Директорката на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард отправи предупреждение към еврозоната, че тя има три месеца да разреши кризата, в противен случай ще се разпадне. В интервю за телевизия Си Ен Ен френската финансистка твърди, че проблемите ще се решат чрез постепенно и стабилно съкращаване на държавния дълг в страните от зоната. В същото време тя добави, че в този процес не трябва да се върви чрез тежки икономии. Тя отказа да прогнозира дали Гърция ще остане в еврозоната, изтъквайки само, че "това е въпрос на политическа воля". Миналата седмица милиардерът Джордж Сорос пръв заяви, че еврото има три месеца, за да се спаси.
В интервюто вчера шефката на МВФ отново призова гърците да си плащат данъците. "Смятам, че плащането на данъци е необходим инструмент за подобряването на ситуацията във всяка една страна. Това важи и за Гърция", каза Лагард. Според нея обаче някои от условията по спасителната програма на Гърция трябва да бъдат облекчени. "Фискалният дефицит трябва да бъде намаляван постепенно. Не трябва да е чрез затягането на коланите, за което всички говорят, а чрез стабилно и постепенно съкращаване на дефицита", каза още Лагард.
Междувременно финансисти от ЕС обсъждат мерки, които страните им трябва да вземат, ако Гърция напусне еврозоната в резултат на поредните предсрочни избори тази неделя, потвърди говорителят на Еврокомисията Оливие Баи, цитиран от АФП. Сред тях са въвеждане на контрол върху движението на капиталите, евентуално ограничаване на парите, които хората ще могат да теглят от банкомати, и замразяване на Шенгенското споразумение за безвизово пътуване. Това са идеи от най-лошия сценарий за развитие на събитията и част от различни планове как да реагират страните членки. Идеите са обсъждани през последните шест седмици в конферентни разговори между зам. финансовите министри и висши представителите от финансовите министерства в страните от ЕС. Оливие Баи подчерта, че самата ЕК не обсъжда подобни идеи. "Ако някой в страните членки проучва рисковете, то е по собствена инициатива", добави говорителят.
ПАНИКА
Гърците панически си прибират парите от банките и през май са изтеглили 5 млрд. евро, заявиха официални банкови представители, цитирани от ДПА. Гръцките вложители са теглили между 100 млн. и 500 млн. евро на ден, а ситуацията през юни не е по-различна, предупреждават представителите. Те заявиха, че от началото на икономическата криза в края на 2009 г. от местни банкови сметки са изтеглени около 80 млрд. евро. В края на април депозитите и стойността на сделките с ценни книжа на гърци и чужденци в гръцките банки са възлизали общо на 222 млрд. евро.