:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,212
Активни 812
Страници 142
За един ден 1,302,066

Хората и регионите обедняват въпреки еврофондовете

Има напредък по усвояването на средствата от ЕС, но България изостава по стратегически показатели като безработица и бедност
Въпреки наливането на милиарди от еврофондовете България продължава да изостава по основни показатели в развитието си. Рискът от бедност и безработицата са прекалено високи и България трудно ще достигне заложените целеви нива за тях към края на 2013 г. Нисък спрямо средноевропейския продължава да е и делът от БВП на глава от населението, а регионалните различия се задълбочават, вместо да намаляват.

Това показва официален анализ за ролята на еврофондовете в изпълнението на дългосрочните цели за развитие на страната, залегнали в националната стратегическа референтна рамка 2007-2013. Резултатите от оценката, изготвена от консорциум от 5 фирми по оперативна програма "Техническа помощ", бяха представени на публично обсъждане в Министерския съвет.

Анализът не попречи на премиера Борисов да отчете бомбастични успехи. "Вноската на страната ни в европейския бюджет от 2007 до 2011 г. е 3.5 млрд. лв. Към края на април 2012 г. приходите от ЕК от 2007 до 30 април 2012 г. възлизат на 9 млрд. лв.", заяви той по време на връчването на договори по програма "Конкурентоспособност". Реалните данни са по-различни. Към края на миналия месец платените от ЕК пари са 4.6 млрд. лв., т.е. два пъти по-малко.

Нито един от заложените целеви индикатори за 2013 г. в областта на човешките ресурси в момента не изглежда постижим, става ясно от данните на анализа за ролята на еврофондовете. В началото на програмния период страната ни е заявила, че ще се стреми към 7% безработица през 2013 г. В същото време без работа у нас през 2011 г. са били 11.2% от населението над 15 г. Много по-голям от очакваното е и рискът от бедност - делът на хората с доход под линията на бедност по последни данни е 20.7% (2009) при заложени за 2013 г. 13%. През 2005 година - базисна за изготвяне на прогнозите, двата показателя са били съответно 10.1 и 14.2%.

Нарастването на регионалните различия е вторият сериозен проблем, който продължава да стои на дневен ред, изтъкна ръководителят на екипа Михалис Никитаридис. Пет от общо шест региона на развитие заработват по-нисък дял от БВП спрямо базовата 2005 година. Единственият регион с ръст по този показател е Югозападният, в който попада и столицата. БВП на глава от населението тук е близо 3 пъти по-висок спрямо най-бедния регион - Северозападен. Различията растат въпреки сериозния дял на финансирането, заделено за този приоритет - 20.4% от общите средства от ЕС. За сравнение за развитие на човешкия капитал са заделени 15.5%, а паят от финансирането отива за приоритет подобряване на базисната инфраструктура - 46.3%. За насърчаване на бизнес средата, предприемачеството и административното управление са заделени 14.8%.

"Кризата, която оказва умерено въздействие върху България спрямо други европейски държави, е само едно от обясненията за неизпълнението на тези ключови показатели и по тях трябва да се работи още", изтъкна Никитаридис. Министърът по еврофондовете Томислав Дончев обаче не счита, че показателите са неизпълними именно заради различната икономическа ситуация, в която са изготвяни прогнозите.



СТАТИСТИКА

Най-сериозният ефект от еврофондовете е в областта на техническата инфраструктура, като в областта на транспорта договорените средства са чувствително над бюджетираните. Най-сериозен проблем с процента на договорени спрямо заложени суми има в областта на научните изследвания, иновациите и предприемачеството, енергетиката, туризма. С най-нисък процент на реално изплатени средства към края на 2011 г. са оперативните програми "Околна среда" и "Развитие на човешките ресурси". Експертите препоръчват да се помисли за евентуално ревизиране на оперативни програми, които не вървят, за да не се губят средства. Те настояват за допълнително опростяване на административните процедури, премахване на ненужни проверки и приемане на отделен закон за управление на средствата от ЕС, който да гарантира стабилност на правилата.



12
2688
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
29 Май 2012 22:29
Еврофондовете не разкриват нови работни места.
30 Май 2012 00:39
Управляват ни раздавачи на пари ...
Валентин Стоянов...

От вчерашният брой на вестника...
Натисни тук
30 Май 2012 06:19
Фондовете се харчат за глупости!За програми,от които цицат чиновници и приближени фирми.Не се харчат за развитие и за откриване на работни места.Като се построят градинките какво ще правим?!
30 Май 2012 09:22
Мдаа, види се спасяването на давещите се е работа на самите тях...
30 Май 2012 09:24
Анализаториъе и нашите хора едни и същи резултати ли коментират?
30 Май 2012 11:29
Край и с тая панацея, сега кой влак ще хващаме за светлото бъдеще?
30 Май 2012 12:03
Мизерията се разраства защото управляващата сган краде и живее као бурнейски махараджи, а народо да мре!Целта е обезлюдяване на България и превръщането и в географско наименование! Долу мутрата премиер и неговото перекенде цуцко апартаменчето!!!
30 Май 2012 12:18
Аха, ама на ден поне 10 пъти требе напишеш Долу във форума, за да фане декиш.
30 Май 2012 13:41
От помощи и милостиня никой не е станал богат. Даже обратното - хората свикват с помощите.

Виц: Просяк стои на светофар, до него спира мерцедес и му дават 100 долара. На другия ден - пак спира мерцедеса и пак 100 долара.. това продължава месец.. Другият месец, мерцедеса спира, но нищо не дава на просяка. И просяка се развиква - Къде са ми стоте долара??????
30 Май 2012 15:37
Хората са в една посока, а еврофондовете в съвсем друга. Както обикновено казва прокуратурата - НЕИЗВЕСТЕН ИЗВЪРШИТЕЛ. Големият зор беше не да се дадат на хората, а да бъдат пуснати от Европа. "На тях ги спираха, на нас ни ги пускат!" А кой ще получи ще решим НИЕ а не ТЕ - това е в бяло облаче около главата му, като мисъл - тайно!
30 Май 2012 16:52
От помощи и милостиня никой не е станал богат.

От работа също.
Чудно тогава как се става богат?...
30 Май 2012 17:08
В татковината ни е много лесно да се забогатее с такива управници.Страната ние рай за чорбаджиите изедници дет сакат да има бачкаме као роби за мизерна плата .Особенно след като мутрата премиер и подлогите му отрязаха сички социални придобивки на работниците.Сал мутренските фирми и фирмите на нашите ора дет играят футбол и тенис с мутрата процъфтяват.Останалите фалираха отдавна, а цветалинка ше стане милиардерка скоро! И повтарям долу управляващата сган дет ни докараа до просешка тояга, а они живеят као бурнейски махараджи!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД