Експертите от просветното министерство отчетоха по-добри резултати от изпитите за седмокласниците, но спестиха коментарите, че броят на двойките и по двата предмета се увеличава. |
Броят на двойките по математика е близо 7 пъти повече спрямо 2011 г. - тази година със слаби оценки са 1314, докато миналата година неграмотните седмокласници, които не са успели да покрият минимума от точки, са били 193. Двойките по български език и литература също се увеличават, но "само" с около 1.5 пъти спрямо предишния изпит. Тази година двойки на изпита по български език и литература са получили 581 ученици, докато през 2011 г. под минималния праг са останали 375 седмокласници.
Положителната новина е, че броят на пълните отличници по математика се увеличава повече от два пъти - от 69 през 2011 г. на 161 година по-късно. Само 5 деца са получили пълни шестици по български език и литература, но това се смята за обичайно - за 2011 г. пълните отличници бяха 7.
По български език и литература най-масовата оценка е "много добър" - 17 347 ученици. По математика обаче най-голям е делът на писмените работи, получили оценка "добър" - 12 665. Летвата по български език и литература са прехвърлили едва 2771 ученици, а по математика със "среден" са били оценени 4674 деца. Оказа се, че в МОМН няма статистика колко седмокласници са получили едновременно две двойки или две шестици на изпитите.
Получените оценки са и от двата модула - задължителния, който е за т.нар. външно оценяване, и от допълнителния, който решават само кандидат-гимназистите. Тази година на изпита по български език и литература се явиха 55 012 ученици, а по математика - 54 844. От министерството на образованието не коментираха по-големия брой двойки, но едно от възможните обяснения е, че и тази година прагът за тройката се вдигна с 2 т. Изпитът се счита за взет, ако ученикът има минимум 18 т., докато миналата година летвата беше на 16 т. МОМН излезе с дежурното обобщение на изпитите - резултатите от двата теста са сходни с миналогодишните, тестовете стават по-сложни и все повече ученици работят по втория модул за кандидатстване в гимназиите.
Средният резултат по български език и литература за страната е 4.51, а по математика - 4.30, което е подобрение спрямо 2011 г. Тогава средната оценка по български език и литература беше 4.02, а по математика - 3.65.
Въпреки опасенията резултатите на преразказа са по-добри. Тази година учениците трябваше да пишат по "Бабата, която хранеше котките" от Деян Енев. Средният брой получени точки е 20.01 т от максимални 35, докато м.г. средният брой точки за същото беше 18.82 т.
Тази година много повече ученици са решавали задачите по математика от втория модул - 32 358, докато м.г. са били 25 506. Седмокласниците се затрудняват при задачите по геометрия, а с лекота се справят с алгебричните въпроси. По български език и литература най-големи трудности срещат със задачите за откриване на пунктуационни грешки и разпознаване на вида сложно изречение.
Най-добри са постиженията по двата изпита на учениците от София-град, Габрово и Варна, а най-лоши - в Добрич, Силистра и Разград. Цели училища имат среден резултат двойка, и то по всички предмети. Например основното училище "Христо Ботев" в Бургас има среден брой точки по всички предмети 7.56 т. при минимум за тройка 18 т.
Изпит "2 в 1" - едновременно за външното оценяване и за кандидатстване в гимназиите, се организира от МОМН за трета поредна година, като при тази кампания за първи път изпитите за седмокласниците се проведоха в един ден с матурите. Освен по двата предмета седмокласниците решават тестове и по другите предмети. Постиженията им по география, история, физика и чужд език се влошават спрямо м.г., докато резултатите по български език, математика, химия и биология са по-добри.
СРИВ
Данните на министерството потвърдиха тенденцията на срив на резултатите от външното оценяване в IV клас и при националните тестове на същия випуск в VII клас. През 2009 г. сегашните седмокласници са имали между 72.26 и 81.06% постижимост на резултатите по различните предмети, докато през 2012 г. тя вече се движи между 53 и 60.13%. Най-голям е сривът в постиженията по обществени науки, гражданско образование и религия - от 81.06% в IV клас на 54.53% в VII клас. От министерството обясниха, че това се дължи на различия в целите и формата на изпитите, както и че в прогимназията има повече учители, усложнено учебно съдържание и натрупани пропуски през годините. Зам.-министър Милена Дамянова заяви, че в новите учебни програми щяло да има връзка между началното и прогимназиалното образование. В новите програми се предвижда 60% от часовете да са за преподаване на нови знания, а 40% - за практически занимания, обясни тя.
ОТЛИЧНИЦИ
Софийска математическа гимназия "Паисий Хилендарски", София
Математическа гимназия "Баба Тонка", Русе
Математическата гимназия "Д-р Петър Берон", Варна
Частно основно училище "Св. София", София
Природоматематическа гимназия "Акад. Н. Обрешков", Бургас
НАЙ-НИСКИ ПОСТИЖЕНИЯ
Основно училище "Св. Кл. Охридски", с. Буковлък (област Плевен)
Основно училище "Св. св. Кирил и Методий", с. Ръжена (област Стара Загора)
103-то основно училище "Васил Левски", София
Основно училище "Васил Левски", гр. Телериг (област Добрич)
Основно училище "Христо Ботев", Бургас