Калина Илиева (на заден план) призна, че има средно образование, фалшифицирала е диплома за висше, и постигна споразумение с прокуратурата за условна присъда. |
Дългоочакваното дело срещу жената, която управляваше без диплома милиарди евро от еврофондовете и подаваше стотици сигнали за нарушения до ОЛАФ, тръгна вчера в изненадваща посока. Още в началото тримата й адвокати поискаха споразумение с прокуратурата, което означаваше и готовност Илиева да признае престъплението. До този момент тя не даваше сигнал, че е готова на подобна стъпка. Държавното обвинение веднага обяви, че е готово на споразумение, но единствено при условие, че наказанието е лишаване от свобода, дори и ако е условно. След час преговори прокуратурата и Илиева обявиха пред съда, че са се споразумели тя да признае всички обвинения, а пък наказанието й да е условно. Според държавното обвинение тя е съставила неистински документ - диплома за висшист на нейно име. Прокуратурата твърди още, че Калина Илиева е фалшифицирала лично подписите на двама немски професори върху свидетелство за завършено висше образование, издадено на 4 октомври 2007 г. в Берлин от Професионално висше училище по техника и икономика. Така тя е придобила квалификационна степен "магистър" по специалност "Икономическа комуникация". Илиева е обвинена и за това, че на 28 ноември 2007 г., когато е подала документи за легализация в министерството на образованието, за да започне работа, съзнателно е използвала 4 фалшиви документа като доказателство, че е завършила висше образование, с което е подвела министъра на образованието. По тези обвинения тя можеше да получи до 8 години затвор.
Вчера тя призна всичко това и затова получи максималния срок, който може да се даде условно - 3 години. Прокуратурата обоснова присъдата с това, че тя е млад човек, майка на непълнолетно дете, неосъждана, както и че има добри характеристики по местоживеене и месторабота. Така и не стана ясно от коя месторабота е дадена положителната оценка, след като самата тя обяви през съда, че е безработна. Държавното обвинение се аргументира, че обичайно по тези обвинения се дават условни присъди. Освен това бе прогнозирано, че ако делото се развие без споразумение или пък при т.нар. съкратено съдебно следствие, тя може да получи дори пробация и условното лишаване от свобода можело да се счита за успех.
--------СКОРОСТНО
Съдът одобри в рамките на час постигнатото споразумение и така на практика присъдата на Калина Илиева влезе в сила. При споразуменията няма възможност за обжалване от страна на подсъдимия или на протест от прокуратурата, защото се смята, че те свободно са изразили волята си пред съда.
От своя страна, съдиите са длъжни да прегледат споразумението и да го одобрят само ако то не противоречи на закона и на морала. Магистратите по делото на Калина Илиева приеха, че 3 години условно е и законно, и морално. Съдът отчете и факта, че подсъдимата се е съгласила да поеме и разноските по делото в размер на 1400 лв.