Пострадалите от наводнението в с. Дъбене се опитваха да отмият калта от покъщнината си в мътните води на реката, която ги наводни. |
Дъждът от 104 л/кв. м, който се излял за 6 часа, обикновено се изсипвал за 4 месеца, обясни кметът на община Карлово Емил Кабаиванов пред "Сега". Според Шойлеков реката не е почиствана поне от 15 г. Подкрепят го и местните хора. Той е категоричен, че няколко пъти е сигнализирал общинската администрация в Карлово за проблема. След драмата в с. Бисер, което през февруари бе залято след скъсване на стената на язовир "Иваново", отново поискал 10 000 лв. и пак не ги получил за чистене на речното корито.
Според Петър Димитров, който живее в ромската махала, шеговито наричана от местните "Островът" заради близостта си до реката, последното наводнение в Дъбене се е случило на 6 юни 2006 г. Не е било със същите размери, но пак е причинило щети. Тогава местната власт обещала, че ще изчисти корито и ще укрепи моста близо до къщата му, но всичко свършило с обещанието. Кметът Кабаиванов се оправдава, че в района на Карлово има 26 села и 15 от тях са с подобни проблеми. Вчера той обясни, че има уговорка с вицепремиера Цветан Цветанов да кандидатства пред Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към МС, с които да се изчистят всички малки дерета и канали, правени някога за нуждите на ТКЗС и АПК.
Около 16.30 ч. във вторник, когато водата залива селото, Петър Димитров е в къщата си. "Беше страшно. Водата бучеше. Викнах на другите да бягат. Побягнах и аз, но съм зле с краката", обясни човекът. След наводнението махалата наистина прилича на остров. Тук всички къщи са с разрешение за строеж, масивни са и затова не са отнесени от водата. Но покъщнината е "отишла". Особено електроуредите. Кметът Караиванов твърди, че никой не е искал помощ за обзавеждане, нито пък храна. Докарали са им само вода, докато се разбере дали чешмяната става за пиене.
Местните хора обаче не вярват, че причината за сегашното бедствие са само дъждовете. Първоначално МВР разпространи новината, че наводнението е заради преливане на язовир "Сопот", което уплаши хората. След като екипите на място опровергаха новината, от вътрешното ведомство набедиха микроязовир в региона. "Информацията за скъсаната язовирна стена е дошла от някого, който е избързал с изводите и е казал абсолютна невярна информация", обяви кметът на Карлово.
В Дъбене са изградени около 35% от канализацията. Вчера уличните шахти в горната част на селото откъм Карлово бяха отворени и от тях бе изрината събралата се кал. В долната част по посока Сопот шахти и канализация няма. Първите отходни тръби са поставени през 2006 г. Причината за незавършената канализация е проста - липсват пари. За завършването на канализацията трябват още 7 млн. лв. Според Караиванов вече е кандидатствано с проект за евросредства. Местните са убедени, че ако е имало канализация, наводнението едва ли щеше да е толкова тежко.
След като стана ясно, че за пореден път пари за превантивни мерки няма, вчера към пострадалото село веднага тръгнаха вътрешният министър Цветан Цветанов и земеделският Мирослав Найденов, за да демонстрират грижата на държавата към пострадалите с поредните обещания за обезщетения. Щетите вече се описват. Цветанов обещава и исканите 10 000 лв. за почистване на коритото. Найденов пък гарантира до дни да бъдат изплатени по пазарни цени пари за мъртвите 5-6 животни. От социалното подпомагане също оглеждат щетите за евентуално отпускане на еднократната помощ от 325 лв. за неотложни нужди.
---------ОЩЕ ДРАМИ
Вчера бяха наводнени и 20 къщи и дворове в старозагорското село Горно Ботево. И там за виновник за бедствието бе набеден близкият язовир "Колена", но след инспекция лично от областния управител Недялко Недялко е установено, че преливникът работи нормално и няма опасност. Най-вероятно и там наводнението е предизвикано от обилния дъжд, паднал късно следобед във вторник. Според кмета на селото Иванка Атанасова той се е оказал фатален за част от домовете на хората заради затлачени канали и замърсени канавки. Под вода се оказа и релсовият път между Карлово и Баня, което спря движението на влаковете.