:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,437
Активни 845
Страници 1,367
За един ден 1,302,066

И МВФ даде на еврозоната 3 месеца за справяне с кризата

ЕС ще ограничи потока на капитали, ако Гърция се откаже от еврото след изборите тази неделя
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Испански миньори запалиха гуми и блокираха движението по магистрала в северната провинция Астуриас в знак на протест срещу орязването на заплатите и привилегиите им. Заради кризата собствениците на рудници бяха принудени да намалят възнагражденията на работниците си.
Директорката на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард отправи предупреждение към еврозоната, че тя има три месеца да разреши кризата, в противен случай ще се разпадне. В интервю за телевизия Си Ен Ен френската финансистка твърди, че проблемите ще се решат чрез постепенно и стабилно съкращаване на държавния дълг в страните от зоната. В същото време тя добави, че в този процес не трябва да се върви чрез тежки икономии. Тя отказа да прогнозира дали Гърция ще остане в еврозоната, изтъквайки само, че "това е въпрос на политическа воля". Миналата седмица милиардерът Джордж Сорос пръв заяви, че еврото има три месеца, за да се спаси.

В интервюто вчера шефката на МВФ отново призова гърците да си плащат данъците. "Смятам, че плащането на данъци е необходим инструмент за подобряването на ситуацията във всяка една страна. Това важи и за Гърция", каза Лагард. Според нея обаче някои от условията по спасителната програма на Гърция трябва да бъдат облекчени. "Фискалният дефицит трябва да бъде намаляван постепенно. Не трябва да е чрез затягането на коланите, за което всички говорят, а чрез стабилно и постепенно съкращаване на дефицита", каза още Лагард.

Междувременно финансисти от ЕС обсъждат мерки, които страните им трябва да вземат, ако Гърция напусне еврозоната в резултат на поредните предсрочни избори тази неделя, потвърди говорителят на Еврокомисията Оливие Баи, цитиран от АФП. Сред тях са въвеждане на контрол върху движението на капиталите, евентуално ограничаване на парите, които хората ще могат да теглят от банкомати, и замразяване на Шенгенското споразумение за безвизово пътуване. Това са идеи от най-лошия сценарий за развитие на събитията и част от различни планове как да реагират страните членки. Идеите са обсъждани през последните шест седмици в конферентни разговори между зам. финансовите министри и висши представителите от финансовите министерства в страните от ЕС. Оливие Баи подчерта, че самата ЕК не обсъжда подобни идеи. "Ако някой в страните членки проучва рисковете, то е по собствена инициатива", добави говорителят.



ПАНИКА

Гърците панически си прибират парите от банките и през май са изтеглили 5 млрд. евро, заявиха официални банкови представители, цитирани от ДПА. Гръцките вложители са теглили между 100 млн. и 500 млн. евро на ден, а ситуацията през юни не е по-различна, предупреждават представителите. Те заявиха, че от началото на икономическата криза в края на 2009 г. от местни банкови сметки са изтеглени около 80 млрд. евро. В края на април депозитите и стойността на сделките с ценни книжа на гърци и чужденци в гръцките банки са възлизали общо на 222 млрд. евро.

39
2700
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
39
 Видими 
12 Юни 2012 22:15
"В интервю за телевизия Си Ен Ен френската финансистка твърди, че проблемите ще се решат чрез постепенно и стабилно съкращаване на държавния дълг в страните от зоната. В същото време тя добави, че в този процес не трябва да се върви чрез тежки икономии."
И вълкът сит, и агнето цяло.
Никакви три месеца - и три години не стигат. И не става дума за разпадане на еврозоната, а за ЕС. И то не "ако", а вече е неотвратимо близко бъдеще.
13 Юни 2012 00:12
Време е да ги наритат и да си затворят границите за гърчолята.
13 Юни 2012 01:20
Абе кой грък е казал че ще напуска еврозоната та през ден някой прогнозира ще напускат ли няма ли да напускат?Онзи от сириза ви каза, със или без меморандум, със или без фалит, от еврото не се излиза.
13 Юни 2012 04:14
Ако Гърция не излезе от еврозоната, трябва да намали драстично (в пъти 5-6 пъти) заплатите. Или бай Ханс трябва да ги храни и пои до второ пришествие.
Та сега са на фаза намаляване на заплатите, ама не виждам гърците да са съгласни. Значи остава само надеждата в добрината (и джоба) на бай Ханс.
Какво говори този или онзи в Гърция е бошлаф. Сега работата е: или излизат от зоната, девалвират драхмата и полека-лека се оправят и никога вече не влизат в зоната (понеже ако влязат ще се повтори същата опера пак); или си стоят в зоната и бай Ханс ги храни. Ама нещо на Меркелица й се клатят краката, следващият канцлер може друго да мисли.
13 Юни 2012 04:50
Излизане от еврото няма и не може да има, не само защото гърците нямат никакво намерение, ами и защото и да искат не могат да въвеждат тепърва друга валута.
Хем си фалират хем си стоят в еврото, няма алтернативи.При фалит валутата им която е еврото ще се девалвира и един долар ще стане към евро и 50.
От икономии полза няма, колкото и да съкращаваш разходите, нямаш ли приходи...а от съкращаване на заплати намаляват приходите.
Ханс или да си прави супермарка, или ще си види насъбраните евра обезценени.Виж , който е задлъжнял печели.
13 Юни 2012 05:27
"Смятам, че плащането на данъци е необходим инструмент за подобряването на ситуацията във всяка една страна. Това важи и за Гърция", каза Лагард.


Хората с право не искат да плащат данъци, заради подобни калинки. Когато такива излезнат на улицата с протегната ръка, ще настъпи масово облекчение. ЕСССР на калинките е една отвратителна идея, осъществена по идиотски начин.
13 Юни 2012 08:02
Малко е смущаващо, че Лагард дудне същите мантри като Сорос едно към едно - еврозоната имала 3 месеца да се спаси. Нещо яко ги ръчка в гъ*а, щом съвсем открито припяват в един глас. Да посмятаме малко - 3 месеца - начи юни, юли, август. Какво трябва да стане август 2012 не знам, ама какво стана август 2011 помня - САЩ гласуваха за увеличение тавана на държавния дълг. Всички помним какви тръшканици бяха до последно. Да не би сега да идва същата ситуация, а? Щото той и Обама нещо мрънкаше, че ако САЩ се нас*рат, Европата щяла да е причината. Пък Германия нещо се дърпа - не дава ЕЦБ да печата евра и уравновесяването на доларовата шума става меко казано затруднително.
13 Юни 2012 09:15
VAERINGJAR - единствения смислен коментар за тази сутрин. Приказките за икономия са льже да те мажем - всички са в дефицит даже и Ханс. Както и Лангард не може да стане Моника Белучи с диета, така и с икономии няма начин да превьрнеш напечатан дьлг в реални пари. Или ще се пуска машината за печатане реструктуриране и ще се разберат как ще регулират пазарите, или хаоса ще оправи всичко.
13 Юни 2012 09:37
Директорката на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард отправи предупреждение към еврозоната, че тя има три месеца да разреши кризата, в противен случай ще се разпадне.
То това си звучи направо като заплаха, нежели като предупреждение. И поради каква причини толкова се бърза? Всъщност, МВФ и интернационалното банкерство са в цугцванг - отказът от издаване на еврооблигации и печатането на евро (в каквото всъщност се състои идеята за спасяването на еврото, което си е парекселанс патерица за спасяването на долара) ще върне дълговата криза обратно в САЩ, след като напоследък тя беше успешно прехвърлена в Европа; това обаче не е най-голямата злина, т.к. разпадът на еврозоната на практика ще даде сигнал за началото на края на долара, който по време на насотящата криза използваше общата валута като буфер и боксова круша.
Емитирането на еврооблигации и на еврова маса щеше да съвпадне с изсипавнето на пазара на огромно количество долари, при което цялата тази финансова мощ щеше да се стовари чрез една пълномащабна война върху Сирия и Иран, изстрелвайки цената на нефта до 300-500 дол. за барел с цел "попиване" на валутните емисии. Ако обаче до 3-4 месеца в Бл. Изток не започне война, то може да се очаква, че финансовият пожар повторно ще се насочи към Европа, чрез усилване на дълговата криза, банкови фалити и фалити на цели държави, причинявайки значително политическо и социално напрежение.
13 Юни 2012 09:39
Абе кой грък е казал че ще напуска еврозоната та през ден някой прогнозира ще напускат ли няма ли да напускат?Онзи от сириза ви каза, със или без меморандум, със или без фалит, от еврото не се излиза.

Да ползваш евро и да си част от еврозоната не е съвсем едно и също. Никой не може да нареди на гърците да не ползват евро за разплащане, но болката е рефинансиране от ЕЦБ на символични лихви.
Който (от дребните) е задлъжнял и не си плати поне част от дълга "печели" за момента. След това започва да плаща за машинария, химия, енергия и пр. 100% предварително и по специални цени, а когато изнася нещо, картинката е обратна. Финансовата система ще е максимално опростена, пенсионната също...За 5-6 годни напред "печалбата" от неплащането ще е изядена с лихвите.
13 Юни 2012 09:52
VAERINGJAR
,
13 Юни 2012 10:02
Абе кой грък е казал че ще напуска еврозоната та през ден някой прогнозира ще напускат ли няма ли да напускат?Онзи от сириза ви каза, със или без меморандум, със или без фалит, от еврото не се излиза.
Да де, само дето гърците трябва да решат: или си намаляват заплатите и пенсиите, или им спират финансирането. Чичко Оланд каза, че няма варинат, при който гърците да останат в еврозоната и същевременно да обявят фалит и да спрат плащанията по дълга.
13 Юни 2012 10:17
Не трябва да е чрез затягането на коланите, за което всички говорят, а чрез стабилно и постепенно съкращаване на дефицита.


затягане на коланите стабилно и постепенно... през дупка всяка минута... докато талията стане като на осичка!
13 Юни 2012 10:24
Именно Heat. Само дето да си част от еврозоната се определя от неща като договори, участие в капитала на ЕЦБ и т.н., а не от плацания примерно към частни банки.
Разбира се гърците биха могли хипотетично да поискат да излязат от еврозоната, но всички декларират, че няма да го правят.
Приписаното на Меркел изказване,от което тя се отрече, за "изгонване" си е фантастика. Разбира се при непреодолими противоречия между страните най-вероятно зоната ще се разпаoне и може в последствие да се формира примерно "Евро-2" в състав от само Германия до всички без Гърция, но и това на база на реалностите си е фантастика.
ЕЦБ би могла да "прави номера", макар и не в толкова откровено скандален вариант, като да откаже рефинансиране на отделна страна, но е това е крайно съмнително.

Нещата отиват към поискване и предоговаряне на условията. В какъв обем и как ще се види.
Апропо испанците, постигнаха доста по-добри условия.
И ключовата фраза е "без МВФ"
Дали гърците са били в по-тежко положение, политиците им са били по-продажни, или сега условията са по-благоприятни може да се спори.

Според мен в България воят е за друго.
Доста години мантрите "стабилност", "икономии" ...... бяха доминиращи.
Всички помним "излишъците като благо"
А сега се оказва малко по малко, че резултата е стабилност на мизерията. И това почва да се признава от всички.
13 Юни 2012 10:39
Към мантрата "икономии", трябва непременно да се добави и мантрата "растеж". Изобщо е нужно пълно преосмисляне и промяна на икономическата система и политическата такава, даже си мисля че ще е по - добре ако не е и система. Естествено това явно ще стане с големи катаклизми /клизми/. Най - лошото от всичко, е че положението е много подходящо за започване на голям военен конфликт. Тогава за тези от елита става лесно, аре ходи се трепи там и никой няма да те пита искаш ли или не искаш. И естествено големи печалби по време на война, мъ тва ще им дойде много добре на елитарчетата и май не се вижда друг изход. Моля се само да не се окажа прав, че тежко ни тогава.
13 Юни 2012 10:53
Темата е изобщо за еврозоната, но редовните форумни еротили отново се червят и потят на тема "Гърция". А новината на деня е испанска: въпреки отпускането на 100-милиардна евроинжекция към испанските банки, лихвата по 10-годишните облигации достигна 6.79% - една рекордна стойност след въвеждането на Еврото.
13 Юни 2012 10:54
Не знам кой откъде ще излиза , но девалвацията на еврото е сигурна. Говорим за сериозна девалвация от порядъка на десетки проценти.
13 Юни 2012 11:01
Само дето да си част от еврозоната се определя от неща като договори, участие в капитала на ЕЦБ и т.н., а не от плацания примерно към частни банки.

ЕЦБ рефинансира срещу някакъв залог отговарящ на определени условия. Досега залогът бяха гръцки ДЦК които имаха инвестиционен рейтинг. ЕЦБ здраво затваряше очи за достоверността на рейтинга. Когато рейтингът е свален до сегашното ниво, ЕЦБ просто не може да финансира срещу такъв залог съгласно действащите правила. А ако гръцкият рейтинг отиде на ниво фалит, всички гръцки банки отиват на същото ниво. Та точно по правилата на еврозоната Гърция ще стане нещо от сорта на Косово. Всъщност единственият вариант за финансиране в момента е спасителният фонд. Без него гръцкият бюджет става балансиран още този месец, независимо дали паричната единица е евро или драхма.
А за прословутите частни банки нещата не стоят точно така както се набива в масовото съзнание. Прословутите немски и френски банки вече държат не повече от 20-30 милиарда гръцки държавен дълг. Останалото до 200-300 е другаде. А ако гърците отменят договорките, отпада и опростяването едни стотина милиарда които са част от тях. Само много наивни хора могат да си представят, че се отхвърлят само ограниченията а договореното съкращение на дълга си остава.
13 Юни 2012 11:05
МВФ ли е по-голем или Еврозоната?
Що МВФ се счита призван да си пъха гагата насекъде, не е ли редно да не се меси в политиките на такива големи структури или се самозабрави...
13 Юни 2012 11:30
въпреки отпускането на 100-милиардна евроинжекция към испанските банки, лихвата по 10-годишните облигации достигна 6.79% - една рекордна стойност след въвеждането на Еврото.
Това е инсцениран отглас на международните пазари срещу отказа на испанците да ползват услугите на МВФ и обръщането им към европейските спасителни фондове за целта. Пробвайте и вие да изгоните МВФ и да видим гръцките лихви къде ще отидат.
Все по-отчетливо става противопоставянето м/у МВФ и ЕС и по-специално Германия. Натискът за издаване на еврооблигации е неописуем, истерията е пълна. Някой е притиснат до стената. Предстои развръзка. Вероятно до няколко месеца.
13 Юни 2012 11:38
Threat Spreads Across Europe
Borrowing Costs Rise Across Continent as World Bank Sees Global Impact From Crisis.

Borrowing costs for Italy and Spain continued to surge on Tuesday, escalating calls for bigger steps from euro-zone leaders amid a new warning that the crisis is dragging down even the world's resilient emerging economies.

Spain's 10-year borrowing costs touched 6.80% before settling at a euro-era closing high of 6.72%, the second straight jump in the two trading days since European officials announced a bank bailout of as much as €100 billion ($126 billion) that was intended to calm markets. That fueled fears that the government itself could need its own rescue from the rest of Europe.

Italy's borrowing costs also climbed, with its 10-year yield hitting 6.26%, the highest level of the year. Investors are frightened by the high government debt in the euro-zone's third-largest economy.

The latest jumps in interest rates demonstrated that the weekend action to back Spanish banks failed in its key goal: calming potential buyers of Spanish debt. The move appears to have exacerbated the country's troubles by making clear that Spain, with a weakening economy and a wide budget deficit, may need to turn to the euro zone for a rescue of its government as well.

"We're in very precarious times yet again," said World Bank economist Andrew Burns, warning of years of volatility ahead for the global economy even if Europe manages to calm the crisis for now.

Натисни тук

13 Юни 2012 11:47
А банковата криза в САЩ пак може да започне. Вчера мернах нещо за проблеми в някаква голяма американска банка.
13 Юни 2012 11:55
Contagion Spreads to Europe’s Core.

In a surprising and unexpected development, German 10-year government bond yields rose above 1.5% Wednesday to their highest since mid-May, suggesting that the problems of the euro-zone’s ‘peripheral’ nations like Spain and Italy are starting to affect the ‘core’.

Натисни тук
13 Юни 2012 12:16
ЕЦБ здраво затваряше очи за достоверността на рейтинга.


ЕЦБ не финансира на база на "рейтинга".
Лихваните равнища не се определят на пазарен принцип.
Те затова са и десетилетие вече на практика 0
И това ниво не просто е проблем, а основен индикатор за провежданата политика.

Да банки се "измъкнаха". Френски, немски, не е толкова важно.
То това май е иденствения резултат от "първия пакет" от мерки.
13 Юни 2012 13:06
Струва ми се, че основното противоречие между МВФ и ЕЦБ е, че фондът иска да спасява държави с отпускането на доларови заеми, докато ЕЦБ засега спасява само банките и то с евровалута. За целта, МВФ вероятно ще търси пробив в еврозоната и това е най-вероятно да стане през Гърция - ако забелязвате, на атака в момента са подложени испанските и италианските държавни облигации, но не и гръцките. МВФ цели да успокои гърците преди изборите, за да гласуват за партия/коалиция, която подкрепя дейността на Тройката в страната.
13 Юни 2012 13:15
ЕЦБ не финансира на база рейтинг и не определя лихвени нива на тази основа. ЕЦБ обаче финансира срещу обезпечение. ДЦК на държава с инвестиционен рейтинг са обезпечение, на държава във фалит не са. Схемата е проста, няма обезпечение - няма финансиране.
P.S. Схемата при която ЕЦБ дава финансиране само срещу едното "искам пари" я има само в представите на кайлета и брайтита.
13 Юни 2012 13:17
13 юни 2012 .
Кипърските власти поискаха от Русия кредит в размер на 5 милиарда евро в очакване на помощ от еврозоната, предаде Интерфакс.
През последните седмици Кипър изгуби достъп до дълговите пазари, но се нуждае от значителни средства за своите банки, които понасят загуби заради проблемите на Гърция.
Получаването на кредит от Москва не означава, че Кипър няма да прибегне и до помощ от еврозоната, тъй като се нуждае от допълнителни средства за спасяване на банковата си система.
До края на юни властите трябва да намерят минимум 1,8 млрд. евро за рекапитализация на втората най-голяма банка в страната „Cyprus Popular Bank”. Банката бе принудена да опрости 2 млрд. евро гръцки дълг заради реструктурирането на гръцките дългови облигации.

13 Юни 2012 13:46
А банковата криза в САЩ пак може да започне. Вчера мернах нещо за проблеми в някаква голяма американска банка.
Именно за това толкова се бърза - отляво и отдясно дават 3-месечен срок на еврозоната да се самоизвади от кризата??
13 Юни 2012 13:54
P.S. Схемата при която ЕЦБ дава финансиране само срещу едното "искам пари" я има само в представите на кайлета и брайтита.

Що, Гърция как си е натрупала дълговете?
13 Юни 2012 14:09
paragraph39
13 Юни 2012 13:17
Кипърските власти поискаха от Русия кредит в размер на 5 милиарда евро в очакване на помощ от еврозоната, предаде Интерфакс.
Ех, сега ще видим, дали в името на православния интернационализъм, подп. Путин има широкото сърдце на тов. Брежнев, който навремето ръсеше пари напред-назад в името на интернационалната дружба и всемирната победа на социализъма.
13 Юни 2012 14:40
Що, Гърция как си е натрупала дълговете?

По много начини, но срещу "обезпечение". Докато страната е имала висок рейтинг, дава ДЦК като обезпечение и взема парите. Като няма подходящ рейтинг, ДЦК вече не са обезпечение, поне пред ЕЦБ. Чисто теоретично на пазара може и все още да са, но срещу пазарни лихви.
13 Юни 2012 14:44
ЕЦБ финансира банки и държави на ниска лихва.На Гърция пари не дава от много отдавна, само им покрива плащанията по дългове с прословутите помощи, но това са нереални пари, на практика им дава на падежа и си ги взима , само отлага плащания.
ЕЦБ финансира банките без да се интересува дали са гръцки или норвежки.То само централните банки имат националност де, какви са им акционерите е без значение.
При фалит няма да има нито отпадане на опростен дълг (пазара не е детска градина, няма връщане назад), както и няма авансови плащания на суровини, това са някакви фантастики. Гърция не купува нефт, гръцка фирма го купува, и ще си го купува както и преди, никаква разлика.
Ако България фалира Лукоил ще си плаща нефта както преди, виж Лукоил ако фалира е лошо че няма да им дават нефт без да са го предплатили, та ако ще България още по отличник да стане.
13 Юни 2012 14:48
И кой по-точно "инвестиционен рейтинг"

Май нещата са малце наобратно. Термания може да си набави на пазара финансиране при на практика ОЛП и няма нужда финансиране от ЕЦБ.
13 Юни 2012 14:55
ЕЦБ финансира банки и държави на ниска лихва
.
Като нормална всекидневна практика ли?
13 Юни 2012 14:55

Волфганг Шойбле: Изпитвам огромно съчувствие към обикновените гърци

13 юни 2012 | 13:10 / Агенция "Фокус" / Гърция Берлин. Германският финансов министър заяви, че изпитва „огромнo съчувствие” към болката, изпитвана от обикновените гърци, страдащи от мерките за строги икономии. Волфганг Шойбле обаче добави, че не е имало друг избор, предава АФП.
В интервю за германското издание „Щерн” Шойбле заяви, че нещата „рядко са справедливи по време на криза...но малкият човек страда, а богатият забогатява на чужд гръб”.
Шойбле заяви, че изпитва „истинска голяма симпатия към човека на улицата в Гърция”.
„Не е лесно да се намали минималната заплата в Гърция, когато мислиш за многото хора, имащи яхти”, добави Шойбле.
Той обаче подчерта, че ако страната „иска да си възвърне конкурентноспособността, тогава нивото на минималната заплата трябва да бъде понижено”.
13 Юни 2012 16:27
Ех, сега ще видим, дали в името на православния интернационализъм, подп. Путин има широкото сърдце на тов. Брежнев, който навремето ръсеше пари напред-назад в името на интернационалната дружба и всемирната победа на социализъма.

Кипър поиска и получи преди 6 месеца руски заем в размер на 2,5 милиарда €, с лихва 4.5%. А сумата от 5 милиарда €, която сега се търси, е около 25% от годишния БВП на страната. Сериозна сума за нея, но доста малка и лесна за намиране. Да му мислят Испания и Италия..
13 Юни 2012 16:36
Кипър поиска и получи преди 6 месеца руски заем в размер на 2,5 милиарда €, с лихва 4.5%. А сумата от 5 милиарда €, която сега се търси, е около 25% от годишния БВП на страната. Сериозна сума за нея, но доста малка и лесна за намиране. Да му мислят Испания и Италия..
А руски военни бази в Лимасол и Ларнака Майтап бе, Уили
13 Юни 2012 16:58
Европа предупреди Испания, че спасителният заем си има цена
13 юни 2012 | 16:42 | Агенция "Фокус"
Начало / Световна криза
Мадрид. Европейският комисар по конкурентоспособността Йоаким Алмуния заяви днес, че големият спасителен заем от еврозоната за испанските банки ще си има своята цена, предава АФП. „Нищо не се дава даром”, заяви Алмуния.
Мадрид настоява заемът на еврозоната на стойност до 100 млрд. евро да включва условия само за банките, с никакви изисквания за режим на икономии или увеличаване на икономическите реформи.
Вицепрезидентът на Европейската комисия обаче заяви, че по-подробните условия, които ще бъдат наложени на финансовия сектор заради заема, все още не са определени.
13 Юни 2012 17:06
А руски военни бази в Лимасол и Ларнака?

По-добре в Кирения и Фамагуста, if You know what I mean..
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД