Държавните висши училища ще получат право да обучават платени бакалаври още една учебна година. Промяна в закона за висшето образование, предложена от просветното министерство, предвижда вузовете с добра и много добра акредитационна оценка да приемат бакалаври и магистри в платено обучение и през 2012/2013 г. На практика обаче всички държавни висши училища имат такава оценка и ще могат да приемат бакалаври срещу заплащане. Ако поправката бъде приета, университетите и колежите ще могат да приемат студенти извън план-приема, определен от правителството. Все пак има ограничение броят на тази категория кандидат-висшисти да не надвишава 5% от определения капацитет на вуза.
Предлаганата промяна е "антикризисна мярка, тъй като към настоящия момент е ясно, че държавата не разполага с необходимите финансови средства". На практика просветното министерство признава, че прехвърля част от проблема с финансирането на вузовете върху гражданите. "След като няма възможност да се осигури необходимият финансов ресурс, платеното обучение се явява възможност за държавните висши училища да получат допълнителни финансови средства", пише в мотивите на вносителите. От Софийския университет обясниха, че те са сред инициаторите на промяната. Причината е, че досега законът даваше право на вузовете да приемат платени бакалаври, но на практика висшите училища не успяха да се възползват от тази възможност.
ТАРИФА
С промените в закона за висше образование се налага и ограничение за цените на административните услуги за граждани. Размерът им не може да надвишава действителните разходи, направени за извършване на съответната услуга. Причините за промяната са силно завишените цени на административните услуги без разумно икономическо обяснение, мотивират се от просветното министерство. Тази поправка е част от намеренията на правителството да сложи ред в цените на административните услуги от администрацията.
|
|