жена.
Да не забравяме, че прокуратурата е политика, а Стела е само говорител.
Защо не говори Гл. пр.? А, кой беше гл. пр.-син на др. Велчев, вторият човек след Т. Ж., назначен за гл. пр. без нито ден стаж като прокурор, щото е преподавател в СУ и близък на Г. Първ.
Е, сега, сигурно, ще попитате защо не въври футболът В България?
09 Май 2012 13:46
Най-корумпирата прослойка, след ченгетата, е съдебната система!
09 Май 2012 13:57
А, кой беше гл. пр.-син на др. Велчев, вторият човек след Т. Ж., назначен за гл. пр. без нито ден стаж като прокурор,

внук му е бре
09 Май 2012 15:10
"внук му е бре"


Има ли значение КОЕ поколение червена номенклатура е ? "Краставото куче си е краставо" (вари го, печи го, все тая) ...
09 Май 2012 15:41
На г-жа говорителката ще дам за пример Бразилия, където за 6 месеца приключи делото за дрога срещу Боевски с осъдителна присъда. В България прокуратурата щеше да го размотава години и да го доведе до условна присъда. Примери бол. Гьонсурат.
09 Май 2012 16:12
Ами който се чувства демотивиран да работи по правилата на цяла европа, знае къде се намира вратата, със сигурност има по-мотивирани от него хора които могат да вършат качествено работата
09 Май 2012 16:31
Има нужда от цялостна промяна политиката на държавата!- Бойко Борисов? Това не е ли смяна на държавните служители? Промяна мисленето на политиците?Защо в Грузия съкратиха наполовина държавната администрация, а тук не е възможно? Още сме държава с планова икономика!Докога пътят,природата и господ ще бъде виновен за загиналите по пътищата?Кога ще накажат държавните служители отговорни за качеството на шофьорите ? Правилни ли са стандартите за получаване на свителство за управление на МПС , определени от ИААА ? Защо според статистиката българските шофьори са едни от най-некадърните в Европа ?Те са такива, каквито са изискванията към тях, определени от държавните служители!
09 Май 2012 17:20
Прокуратурата в България, както съда, МВР и всички останали държавни структури, сега търпят последствията от седерастията след 1989 година, която първо ги разруши, а после ги напълни с свои хора, които се възпрозивеждат един друг вече над 20 години. Правителствата и партиите може да се сменят, но хората в основата на тези структури, си остават, а те са в повечето случаи некадърници назначени от СДС в началото на демокрацията и пазарната икономика. Това, че министър или в случая Главен прокурор, не е СДС-кадър, не променя нещата. Лошото е, че СДС-кадрите сега си назначават децата и внуците и цялата държавна машина е прогнила из основи.
09 Май 2012 19:48
Как ще работи съдебната система?Ми тя ако заработи ние трябва да зачеркнем тия 23 години преход и да се върнем на нула и да ЗАПОЧНЕМ от НУЛА.Като се почне от едрия капитал и се стигне до дребните буржоазни градско-селски тарикати няколко милиона българи трябва да бъдат вкарани в затвора...и накрая остават само маргиналите и бавно умиращите през тия 23 години...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД