Прокуратурата се възмути от постоянните критики на Брюксел срещу дейността й. "Прокуратурата търпи критики, но на мен ми е трудно да си отговоря на въпроса "Защо?", заяви говорителят на главния прокурор Стелиана Кожухарова пред БНТ. Според нея мониторингът на Европейската комисия през последните 5 г. има демотивиращ за държавното обвинение ефект. Изявленията на Кожухарова идват в момент, когато евроекспертите са на проверка в София. След нея ще се напише важният юлски доклад по линия на правосъдието и вътрешните работи. От доклада зависи дали наблюдението върху България ще продължи, или ще отпадне.
Кожухарова обясни, че през последните години българската прокуратура полага усилия да заложи на действия, които имат по-дълга перспектива. "Това обаче не намира отзвук и не се отчита при резултатите от мониторинга", бе категорична тя. Според нея в продължение на няколко години държавното обвинение може да се похвали с постоянен ръст на осъдителните присъди. През 2011 г. той достига до 97.6% от всички произнесени присъди. Само 2.4 процента са оправдателните. Според Кожухарова това е може би най-високият процент на осъдителни присъди в Европа. Но проблемът с оценката на Брюксел идвал от методиката на оценяване. Тя поставяла във фокуса на вниманието "едва няколко знакови дела". А обикновено те са по-тежки и по-сложни и биха затруднили дори юристите от другите европейски държави. Действително в повечето европейски страни, които силно критикуват България, подобни дела се бавят повече, отколкото у нас. Така например знакови дела срещу политици в Италия и Франция се точат поне 10 г., но България не е в позиция да се извинява с тях.
След февруарския междинен доклад на ЕК единствено главният прокурор Борис Велчев прие критиките. Нито един представител на изпълнителната и законодателна власт не го направи, като всички те се опитваха да изкарат документа положителен. Велчев обаче публично се саморазкритикува за подценяване на проблемите с делата срещу организираната престъпност и корупцията, което е довело до половинчати разследвания. Тогава той обеща и после представи план за пълна реорганизация на Върховната касационна прокуратура. Велчев призна и за неуспехи с установяването на незаконното имущество на разследваните лица и разкритикува държавното обвинение, че не е търсело цялата картина на престъпната дейност, а е работило само по отделни прояви.
--------ПРИЗНАНИЕ
"Мониторингът на ЕК създава напрежение и е нормално да се чувстваме под поглед, но не знам дали трябва да говорим непременно за неговото отпадане, защото той е механизъм за сътрудничество и наблюдение. Той би могъл да прерасне в полезна форма и за двете страни - както за нас от гледна точка на чуждия опит, така и за европейските ни партньори", застрахова се прокурор Стелиана Кожухарова. Тя повтори позицията на Борис Велчев, че трябва да се направи реформа в цялостната политика на държавата.
прокуратура полага усилия да заложи на действия, които имат по-дълга перспектива
Приключване на делата поради изтичане срока на давност. Всеки прокурор с 10 хил. приключени случая!