Столичният общински съвет има добра историческа традиция по прокарване на всевъзможни тарикатлъци. Мушмороците там виреят чудно при всички мнозинства. Даже нямат партийна принадлежност. Те са си отделен мушморошки вид.
За да осигурят комфорта на кмета Фандъкова и да я предпазят от тегобата да отговаря на неудобни въпроси, столичните общински съветници променят правилника на работата си. Според измененията кметът може да бъде питан само за (не)изпълнение на решенията на общинския съвет, но не и по други въпроси, които касаят подчинената му администрация и общински предприятия. Фандъкова няма да е длъжна да отговаря на въпроси по проблемите на града, ако няма конкретно решение, по което да се отправи питането.
Към същностните промени в работата на общинарите те включват и по-високи суми за представителни разходи. Сигурно затова под предложените изменения стоят подписите на представители на всички политически групи на "Московска" 33, а не само на гербери. Въпреки критиките на част от опозицията измененията са подкрепени от техни съветници, което им осигурява безоблачно преминаване в зала.
С приемането на новите правила цензурата в СОС вече ще е напълно легитимна. Предишният шеф на общинарите Андрей Иванов
бе усвоил техниката да бави
и спира питания и доклади до съвършенство - с месеци документите стояха в чекмеджетата на бюрото му, а ропотът на опозицията оставаше нечут. На сегашния председател няма да му се налага да прави тези упражнения - Елен Герджиков ще има напълно легитимно основание да спира въпросите към кмета. А седна на този стол с амбицията да осигури прозрачност на СОС.
Така например Йорданка Фандъкова ще е длъжна, ако я питат, да отговори защо не е изпълнила решението на СОС отпреди година да провери и премахне всички незаконни кафенета от градинките и да предостави справката на заседание. Друг е въпросът, че никой от общинските съветници не се е сетил да пита. Но Фандъкова няма да отговаря вече на питания какво се случва в "Екоравновесие", защото предприятието е на пряко нейно подчинение, а СОС не взема решения за дейността му. Няма да може да се пита и какво прави администрацията, ако някой жител на столицата почине, нахапан от глутница бездомни кучета, защото решение по този въпрос СОС не е вземал.
Въпросите към кмета са единственият начин на опозицията в местния парламент да упражнява ефективен контрол върху работата на кмета и неговата администрация. Ограничаването на това право на общинарите
поставя под съмнение прозрачността,
с която толкова се гордее ГЕРБ. Да се забрани на един общински съветник да поставя публично проблемите на града - и то в залата, където трябва да се прави политиката и да се вземат решенията, а не по партийни пресконференции, е все едно шефката на Народното събрание Цецка Цачева да забрани на Корнелия Нинова да пита Бойко Борисов за Сребърния фонд. Освен това питанията са в зала, за да им се даде гласност - на заседанията присъстват журналисти, а така за опозицията става сладко да пита, а на управляващото мнозинство - горчиво да отговаря. Почти винаги тези питания са повдигали сериозни въпроси - така например станаха ясни бонусите до 30 хил. лв. на заместниците на Фандъкова. Така бе спряна поръчката за електронна община, спечелена от близка до бившия председател на общинарите Андрей Иванов фирма.
Битката на гражданите да си върнат достъпа до заседанията на СОС в сградата на "Московска" 33 е обречена кауза. Новото ръководство няма никакво намерение
да си разваля комфорта
Чудо ще е, ако оправи интернет връзката, та поне гражданите да имат възможност да гледат заседанията от край до край, а не само "избрани моменти". Макар и столица, тук общината категорично изостава от много други по-малки общини, които от години предават на живо по някой местен канал целите заседания на общинските съвети без никаква намеса и цензура.
Докато депутатите обмислят да намалят заплатите на общинарите, те пък се подготвят да узаконят парите си за представителни. Това е елегантен начин да се вдигнат заплатите, заяви Георги Кадиев (БСП). Други гласове против не се чуха. Представителните ще са половината от заплатата на шефа им - или 800 лв. Освен това ще трябва да се отчитат с касов бон и фактури. Парите до 800 лв. ще се дават за работни обеди и вечери, среща с избирателите, дискусии по актуални теми, участие в семинари и конференции. Въпреки че имат право да пътуват безплатно с градския транспорт, столичните общинари ще могат да осребряват и транспортни разходи. Ако обаче съветникът не направи такива разходи, съответно няма да получи нито лев за представителни.
Сред промените има и необходими, като например задължението на кмета всяка година да представя доклад за изпълнението на общия устройствен план. За такъв отчет настояват някои общински съветници от много време, а той е необходим, за да се види как се развива градът и за да стъпи на него съставянето на бюджета за текущата година. Този успех обаче е дребен на фона на повсеместното отстъпление от отговорности. И бездруго тяхното изпълнение е трудно за проследяване покрай безконечното рязане на ленти, с което в ГЕРБ предпочитат да си запълват работното време.
|
|