Българските полицаи са демотивирани, нямат доверие на началниците си, недоволни са от заплащането си и имат здравословни проблеми. Това са резултатите от първото по рода си независимо социологическо изследване в сектор "Сигурност", направено по поръчка на Синдикалната федерация на служителите в МВР.
Най-смущаващият резултат от изследването е, че 47% от полицаите твърдят, че върху тях е оказван нерегламентиран натиск от страна на началниците им, коментира председателят на синдиката Валентин Попов. Най-често споменаваните от анкетираните форми на натиск са отказът да се поеме отговорност от висшестоящите, изкуствените бюрократични спънки, изискването за отчитане на резултати и "чадърът" върху определени случаи.
3/4 от полицаите са недоволни от основната си заплата. Според различните полицейски категории и служби тя варира между 700 и 2000 лв. Анкетираните се оплакват и от заплащането на извънредния труд - 1/3 от тях смятат, че той не се отчита коректно. Четирима от всеки петима полицаи работят извънредно поне един ден седмично. Висока степен на неудовлетвореност има сред полицаите и от снабдяването им с облекла и обувки, от техническото оборудване, бронежилетките и др.
Половината полицаи декларират, че имат здравословни проблеми - 49%, близо 1/4 от тях имат хипертония, развита след постъпване в полицията. Всеки десети има язва или сърдечносъдови заболявания, почти толкова са и с бъбречни заболявания. Всеки седми полицай има по повече от едно хронично заболяване. 60% от полицаите не са ползвали болнични, а всеки пети е ползвал над 5 дни през последната година.
Полицаите отчитат, че възможностите да растат в кариерата не са свързани с техните лични качества и усилия. "Имахме достатъчно данни, че мотивацията сред полицаите спада и вече е доста ниска, но искахме да имаме потвърждение на тази теза чрез изследването", добави Валентин Попов.
Целта бе да направим снимка на мотивацията и условията на труд на полицейските служители, възможностите за кариерно развитие, наличието на нерегламентиран натиск върху тях и др., заяви Стоян Михайлов от Агенцията за изследвания и консултации "Джънкшън България". Изследването е направено в края на миналата и началото на тази година сред 585 полицаи. "Голямата част от тях са в активна възраст - между 30-40 г., преобладаващата част - с висше и средно специално образование, доходите на домакинствата им са около средните - между 600 и 1200 лв." , уточни Михайлов. В изследването са включени полицейски служители от секторите "Гранична полиция", "Специализирани полицейски сили" (жандармерия), "Охранителна полиция", "Криминална полиция" и "Борба с организираната престъпност". Тези данни ще бъдат изпратени на президента, министъра на вътрешните работи, на парламентарните групи, на европейските партньори и др.
|
|