:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,772,526
Активни 664
Страници 28,993
За един ден 1,302,066

Президентът даде рамо на ГЕРБ за избора на членове на ВСС

Президентът Росен Плевнелиев даде рамо на управляващите от ГЕРБ за избора на членове на ВСС в противоречие с изискването на Европейската комисия за пряк вот на принципа "Един човек - един глас". Плевнелиев бе категоричен, че е по-добре да има 500 делегати, които да познават добре биографията на номинираните, вместо 2500 съдии да се съберат в НДК, за да гласуват пряко спуснати кандидатури. "Ако вие имате 2500 души, които са затворени в НДК и решат кандидатури, които някой им е спуснал в последния момент, аз като президент ще имам много по-голям проблем, отколкото 500 души, които седнат отново в НДК и вземат съзнателно решение на базата на публични, прозрачни и оповестени много по-рано кандидатури. Като за тези кандидатури се знае какви са мотивите, кой ги е предложил, какви знакови дела са гледали, какви решения са вземали. За мен това е най-важното - пълна публичност и прозрачност на процеса на номиниране", заяви той.

Преди няколко дни говорителят на ЕК Марк Грей бе категоричен, че комисията настоява за пряк избор. Темата за прекия избор на членовете на ВСС, който правителството реши да отложи за 2017 г., тъй като няма достатъчно време технически да подготви подобна процедура преди есента, се подминава от депутатите при обсъждането на промените в Закона за съдебната власт. Миналата седмица и правосъдният министър Диана Ковачева обяви, че няма как процедурата да се приложи още през есента.

------ИЗБОР

Президентът Росен Плевнелиев назначи кореспондента на БНТ в Берлин Мария Стоянова за член на Съвета за електронни медии (СЕМ) от квотата на държавния глава. Тя ще заеме мястото на Георги Стоименов, който бе назначен от предшественика на Плевнелиев - Георги Първанов, и мандатът му изтече през април. Стоянова бе одобрена за поста сред 12 кандидати, предложени от неправителствени и професионални организации. В съобщението до медиите се изтъква дългогодишният опит на журналистката като като репортер, редактор и водещ в електронни медии, сред които Дарик радио и обществената телевизия.
9
1578
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
04 Юни 2012 21:43
Ако вие имате 2500 души, които са затворени в НДК и решат кандидатури, които някой им е спуснал в последния момент, аз като президент ще имам много по-голям проблем, отколкото 500 души, които седнат отново в НДК и вземат съзнателно решение на базата на публични, прозрачни и оповестени много по-рано кандидатури.


Плевньо, тези 2500 души от ма'алата ли сте ги докарали, че да не знаят какво правят? А 500 как ще докарате? Под строй с герб/гроб - арска музика?...
04 Юни 2012 21:49
За по-наблюдателните е видна и манипулацията на мекерето. На 2500 -те ще затворят и ще им "спуснат" имената в последния момент, а за другите сядане и прозрачна дискусия с предварително запознаване! Този опит от честните избори ли си набрал?...
04 Юни 2012 21:51
Ъ'м че то и изборите са на принципа "Един човек - един глас". По същата логика не трябва ли и изборите така...
05 Юни 2012 01:03
Ами щом като е така, както казва Плевньо, то президентът и депутатите в парламента могат да бъдат избирани по същия начин. Вместо избори с участието на няколко милиона гласоподаватели, отделните области изпращат общо 500 - 700 делегати, които добре познават качествата на кандидатите и кой ги е предложил. Получават инструкциите, след което се събират, говорят няколко часа колкото да не е без хич и след това избират най-правилните кандидати. Хем по-бързо, хем по-евтино и което е още по-важно - не само по-прозрачно, ами съвсем съвсем на ачик
05 Юни 2012 01:18
Zmej , точно така! Моят пост е само едно допълнение на това, което ти вече си написал.
05 Юни 2012 09:20
Тоя човек подиграва ли ни се или съвсем е изглупял? Как може да се опитва да убеди хората,че е по-добре разни компрометирани и корумпирани типове във Висшия съдебен съвет да избират на тъмно и да си правят всякакви уговорки,отколкото прозрачно и честно да се избират от всички съдии,където възможността за манипулации и да прокарат техни си хора е много по-малка.
05 Юни 2012 12:36
Ами щом като е така, както казва Плевньо, то президентът и депутатите в парламента могат да бъдат избирани по същия начин. Вместо избори с участието на няколко милиона гласоподаватели, отделните области изпращат общо 500 - 700 делегати, които добре познават качествата на кандидатите и кой ги е предложил. Получават инструкциите, след което се събират, говорят няколко часа колкото да не е без хич и след това избират най-правилните кандидати. Хем по-бързо, хем по-евтино и което е още по-важно - не само по-прозрачно, ами съвсем съвсем на ачик

Това, за което говориш, се нарича партийна листа. Ако за тези партийни листи някой може да ми каже по какъв "прозрачен" начин са наредени, ще се съглася с казаното по-горе. В противен случай се получава това, на каето сме свидетели от четвърт век насам - в парла-ментата влизат едни и същи омразни на целия народ лица, без значение дали са гласували няколко милиона, или няколко хиляди.
05 Юни 2012 12:40
Бг-мафията няма да изпусне току-така перлата в своята корона, наречена Съдебна власт.
05 Юни 2012 13:53
Кой е дал право на съдиите да избират ВСС? Кой ги е избрал за да избират органа който ги овластява да правораздават?
Конституцията е дефектна чл.130,ал.3 игнорира чл.1,ал.2 и ал.3
Чл. 130. (1) Висшият съдебен съвет се състои от 25 членове. Председателят на Върховния касационен съд, председателят на Върховния административен съд и Главният прокурор са по право негови членове.
(2) За членове на Висшия съдебен съвет, които не са негови членове по право, се избират юристи с високи професионални и нравствени качества, които имат най-малко петнадесетгодишен юридически стаж.
(3) Единадесет от членовете на Висшия съдебен съвет се избират от Народното събрание и единадесет - от органите на съдебната власт.
(4) Мандатът на изборните членове на Висшия съдебен съвет е пет години. Те не могат да бъдат преизбирани веднага след изтичане на този срок.

Чл. 1. (1) България е република с парламентарно управление.
(2) Цялата държавна власт произтича от народа. Тя се осъществява от него непосредствено и чрез органите, предвидени в тази Конституция.
(3) Никоя част от народа, политическа партия или друга организация, държавна институция или отделна личност не може да си присвоява осъществяването на народния суверенитет.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД