:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,773,088
Активни 715
Страници 29,555
За един ден 1,302,066

Мудното правосъдие бавело наказанията за конфликт на интереси

Най-фрапиращите примери за шуробаджанащина са на местно ниво
Филип Златанов
Мудното правосъдие в България е причината да няма нито една санкция за установен случай на конфликт на интереси. Това се разбра от думите на шефа на независимата ресорна комисия Филип Златанов. Вчера той отчете дейността на органа за една година от създаването му. Досега комисията е постановила 30 решения за шуробаджанащина, като само едно не е обжалвано - на директорката на резерват "Боженци" Ели Петрова , която вече е освободена от длъжност. За останалите текат съдебни дела, по 6-7 има произнасяне на първа инстанция, но все още се чака решението на Върховния административен съд. Останалите са в застой. Така всички установени до момента от комисията случаи на конфликти на интереси все още не са санкционирани. Златанов заяви, че според него процедурата трябва да се ускори, тъй като сега тя продължава повече от година. От комисията обмислят да предложат законодателни промени, които да ги съкратят. Експертите обаче все още чакат решенията на ВАС, за да видят дали те също няма да наложат някакви изменения. Златанов призна, че комисията е имала проблеми със събирането на доказателства, а някои институции са й отказвали съдействие.

Общо органът е постановил 71 решения, като по 41 от тях не е установен конфликт на интереси. Постъпилите сигнали са над 300. От комисията изтъкнаха, че хората, които трябва да спазват закона, не го разбират напълно и точно. Затова нейните членове са дали близо 40 тълкувателни и разяснителни обяснения, в които се изяснява кое е конфликт и кое не.

Златанов бе категоричен, че по-фрапиращите примери за конфликт на интереси са най-вече на местно ниво. Той отбеляза казуса със зам.-кмета на Монтана Румен Ангелов, чиято съпруга печелела над 80 на сто от обществените поръчки за последните 5 години, включително и за строителство на храм за 1.8 млн. лв. В Берковица пък кметът назначил снахата си за одитор, който да следи за разходването на бюджета на общината.

-----РАЗМИНАВАНЕ

Любопитна подробност около казуса в Монтана е фактът, че договорът за строителството на храма е сключен през 2007 г., т.е. 2 години преди влизането в сила на закона за конфликт на интереси. А един от аргументите на комисията за липсата на конфликт при шефа на Софийския градски съд Владимира Янева, семейна приятелка на вътрешния министър Цветан Цветанов, бе именно това, че тя е закупила имот от "Софийски имоти", чието дело впоследствие беше забавила през 2002 г. - 7 години преди влизането на закона в сила. Филип Златанов обясни различните становища с факта, че докато по договора в Монтана плащанията са продължили и след влизането в сила на нормативния акт, то при казуса с Янева това е била еднократна покупко-продажба, станала, преди да задействат новите разпоредби.
1446
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД