България уведоми вчера временно управляващия посланик на Сирия у нас Салах Сукар, че трябва да напусне страната ни през следващите 72 часа, съобщиха от Външно. Мярката е заради касапницата в град Хула, при което в събота бяха убити 108 души, повечето жени и деца. Заедно с временно управляващия ще трябва да напуснат България и други двама дипломати от посолството. Успоредно с това МВнР взе решение за оттегляне на дипломатическия персонал от посолството ни в Дамаск и временно преустановява дейността на нашето представителство в сирийската столица. По този начин страната ни се включи в координираната международна акция по изгонване на сирийските посланици заради касапницата в Хула. До вчера в нея се бяха включили Франция, Германия, Великобритания, Италия, Испания, Холандия, както и САЩ, Австралия и Канада.
От днес пред сградата на Външно започва тридневна мирна и седяща стачка на сирийската общност у нас, която настоява за по-решителни действия не само от страна на България, но и на международната общност. В понеделник над 30 представители на основните опозиционни сили в Сирия се срещнаха в Правец и приеха обща декларация срещу режима на Башар ал Асад. Това е първото подобно събитие, което събра на едно място трите основни опозиционни групи, а домакинът на срещата МнВР изигра ролята на посредник.
Мнозинството жертви на масовите убийства в Хула са били екзекутирани, сочат първоначалните резултати от разследването на ООН, съобщи говорител на Върховния комисариат на ООН за човешките права Рупърт Колвил. "Смятаме, че най-малко 20 от 108-те убийства могат да бъдат отдадени на артилерийски и танков обстрел", заяви Колвил на пресконференция. "Мнозинството останали жертви са били набързо екзекутирани при две различни атаки", извършени според местни жители от подкрепящите режима милиции "шабиха", допълни говорителят. Властите в Дамаск от своя страна обвиниха за убийствата ислямистки бунтовници. Международният посредник Кофи Анан заяви вчера на среща със сирийския президент Башар ал Асад, че са необходими "дръзки стъпки", за да може мирният му план от шест точки да успее. "Много е важно Русия да окаже натиск върху сирийския режим", заяви Майкъл Ман, прессекретар на върховния комисар на ЕС по външната политика Катрин Аштън. Той допълни, че в началото на следващата седмица Аштън възнамерява да обсъди ситуацията в Сирия с руския външен министър Сергей Лавров.
ПРЕДЛОЖЕНИЕ
Авторитетният саудитски религиозен деятел Али ал Рабией предложи 450 00 долара награда за този, който убие сирийския президент Башар ал Асад заради убийствата в Хула. "Предлагаме възнаграждение за наказание на този убиец, чиито престъпления срещу жени и деца потрисат света", заяви Ал Рабией. Кралският двор на Саудитска Арабия засега не е излязъл с коментар. Иран е изпратил военни части в помощ на режима в Сирия, призна зам.-командирът на Корпуса на стражите на ислямската революция Исмаил Гани в интервю за агенция ИСНА.