Вицепремиерът Симеон Дянков и Европейската централна банка рязко се разминаха по въпроса готова ли е България за влизане в еврозоната. "Нито една от осемте европейски страни, които могат да претендират за влизане в еврозоната, сред които и България, все още не отговаря на всички необходими икономически и юридически критерии", се казва в доклада на ЕЦБ за напредъка на кандидатките за еврото. Все пак нашата страна се откроява с добри параметри сред останалите - Чехия, Латвия, Литва, Унгария, Полша, Румъния и Швеция (Дания и Великобритания засега не искат виза за еврозоната). По критерия "ниска инфлация" само три страни - България, Чехия и Швеция, са в нормата. Въпреки че бюджетът ни вече е доста стегнат, ЕЦБ поставя България сред държави с прекомерен дефицит (над 3% от БВП) в средносрочен план, а от осморката само Швеция изпълнява критерия. За сметка на това България е в групата на държавите с външен дълг под 60% от БВП (само Унгария не покрива този показател).
В доклада на ЕЦБ се твърди, че България, както и останалите кандидатки за еврозоната, не отговоря на "юридическите условия" - т.е. пълна независимост на централната банка. От предния доклад - май 2010 г., има напредък, но той не е достатъчен, коментират банкерите от Франкфурт. В момента от осемте само Латвия и Литва са допуснати до "чакалнята" за еврозоната ERM II - Валутния механизъм II.
Дянков обаче не смята така. В интервю за "Ди Пресе", в което гневно критикува тресящата се от проблеми Гърция, той заявява: "Странно е как Гърция е член на Шенгенската зона, а България не може да се присъедини. Ние сме на път да изпълним всички критерии за влизане в еврозоната, което ни прави готови за валутния съюз".
В интервюто Дянков сравнява гърците с разглезени хлапета, които "плачат с цяло гърло за още и още бонбони". Той директно нападна южната съседка, която се явява външна граница на ЕС, за несправяне с контрабандата и особено за безпрепятственото нахлуване на нелегални цигари и алкохол. Според нашия финансов министър 90% от контрабандата влиза през гръцката граница. "Водили сме безброй дискусии с нашите гръцки колеги. Предложихме им дори да ги подпомогнем при проверките по гръцките пристанища. Фактът, че нищо не се получи, се дължи не на последно място и на това, че гръцките институции не работят, както би трябвало да работят. Аз като министър на финансите на България разчитам на приходите от митницата. В Атина очевидно не", гневи се Дянков. И шефът на Агенция "Митници" Ваньо Танов многократно е говорил за същия проблем - щом една стока стъпи в Гърция, тя вече е на територията на единния пазар и може да пътува свободно из ЕС, без да подлежи на митнически контрол.
Дянков смята, че проблемът на закъсалите днес южни европейски страни е, че са свикнали да разчитат на парите от Брюксел и това е направило хората лениви. Според него те разсъждават по следния начин: "Защо да правим проверки по границите, след като така или иначе получаваме пари от Брюксел?" и "Ако искаме достатъчно упорито, те все някак ще ни дадат повече".
"Трябват реформи. Ние, както и държавите в Централна и Източна Европа, сме свикнали да разчитаме на себе си. България го доказва", коментира още вицепремиерът и не скрива огорчението си от двойния аршин в ЕС и от незаслужено лошото отношение на част от европейците към нашата страна.
ПРИЗНАНИЕ
След като ЕЦБ попари самочувствието на нашия финансов министър, Европейската комисия го зарадва с добра новина. Тя съобщи, че препоръчва България и Германия да бъдат извадени от черния списък на страните, превишили прага за бюджетния дефицит. Процедурите за свръхдефицит (над 3%) ще бъдат прекратени, защото Германия е свила "дупката" на 1% от БВП през 2011 г., а България - на 2.1%. При това според Еврокомисията затягането на бюджета е гарантирано и трайно. Изваждането от черния списък трябва да стане факт в края на юни, когато ще има съвет на лидерите на ЕС. Тогава България ще влезе в групата на отличничките заедно с Германия, Естония, Финландия, Люксембург и Швеция, а останалите 21 държави от ЕС ще останат в наказателна процедура и под заплаха от санкции.