:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,995
Активни 426
Страници 16,925
За един ден 1,302,066
диагноза

Гърция е само епицентър на европейската криза на упадъка

Ще се намери ли политик, който смело да признае пред избирателите, че дните на разточителството и изобилието вече свършиха
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Улиците на Атина са изпъстрени с графити, които отразяват отчаянието и липсата на надежда сред гърците.
Изборите пленяват въображението, защото съчетават драматизма с един от онези редки моменти на участие на обществото в политиката. Малко избори са така значими като неделните в Гърция на фона на отчаяните предупреждения от страна на европейския елит, че избирателите трябва да продължат да се придържат към наложените от Германия мерки за икономии с цел да се спасят от катастрофа.

Резултатът от тези избори в краткосрочен план ще има значително въздействие върху живота на милиони хора, и то не само в Гърция, а и далеч отвъд пределите й. Първите резултати, изглежда, почти потвърдиха кашата след изборите от май, които тогава насложиха още върху атмосферата на нестабилност и страх. Сега предстоят дни, ако не и седмици, за съставяне на ново правителство, докато продължават да се ширят тревогата за банките и необходимостта от намеса на Европейската централна банка и други институции. Докато световните лидери се събират в Мексико за срещата на Г-20, пазарите ще ги следят зорко, за да получат от тях незабавно уверение, че всичко вече е на прав път.

Въпреки всичките апокалиптични прогнози присъдата на гневните гръцки избиратели няма да повлияе дългосрочно на историческия цикъл. Защото сме свидетели на необратимия, в момента ускорен, залез на един политически блок, женен за две съперничещи си икономически парадигми. И макар и двата модела да изглеждат тъпо, те поотделно и заедно са отговорни за бедствието, което се разрази през 2008 г. и продължава до ден днешен.

В единия край са апологетите на необуздания свободен пазар. С опростеното си обяснение, че печалбата е двигател на растежа, с отвращението си от държавната намеса и яростната си съпротива да вземат предвид широките последици от действията си те запратиха Европа и САЩ не само на ръба на финансовия колапс, но и до просешка тояга в социално отношение.

На другия край са късогледите адвокати на модела на високите данъци и щедрите субсидии, основан на разбиранията на XX век за раздут обществен сектор и неустойчиви социални придобивки. Във Великобритания ниската производителност си остава ендемична, във Франция смехотворно късата работна седмица принуждава работещите в индустрията да вземат големи отпуски, за да не създават проблем на работодателите си. В Испания пък години наред наемаха много повече хора от нужното като средство за гарантиране на заетост.

Това, което обединява тези два подхода, е чувството за правота, особено сред следвоенното бейби бум поколение. Точно както изпълнителните директори на мощните корпорации в частния сектор смятат за напълно нормално да получават невероятни увеличения на заплатите си, така и служителите в публичния сектор почти не изпитват угризения да раздават на себе си и приятелите си щедри бонуси. Лекарите във Великобритания се оплакват, че са нарушени обещанията за пенсиите им, но дали те или някой друг в тяхната позиция някога си е задал въпроса как ще бъде възможно да им се плащат огромни суми десетилетия наред.



На всичкото отгоре се явява и консуматорската лудост от 90-те г.,



ерата на посткомунистическата западна политическа и икономическа хегемония, т.нар. край на историята. Правителствата се държаха безразсъдно, насърчавайки банките да насърчават хората да им подражават.

В Гърция тази разпуснатост бе подсилена от корупция. Трудно е да устоиш на изкушението да прецакаш системата, когато почти всички останали го правя, начело с политическия и финансовия елит. Сега, когато купонът свърши, тези, които понасят наказанието, не са онези, които са създали проблема.

Гърция е в рецесия вече пета година и страданието на мнозина е истинско и дълбоко. Твърде вероятно гърците да имат възможност да предоговорят част от спасителния пакет, но това сигурно ще са само откъслечни и дребни детайли. Трудно е да си представим кога страната отново ще стъпи на крака и кога или по-скоро дали частният сектор ще даде нужния тласък за растеж. А под похлупака на ЕЦБ, МВФ и германското правителство публичният сектор няма какво да предложи.

Дори и лекарството да е твърде горчиво, да увеличава безработицата и да задушава растежа, няма спор за диагнозата, която Германия постави на основното заболяване. Съмнителното потребление, породено от лесните пари на глобализацията, нямаше как да издържи дълго. По-производителният и по-слабо ориентиран към харченето тевтонски подход въпреки мрачния си вид все пак е устойчив.

Политиката за свиване на разходите винаги звучи неприемливо, дори и ако всички я прилагаме. Пък и отдавна видяхме, че затягането на коланите няма да се случи с всички.



Банкерите и тези около тях излязоха почти незасегнати от кризата



Лейбъристкото правителство във Великобритания имаше възможност през 2008-2009 г. да ги накаже. Вместо това министрите подминаха тази възможност. Коалиционното правителство пък произведе серия от реформи, които са толкова леки, че са практика са безсмислени.

В цяла Европа усещането за дезориентация е осезаемо. В Гърция то ще се изостри и от гнева, че избирателите са били притиснати да гласуват "правилно". Ако след години мизерия гърците, пък и не само те, имат чувството, че обикновените хора са понесли болката, докато супербогатите по света са забогатели още повече, тогава няма защо да се чудим, че политическият екстремизъм процъфтява.

Гърция може да е епицентърът на кризата, но това е криза на Европа, криза на алчността и безотговорността. Ще е нужно много повече от спасителни пакети и изнудване на избирателя, за да бъде намерен изход от нея. Нужна е нова икономическа парадигма. Но кой европейски политик ще е достатъчно смел да каже на избирателите, че дните на свръхизобилието са свършили и че обществото ще трябва да намери някои по-малко материално разточителни начини, за да измерва успеха? Накратко, става дума за управление на упадъка. Това обаче е изборен лозунг, който никой не иска да чуе, независимо какво мисли за спасителните пакети, еврото или германците.



---------

* Джон Камфнер е автор на книгите "Войните на Блеър" и "Свобода за продан".

Снимка: Уикипедия
Джон Камфнър
49
3928
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
49
 Видими 
18 Юни 2012 20:14
Гърция е само начало на процеса на разпад на ЕС. На последните избори чичковците с черпака само се опитаха да забавят процеса .
18 Юни 2012 20:24
Ингилизите разбират от "управление на упадъка" - от 57 г. го практикуват при това много успешно, така че на този може да му се вярва, че нещата отиват натам. Само дето не е посмял да замени Европа със Запада. Ама при пуделите е така.
18 Юни 2012 20:43
Шефът на Bank of England- Mervyn King :" До 5 години поне една страна ще напусне еврозоната"
Анкета на швейцарската UBS : "75% от 80 управляващи резервите на централните банки, независими фондове и международни организации на стойност над 8 трилиона дол. считат , че ще има разпад на еврозоната"
Началото е Гърция , според всички.
Победата на Нова демокрация е пирова и тя само дава глътка въздух на тези, които докараха Гърция до този хал.
Следват Испания и Португалия.
18 Юни 2012 21:05
От една страна хората не работят достатъчно, от друга страна хората консумират прекомерно.
Авторът изглежда е на мнение, че половината човечество трябва да работи през деня и да създава, а другата половина трябва да работи през нощта и да разрушава.
За да има работа за всички.
Не е лоша идея, ама нема ресурси.
18 Юни 2012 21:08
Глобализация... на ви глобализация. Искате евтини стоки - на ви. Майтапът е, че и за евтини стоки няма да има пари с тая глобализация.. докато стандартът на запада не стане като стандарта на изтока... И никакви финансови фокуси не могат да избегнат това при положение, че глобализацията остане.
18 Юни 2012 21:10
"По-производителният и по-слабо ориентиран към харченето тевтонски подход въпреки мрачния си вид все пак е устойчив".

18 Юни 2012 22:28

Но кой европейски политик ще е достатъчно смел да каже на избирателите, че дните на свръхизобилието са свършили и че обществото ще трябва да намери някои по-малко материално разточителни начини, за да измерва успеха? Накратко, става дума за управление на упадъка.


Първо, за кого свършиха дните на свръхизобилието?
Второ, как се измерва успеха?
Трето, как се управлява упадъка?

Първо, в най-бедната страна на ЕС, България, дни на свръхизобилие винаги е имало само за някои. За останалите свършекът им е новина, която те кара да се изплюеш върху чепиците на ... новинара.
Второ, успехът на малцина, пак там, очевидно се измерва с мизерията на мнозина. Така мерим тук "успеха" на "успелите".
Трето, упадъка тук се управлява предимно като ... разпад. А как се управлява разпад е една друга тема. Сложна. И не е за прости хора.
18 Юни 2012 23:00
В многото клишета, дето са вече скучни от повтаряне и оборване се е промъкнало и едно изречение за размисъл.
Банкерите и тези около тях излязоха почти незасегнати от кризата
18 Юни 2012 23:19
ама нема ресурси.

Кайли,
в "Духът на времето" има много верни факти за финансовата и банковата система от миналото и настоящето, и пълна сектанстки религиозен тип утопия в предлаганите решения за бъдещето.
-
Ресурси има. Предостатъчно. И те не намаляват, а се увеличават. Защо ? Даже няма да споменавам нови материали, технологии и т.н.. Даже няма да споменавам, че всички употребявани материални ресурси не излитат в космоса, а си остават на Земята. Даже няма да споменавам, че масата на Земята и обемът й не намалява, а се увеличава, както поради това, че растенията преобразуват слънчевата светлина в биологично вещество, така и поради любимият на някои падащ космически прах.
-
Само, ще спомена, че в новите продукти се използва все по-малко материал. Сравни телевизорът си от преди 20 години и сегашните. Сравни телефоните. Сравни, каквото искаш.
-
Проблемът на икономиката, а и на обществата е в концентрацията на производствени възможности и достъп до ресурси. Тази концентрация, заедно с общото технологично нарастване на производителността нарушава равностойната размяна, а от там и принципите на пазара.
-
Решенията са две - или преразпределяме резултата от използването на производствените възможности, или самите производствени възможности и достъп до ресурси. И то за да запазим пазара.
-
Казано по друг начин - за да запазим капитализма трябва да приложим или социализъм или комунизъм. Парадокс.
18 Юни 2012 23:41
Накратко, става дума за управление на упадъка.
Някой тук беше описал "демократичната" система за управление много точно - "пачуърк и управление на кризи"...
А стягането на коланите се налага по стратегически съображения - надеждата е, че ако съсипем повечето икономики, ще задушим китайци/руснаци/бразилци/..., абе БРИКС, които освен ресурсите, заради собствената си хитрост и глупостта/алчността на западния свят вече разполагат и с технологии за преработката им. Не стига това, ами все по-мощно изместват двойката долар/евро, на чиято илюзионна ценност все още се крепят пропукващите се части на някога могъщия и непобедим Запад.
Тъжна картинка, но... като стигнеш върха, всички пътища имат една посока.
18 Юни 2012 23:47
Ресурси има. Предостатъчно.

Е не знам, и ако има се пак кво, ще си присадим два корема, за да расте производителността в името брайтманово?
18 Юни 2012 23:54
Е не знам, и ако има се пак кво, ще си присадим два корема, за да расте производителността в името брайтманово?

Проблемът е, не че всички нямат два корема, а че тези, които са концентрирали производствените възможности и достъпът до ресурси имат само по един. А и денонощието и за тях е само 24 часа.
-
Колко българи гладуват и не си дояждат ? Колко се хранят повече от веднъж на ден ? И само в България ли ? Ами виж "богатите" страни. Да не говорим за Африка, Азия, Латинска Америка.
19 Юни 2012 00:16
Проблема е че няма пари и се решава много лесно, с печатене, не с мизерия и затягане на колани, но тези които са натрупали вече големи количества банкноти се дърпат....е, скоро няма да имат избор.
19 Юни 2012 00:50
Ресурси и технически възможности има достатъчно, за да могат всички да водят нормален живот. Системата обаче е такава, че няма как да се ограничи човешката алчност, която в началото може и да е за пари, но после се превръща в безкраен стремеж за опияняващо могъщество и влияние над околните. Жертви на това опиянение стават и политиците и свръхбогатите.
19 Юни 2012 01:00
Това, което е Гърция и истеричното говорена за Гърция са две съвсем различни неща.
19 Юни 2012 01:21
Системата обаче е такава, че няма как да се ограничи човешката алчност, която в началото може и да е за пари, но после се превръща в безкраен стремеж за опияняващо могъщество и влияние над околните.

Има. От решения с ефект веднага, до цялостно възпитание на нормални хора от малки. Първото включва най-общо непрестанно обновяване, всичко да тече и да не застоява, а второто отърсване от фалша и лицемерието в културата, а от там и в образованието, който фалш сега избива в такива компенсаторни болестности, особено силно проявявани в консервативни дълбоко религиозни общества.
-
С други думи - лечението е много повече демокрация и много повече свобода.
19 Юни 2012 02:24
Кайли преди 30 години гледах по телевизията филм.Не си спомням коя държава беше от Азия Африка или южна Америка.Една бригада от камион хвъря камъни и боклуци по пътя.На 3-5 км. след нея друга бригада чисти боклуците.За да имат работа и двете бригади.Не може да ги държат без работа като пожарникари да чакат да им се отвори работа.Та този процес го има при живите същества.Храненето градивен процес а дишането рушителен за да има баланс.За автора
19 Юни 2012 09:00
Гърция може да е епицентърът на кризата, но това е криза на Европа, криза на алчността и безотговорността.
Само на Европа ли? Оттук ли тръгна кризата?
19 Юни 2012 09:39
Ресурсите наистина се изплюскаха. Ама фатално. Вярно, газ все още намират (нищо, че след това остава пустиня), но нефтът свършва. Но това е бял кахър. Свърши годната за обработка земя (в САЩ след ГМО-тата всичко е монокултурно, в Европа скоро ще стане), свършва чистата вода, въздухът става все по-мръсен.
Богатите плюскат като за последно и са нещастни, бедните са гладни и нещастни и се плодят като зайци. Малоумните икономисти и политици говорят за растеж, което е абсурд в една затворена откъм ресурси система. А и май достигнахме границите на екологичния хомеостазис, което си е край отвсякъде. Изобщо, гъз глава затрива. По-скоро, вече я затри. Какво е непосредственото бъдеще? Няма много варианти, чакат ни или фюрери, или революции. А най-вероятно и двете.
Не че това ще предотврати края. Но ще е забавно, освен ако не сте западен банкер, когото тълпата влачи към близкия дирек.
Бъдете здрави!
19 Юни 2012 09:59
Какво е непосредственото бъдеще? Няма много варианти, чакат ни или фюрери, или революции. А най-вероятно и двете.
Не, професоре, през тази схема вече минахме и тя не донесе много успехи на възложителите й, пък и идеологиите са почти пред умиране - какви революции и фюрери?
Всъщност, от около 30 години насам се осъществява предсериен пуск на подобрената версия на НСР: революциите и разместването на политическите и икономическите пластове по света вече се правят без войни и кръвопролития (най-близък пример до нас са т.нар. "кадифени революции" от край на 80-те); военните конфликти вече са локални и сравнително кратковременни, по-скоро за стабилизиране на положението и напасване на интересите; медийната манипулация и поп/чалга културата добиват огромно разпространение и агресивни форми за зомбиране на публиката. Тази версия обаче излиза по-скъпо на възложителите (ВСВ излезе по-евтино, но пък и жертвите й бяха недостатъчни, а резултатите съмнителни) и все още се изпробва, т.е. не става за серийно приложение. Затова и беше спретната настоящата "криза", за да може да се спре "поточната линия" и да се направят фините настройки. Възложителите бързат, докато БРИКС не са се усетили и не са овладели положението, т.к. тогава доларът ще бъде подложен на сериозно изпитание. Пробивът в БРИКС ще бъде направен през комунистически Китай, който в 50-вековната си история достигна най-голям икономически и социален ръст през последните 30-40 години, благодарение на капиталистическите американски кредити и технологии. Китай ще бъде този, който ще подкрепи долара, защото му е нужен американският пазар (т.е ще бъде направен още един рестарт на неолибералната глобална кредитно-дългова система, пък докъдето изкара). Останалите пазари са по-неплатежоспособни и преди кризата в съвкупност надхвърляха с малко американския. Какво ще поиска обаче Китай в замяна?...
19 Юни 2012 10:10
ще ти се Мишо, нали?
Тя историята се повтаря...но не за всеки.
Помниш ли правилният отговор на въпроса "Що е живот" на изпита по Философия от студентските години по Бай-Тошово време:
Живота е шашма...!
Винаги е било така...така и ще бъде...и революциите и Хитлеровците ги "създават" тези, дето ги пишат тези статии...но не за да ти е "густо" на теб, а за да се убедиш (ако въобще го преживееш този момент), че на "правилния" колега за същия този отговор, Професора пак ще пише отличен...а на теб-двойка с дълбокомисленото: Така е колега, шашма е...но не за всеки.
19 Юни 2012 10:30
Една бригада от камион хвъря камъни и боклуци по пътя.На 3-5 км. след нея друга бригада чисти боклуците.За да имат работа

То убаво, ама тоя камион нали бензин харчи?


Не става така, трябва да се произвежда нещо нематериално, което не изисква ресурси, примерно всички да правят компютърни програми и да им се плаща за това, щом трябва да работят нещо.
Другият вариант е да работят всички, ама не като невидели по 40-50 часа на седмица целогодишно. Някъде четох, че никога в човешката история не се е работело толкова много, като сега.
Нашите баби лятото на полето, ама цяла зима са дремали пред хурката.

Това е тотално късогледство - научно-техническа революция, преди цяло село на къра, сега стига един трактор, ама понеже трябва да създаваме заетост, ще купим на всеки по трактор ли?

Разберете, не трябва да се увеличават работните места и работното време, това само създава излишъци, целият ви проблем идва оттам, че с чисто българска злоба не давате който не работи, да яде. А не виждате, че като работи, ви скъсява на вас дните.
Ми в САЩ вече правят изцяло автоматизиран завод за нещо си, без хора. И кво ще ги правим излишните хора? Ако ги изтрепем, нали трябва някой все пак да консумира онова, което произвеждат роботизираните заводи.
какво предлагате - първо да автоматизираме заводите, а после да автоматизираме и пазара и да направим роботи-консуматори?

Не мислите, еле па Брайтман напоследък, язък му за относително добрата инерция...
19 Юни 2012 10:33
Няма много варианти, чакат ни или фюрери, или революции. А най-вероятно и двете.

А, недей така, чака ни Златен век.
От материалното към духовното, то, виж, е безгранично.
Ти разсъждаваш в хоризонтална плоскост и не виждаш вертикалните нива.
Обаче, лошото е, че едното не пречи на другото, т.е. Златен век ще има, но лошото е, че ще го има, след като се изтреби 90% от населението.
На Черен лебед да се надяваме...
19 Юни 2012 10:38
Не се надявайте на материален просперитет , надявайте се на духовен . Ако не искате да ви боли много от материалната разруха. Лесно е , но не за всеки.
19 Юни 2012 11:04
От материалното към духовното, то, виж, е безгранично.

Няма разлика между двете. Единствено въпрос на интерпретация. Проблемът е, обаче, че част от тази интерпретация ни е заложена от природата и няма как да минем, без да ядем едни празни пространства с много трептения, които интерпретираме, като храна.
---
И да повторя - смесваш презадоволеността на тези, които се концентрирали (юридически) производствени възможности и достъп до ресурси, с тази на човечеството, като цяло. Бъркаш (и не само ти) изчерпването на възможностите за експлоатация на един конкретен ресурс по един конкретен начин, с изчерпването на ресурсите въобще. Ресурсите въобще са неизчерпаеми, защото всичко е кръговрат.
19 Юни 2012 11:12
А ако говорим в рамките на класическите разбирания за материално и духовно, то има една "Пирамида на Маслоу". Духовното развитие е невъзможно без преди това да е осигурено материалното.
-
Безспорно по-евтино излиза, вместо да преразпределиш или резултата от производствените възможности или достъпът до тях и ресурси, да платиш на 5 човека да проповядват "духовното". Само дето супата не върши работа, когато само да се духа, тя трябва и да се яде. В случая, едни, за да ядат супата, убеждават другите, че е по-важно да я духат. Да бъдат духовни.
19 Юни 2012 11:24
Духовното развитие е невъзможно без преди това да е осигурено материалното.

Не става въпрос да ходиш на театър всяка вечер. Става въпрос за приоритети в живота , които да те направят щастлив с по-малко. Без хич няма как.
19 Юни 2012 11:26
'упадък' е твърде пресилено.
Много скептицизъм лъха от статията.
Като цяло положението не е толкова лошо, но определено трябва да се запретнат ръкави.
19 Юни 2012 11:45
Става въпрос за приоритети в живота , които да те направят щастлив с по-малко.

Отново смесване на проблеми.
-
Всеки жив организъм, включително човека, се нуждае от точно количество храна и разнообразие на вещества, които организмът си е програмиран да си иска в зависимост от състоянието и нуждите му в момента - яде ти се толкова и това, ни ти се яде сега и онова и т.н..
-
Всеки жив организъм, включително човека, се нуждае от точно фиксирана от еволюцията най-благоприятна му среда на обитаване - влажност, температура и т.н..
-
Горното е въпрос на биологично оцеляване. То е заложено в природата на живият организъм, като такъв. Без него всякакво "духовно" е невъзможно.
-
От там насетне почва "нематериалното" потребление, което заедно с материалното, въпреки огромното му разнообразие, може да бъде сведено до абсолютният му предел - време за потребление.
-
Един човек, каквото и да потребява, то неговото потребление е абсолютно ограничено от времето за потребление. С други думи, това, което пише в началото на всеки икономически учебник и върху, която концепция е изградена цялата днешна икономическа теория - "неограничени потребности - ограничени възможности" е погрешно.
----
Смесването на проблеми е от това, че когато имаме трупане от един човек на повече блага, отколкото са абсолютните му възможности за потребление, то имаме компенсаторна психологическа реакция. Опит да замени, това, което действително му липсва с това, което може да има. И понеже няма как, когато си жаден да го компенсираш с трупането на сол, то трупаш, още и още, а потребността остава. Последното, обаче не е въпрос на икономиката, а на културата (културните ценности).
19 Юни 2012 12:04
И да повторя - смесваш презадоволеността на тези, които се концентрирали

Нищо не смесвам!
Произвежда се препрепредостатъчно, за да има за всички.
Единственото, което трябва да се направи, е да се преразпредели произвежданото.
А не да се произвежда ново!

Човек може да работи по два часа на ден и да се задоволява с всичко необходимо, без излишъци! Останалото време да използва за самосъвършенствуване.
А не да работи като вол за най-необходимото, да умира от умора, а парите да прибира там един 1%, който даже не знае вече какво да прави с тия пари и се дави с тях!

Земята е достатъчно голяма, за да осигури живота на милиарди, но недостатъчно голяма да задоволи алчността на някои.
19 Юни 2012 12:07
И още нещо, което е въпрос на културата с проекция в социалната организация на обществото.
-
Всеки жив организъм, за да се нуждае от един или други вещества, от една или друга среда, то това означава, че тези вещества и тази среда е била и е в изобилие. Иначе би се нуждаел от други и вероятно не би бил този организъм, на някакъв друг.
-
В един момент, обаче, било поради климатични промени, било, поради усвояване на неприсъщи на вида територии, било поради това, че някой е решил, че може изкуствено да ограничи достъпът до ресурси и с това да си осигури предимства, пред другите от вида, те започват изкуствено да се ограничават. Измисля се социално-юридическото понятие "собственост" и неговото съдържание варира, но общо взето върви към разширяване.
---
С други думи - ресурси има достатъчно, но някои хора са ограничили достъпът до тях и имат интерес да продължават да го ограничават. Защото, колкото по естествено нужен е един ресурс и колкото по-труден е достъпът до него, то толкова властта на тези, които държат контрола за достъпът до него става по-голяма.
-
Можем да го опростим и на нивото на търговията - колкото повече ограничават достъпа до един ресурс, толкова повече цената му ще се вдига, а ограничилите го ще печелят повече пари. И понеже няма как да кажат, че го правят изкуствено, то почват да убеждават другите, че този или онзи ресурс бил недостатъчен, намалявал и се изчерпвал и т.н..
19 Юни 2012 12:10
Единственото, което трябва да се направи, е да се преразпредели произвежданото.

Това е точно така и нужната степен на преразпределение (данъци, инфлация) зависи от степента на концентрация на производствени възможности и достъп до ресурси.
-
Това е едното, но има и друго решение - преразпределение на производствените възможности и на достъпа до ресурси. Тогава данъците и инфлацията могат да са ниски.
19 Юни 2012 12:29
"Изобщо, гъз глава затрива"

!

Май това е в човешката природа, за съжаление ... Убеден съм (просто интуиция, без да мога да го докажа), че човешкия род (Homo "Sapiens" ?) е един експеримент (а Земята - естествената му лаборатория) на висш разум, който ни гледа отвисоко и следи за резултатите. Ако сами не се унищожим и самоизядем, което е най-вероятният резултат, той ще натисне копчето "Destroy", когато види, че експериментът се е оказал неуспешен и вместо постоянно развитие напред и нагоре, хората отиват директно в хендека ! Поради по-горе посочената в кавички обремененост.
19 Юни 2012 12:45
Ами ето, Брайтмане, стигнахме до консенсус.
Не е необходимо, а и няма как, а е и извънредно вредно, да правим икономика в непрекъснат растеж.
Просто трябва сегашното ниво на производителност да се запази, но разпределението да се подобри.
Хем няма да се губят ресурси, хем хората ще работят по-малко, хем ще бъдат по-добре задоволени в цялост.
Така че икономиката на растежа е зелен хайвер, решението не е там.
Обаче с алчността на единия % не можем се справи, а той се превърна в ракова метастаза и яде земята и нас с нея.
19 Юни 2012 13:37
Не е необходимо, а и няма как, а е и извънредно вредно, да правим икономика в непрекъснат растеж.
Просто трябва сегашното ниво на производителност да се запази, но разпределението да се подобри
.
Растежът, въпреки и така разбиран сега в икономическата теория, не е повишаване на съвкупните цени, (естествено коригирани с индекса на инфлация). Растежът е качествено обновление, включително и с използването на по-малко материали в новите продукти.
-
Нуждаем се обаче от промяна на начина си на мислене - от мислене за вечността, към мислене за временността, променливостта, преходността. Трябва да се стремим към все по-голямото удобство, достъпност, улеснение за потребителя, както и леснота и бързина на производство.
И веднага ти давам пример - кому са нужни къщи издържащи столетия, при положение, че само след 2-3 десетилетия морално остаряват, амортизират се и се пълнят с гадини, мухъл и влага ? Да правиш нещо вечно е мислене от феодалната епоха, когато технологиите не са се променяли с векове, а производителността е била ниска.
-
Сега ни трябва просто да произвеждаме евтино и да сменяме бързо с по-съвършено, пращайки старото за рециклиране. Тогава развитието не само, че ще бъде на качествено ниво, но ще намалява употребата на материали и енергия.
19 Юни 2012 13:59
Сега ни трябва просто да произвеждаме евтино и да сменяме бързо с по-съвършено, пращайки старото за рециклиране. Тогава развитието не само, че ще бъде на качествено ниво, но ще намалява употребата на материали и енергия.
Типично мислене от настоящата неолиберална епоха, която е подложена на ревизия току пред очите ни. Кое излиза по-евтино и по-малко енергоемко и материалоемко: да си сменяваш колата с нова през две-три години или да си караш старата поне 7-8 години, а? Спорът за масивните къщи и тези от гипсокартон са го водели още Хрушчов и Никсън през 1959 г. - всеки е прав за себе си. Освен това си пропуснал да кажеш, че предложеният от теб модел изисква непрекъснато финансиране и рефинансиране на покупките на всичките тези къщи, коли, мебели, уреди и т.н., които би трябвало да се сменяват през някоя и друга година - модел, който се сгромоляса от 3-4 години насам (по мое мнение този модел не е съвсем отписан, но е нужно да се отприщи кредитирането, познато ни отпреди 2008 г., а това може да стане единствено след хиперинфлация, която да изчисти настоящите частни и държавни дългове).
19 Юни 2012 14:10
Rakita,
едно е развитието и обновлението, друго е юридическата организация на производството, трето механизма, по който ще се осигурява, в частност и начинът на финансиране. Съвсем различни неща, които, като се смесят се получава, че ""Кока Кола" е отровна алкохолна напитка".
19 Юни 2012 14:48
Брайтмане, тотално си се объркал, момче.
Внимайвай, разсъжденията ти излизат от мода и ти губиш.
Няма да се произвежда повече.
Земята трябва да стане 1 млрд и да произвежда разумно.
А ако стане човечеството 200 милиона, тогава нека прави, каквото си иска, сега сме твърде пренаселени в това общежитие, пък и искаме стандарт - като в оня виц - е, ово йе стандарт, е...ш и хвърляш.
На теб главицата ти не може да го проумее, че човещ ще трябва да работи много по-малко и да получава повече отсега, тая идея докато не я смелеш, нема нужда да се абиш в планове за бъдещето.
19 Юни 2012 15:02
Няма да се произвежда повече.
Тихо да не те чуят китайците Струва ми се, че в свят с намалено производство китайската мощ отива на кино, поради което, както споменах, ще направят опит да запазят досегашния модел. Ще направят опит да подкрепят запада и по-специално Америка и ако не стане, тогава ще се възправят срещу тях - икономически, не военно.
19 Юни 2012 15:51
Рано или късно и китайците ще спрат, да не си въобразяваш, че ще растат и произвеждат вечно?
19 Юни 2012 16:08
Рано или късно и китайците ще спрат, да не си въобразяваш, че ще растат и произвеждат вечно?
Въпросът е, кога ще стане това - след 2-3-5 години или след 30-50. Има значение, нали
19 Юни 2012 16:49
Не, няма значение.
Като си тръгнал да се търкаляш в пропастта, има значение не кога ще се разбиеш долу, а имаш ли още шанс да спреш.
19 Юни 2012 17:03
Като си тръгнал да се търкаляш в пропастта, има значение не кога ще се разбиеш долу, а имаш ли още шанс да спреш.
И какъв е шансът на китайците? Ако спрат (да произвеждат), алтернативата е им е нова Културна революция.
19 Юни 2012 17:44
Ракита, осъзнаваш ли, че в момента казваш, че така или иначе ще загиваме, ама има значение дали е днес или след 10 години?
И приемаш това като нещо съвсем нормално.
19 Юни 2012 17:51
kaily,
аз предлагам да направиш лично експеримент на теорията си. Представи си, че светът те е послушал и е спрял да произвежда. Следователно няма какво да консумираш. Спри да консумираш и ако оцелееш, ще бъдеш светлият ни пример, който ще последваме.
19 Юни 2012 17:54
Ама мисли предварително, щото Настрадин Ходжа тъкмо научил магарето си да не яде и то взело, че умряло.
19 Юни 2012 19:40
Ти пак не разбра, не съм за спиране на произвоството, а съм за спиране на растежа, който служи само на банките да трупкат лихвите.
За останалата част от човечеството, извън банкерите, е достатъчно сега произвежданото да се преразпределя правилно.
19 Юни 2012 23:04
На автора

Кайли, необходимостта от раздеж, при демографски упадък е следствие на системата на частично банкиране, печатане на пари и системата на стимулиране на производство заради самото производство за да се изплащат лихвите върху пари без покритие!

Изкуственият разтеж само съсипва системата основата на горните финансови принципи.
20 Юни 2012 09:10
Ракита, осъзнаваш ли, че в момента казваш, че така или иначе ще загиваме, ама има значение дали е днес или след 10 години?
И приемаш това като нещо съвсем нормално.
Не, идеята ми беше, че китайците в момента печелят време. Време, което им е необходимо да натрупат военна и технологична мощ и да си диверсифицират финансовите активи. В същото време ще продължат да трупат всякакви минерали и редки елементи (България ударно продава електролитна мед на Китай), които един ден да продават скъпо. Ще продължат да произвеждат и продават евтини и боклучави стоки, с което ще унищожат производството на останалите страни. След това ще атакуват във всички посоки. Сами или в съюз, в който те ще са водещата страна, а не просто съюзник.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД