:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,410
Активни 496
Страници 23,820
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

За Бога, покажете и класа освен парите си!

Авторката на исторически романи д-р Кармен Мишу се възмущава от перхидролените звезди на екрана, които заместват истинските ликове на нацията
Кармен Мишу
-----

Кармен Мишу-Бойчева е родена във Видин. Там завършва Френска езикова гимназия и впоследствие медицина в Букурещ. В момента със съпруга си акушер-гинеколог притежават клиника по гинекология с ин витро филиал. Владее писмено и говоримо френски, румънски, английски и руски. Говори и гръцки, защото баба й и дядо й са с гръцки корени.

Книгите й са базирани на българската история, като интересът й към нея е видим във всички нейни романи. И четирите й творби до момента са разгърнати на различен исторически фон. ''Балканска сага" проследява съдбата на семейството на един български офицер в началото на ХХ вeк. В него авторката ни запознава с екзотични персонажи - млади, волни и разкрепостени дами, които не се съобразяват с порядките на обществото. Във втората й книга "Нестинарка" се преплитат мистиката на нестинарството, магията, която носи, и облика на българското село.

В сборника с разкази "Синият фургон" е отразена съдбата на така наречения малък човек, на героите на прехода - страдалци, наивници, откровени простаци, които представят един вид хаотичен, но перфектно подреден пъзел на съвременна България. Най-новият й роман "Тангра и неговият син" връща читателите към мрачните и величави времена от историята на България в периода VIII-IX век и към една от най-значимите й фигури - хан Крум Страшни.

----

- Защо е толкова странно името ви? Или това е псевдоним?

- Не е псевдоним, просто произходът ми е смесен - майка ми е българка, а баща ми е с гръцки корени. Неговите родители са етнически гърци от Мегало Ливадя, които през тридесетте години на ХХ век емигрират в Румъния.

- При тези корени и смесен произход - Гърция, Румъния, България - откъде дойде любовта ви точно към българската история?

- За мен миналите епохи винаги са представлявали особен интерес. Когато чета история, ми се иска да усетя, да пипна, да видя хората, за които се разказва там. Много е интригуващо да си представяш как са били облечени, с какво са се хранили, къде са живели.

- Мислили ли сте да базирате някои сюжети върху съседски исторически реалии, а не върху български такива? Все пак произходът ви е свързан с Гърция и Румъния...

- Когато привърших последния си роман, в главата ми се въртяха няколко сюжета - единият от тях бе за румънската кралица Мария, чийто дворец е в Балчик. Накрая взе превес историята за български фабрикант от епохата на нашето Възраждане.

- Женските персонажи в творбите ви обикновено имат силни и свободолюбиви характери. Кой модел трябва да следват днешните българки - патриархалния или този на независимата и еманципирана жена?

- Съвременната българка не може да бъде друга освен независима и свободомислеща жена. Но понякога ми се иска да си спомня и за някои от патриархалните ценности, защото за съжаление свободията у нас е повсеместна.

- Мечтаете ваша книга да бъде филмирана, но как по-точно си представяте филма - в класическите рамки на историческите филми? Или като модерна холивудска приказка?

- Мисля, че няма автор, който да не мечтае произведението му да бъде екранизирано. И тук въобще не става въпрос дали филмовата лента ще изобрази по-стойностно героите му. По-скоро създателят на тези образи иска да ги види от плът и кръв - такива, каквито винаги са били в неговото въображение. И да ги сподели със зрителите.

- С какво една екранизация би допринесла към текста?

- Що се отнася до внушението, което трябва да носи всяко произведение на изкуството, то вече ще е дело на режисьорската работа. За създаването на исторически филми в България имам особено мнение. В едно не толкова далечно минало те носеха приповдигнатия тон на соцреализма и затова звучаха леко изкуствено. Ако сега се прави исторически филм, бих предпочела да се доближава до американските - с хубави декори, силна актьорска игра, интригуващ сюжет. Но за това са нужни много пари!

- То за кино си трябват пари при всички случаи... Носят ли подобни произведения познавателност? Могат ли например по-младите да учат история чрез тях?

- Мисля, че младите хора биха могли да узнаят доста неща за живота на кан Крум от "Тангра и неговият син". Когато пишех тази книга, се стремях езикът да е достъпен, гъвкав, лишен от прекалено тромавата стилистика на някои от нашите исторически романи. В интернет срещам доста мнения на млади читатели, които се изказват ласкаво за книгата.

- Това сигурно ви радва?

- Да, това ме прави щастлива.

- Но вие гледате на историята сериозно, а днес жълтото, клюката, сензацията са по-пазарен, по-продаван модел. Не се ли тревожите от това?

- Този ваш въпрос отключва една от най-големите ми болки. За съжаление не само при книгите, а и при другите печатни издания, дори в живия живот, сензацията продава в пъти повече, отколкото стойностните неща.

- Защо е така според вас?

- Когато се замислим, ще видим, че няма как да е по-различно, след като перхидролени същества с неустановена сексуална ориентация се наричат звезди! Когато от телевизионния екран ни заливат с техните образи или със силиконовата визия на непонятно откъде изскочили момичета. Не ме разбирайте погрешно, аз съм сравнително млад човек и смятам себе си за широко скроена. От подобни герои има необходимост. Но има нужда да се показват и истинските личности на една нация, което за съжаление става все по-рядко!

- Кои са според вас основните проблеми на родния книжен пазар?

- На първо място и най-вече - липсата на реклама! Нито един книгоиздател не прави нужната широкомащабна реклама на своите млади автори. Подчертавам "млади", защото за вече установените е лесно - те са познати на читателя. След това - липсата на кураж да се издаде нова книга от сравнително по-непознат писател в голям тираж. Трето, отсъствието на градивна и експертна критика към все по-нарастващата вълна от графомани. У нас всеки, който може да си плати или да си намери спонсори, публикува своите "недомислици" и живее със самочувствието, че е по-велик едва ли не от световните класици! Списъкът е дълъг - никакво меценатство, липса на политика спрямо книгоиздаването, което рефлектира във взаимоотношенията издател - автор. И не на последно място, недостигът на пари и от страна на хората, които "правят" книги, и от страна на читателите!

- Вярно ли е, че българинът чете все по-малко?

- И да, и не. Непрекъснато ни се внушава, че младите са зомбирани от компютъра, но се оказва, че имат време и да четат. Въпреки финансовите затруднения обикновеният човек отделя по някой лев да си купи добра книга. Вярно е, че това става все по-рядко, което е тъжно, но когато някой иска да си достави удоволствие с великолепно написана история, той намира начин да го направи.

- Според вас как може да се подобри преподаването на история в училищата? Вероятно покрай дъщеря си сте чели сегашните учебници по история. Харесват ли ви?

- Моята дъщеря е едва във втори клас, но от моите наблюдения учебниците са написани на труднодостъпен за децата език. Когато нещата са по-семпли, е по-добре.

- Влагате ли опит от реалния живот в книгите си?

- Аз мисля, че всяка една книга е интерпретация на преживени случки и събития. Колкото повече житейски опит има един творец, толкова по-дълбоки и смислени са героите му. Започнах първия си роман "Балканска сага" на 18 и го писах десет години. Впоследствие се оказа, че ми се иска да преработя почти всичко в него.

- Какво е общото между прехода, описан в последния ви роман "Тангра и неговият син", и българския съвременен преход?

- Жестокостта. В средните векове тя е имала кървав облик, но в наше време е не по-малко унищожителна. Колко са хората, които не намериха мястото си във и след "прехода"? Колко от тях се оказаха на улицата, безработни, безимотни, изиграни от този или онзи новоизлюпил се шмекер, който впоследствие се е кръстил "бизнесмен". Огледайте се наоколо - та България се напълни с парвенюта, които правят 3 езикови грешки в 2 думи! Нищо против новозабогателите! За това също се искат качества - гъвкавост, комбинативност, нюх! Но за Бога, покажете и класа освен парите си!

- Според вас кога един съвременен български автор може да се приеме за успешен?

- Когато е харесван от читателите. Напразно е продал много книги, ако след като е затворил кориците, човек си е казал: "Ама че боклук съм си купил!", тогава писателят нищо не е направил.
27
7996
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
22 Юни 2012 19:58
- Да, това ме прави щастлива.

Писателка е, дума да няма
22 Юни 2012 21:22
Към екранизация !!! ...
22 Юни 2012 21:30
България се напълни с парвенюта, които правят 3 езикови грешки в 2 думи!
Мдааа, много вЕрно! Един даже ни управлява, а и президент си назначи!
22 Юни 2012 21:46
не намерих текст нейни книги, интервюта е банално, няма ни едничко слово с мъдрост от небето,
23 Юни 2012 00:26
Ауторката нарича семплите любители на писаното слово /като мен/ графомани. Да, мога да нашрайбя накакъв бълвоч и да намеря издатели които да го положат върху хартия под формата на книги. И после ще дойде тъжният момент да си издирвам гръцките баби, румънските чичовци и прякото родство с Граф Дракула (Владко, прапарачичо). Тхат'с тхе way it is
23 Юни 2012 00:48
Дано като докторица да я бива повече, отколкото като писателка, че иначе лошо му се пише на инвитрото.
23 Юни 2012 01:58
"Тангра и неговият син"
Това фантастичен роман ли трябва да бъде ? Или може би се отнася за някой средноазиатски народ, но не и за българите ? Щото няма нито един, подчертавам, нито един документ или сведение, което да свързва българите с Тангра. Има една единствена счупена плоча, която, дори да не е фалшификат само с много развинтено въображение и желание да бъде прочетено, може да се прочете "Тангра" Натисни тук
-
Добре е, когато се пишат исторически романи, макар да е ясно, че те са художествена измислица, все пак да се проучват нещата извън утвърдената пропаганда. Още повече, че в случая има какво интересно да излезе. България всъщност се появява на територията на днешна Румъния след оттеглянето на римляните и не се основава 681 г., а единствено се разширява на юг от Дунава. Българската държава тогава е всъщност държавата на тракийското племе гети.
23 Юни 2012 02:16
Писателка била и пишела исторически романи... а горката не знае, че населението на Мегало Ливади (или само Ливада на български) в началото на 20 век е влашко, дори частично българизирано. Дори елементарната логика не и е стигнала до главата, че ако са "етнически гърци" няма абсолютно никаква причина да емигрират в Румъния. От нея по-смешни са само тия българчета, дето твърдят, че имат гръцки корени, само защото дядо и баба им дошли от Гърция преди 70-80 години.. а историческата смешка е, че тия хора са бягали оттам само и само да спасят българско име и живота си.. Хвала вам, много сте симпатични всички с тия ваши гръцки корени... ХАхахахаха
23 Юни 2012 02:42
Айде да й дам един сюжет на писателката, който най се доближава до вероятната историческа истина. Ако се порови сериозно, (това, че е в Румъния вероятно би й дало допълнителни възможности да го направи), то може да излезе интересен роман, при това исторически по-верен от училищните учебници.
-
Гетите са тракийско племе, което живее от двете страни на Дунав след Силистра. Зесвидетелствени са от „Историята“ на Херодот през 339 г. пр. н.е., който пише „Гетите са най-мъжествени и най-справедливи сред траките“. Те са монотеисти, чийто господ (пророк) е митичният им цар Залмоксис. Залмоксис според Диодор е пророк и законодател, а според Диоген Лаерций един от първите философи. Той учил съплеменниците си на доктрината на Питагор. Залмоксис пътувал из Египет и донесъл на хората от там мистичното знание за безсмъртието на душата, като ги учил че след като умрат ще отидат на едно място, където ще се наслаждават вечно на всевъзможни блага.
-
Платон в диалогът „Хармид“ , чрез Сократ, разказва за един от тракийските лекари на Залмоксис: „От подобно естество, Хармиде, е и въздействието на баенето. Научих го там във войската от един тракийски лекар от учениците на Залмоксис, за които се говори, че можели да направят човека безсмъртен“. „А Залмоксис — рече ми той — нашият цар, който е божество, говори, че както не бива да се заемаме с лечението на очите отделно от главата, тъй не бива да се заемаме с лечението на главата отделно от цялото тяло и също така тялото отделно от душата“. Според тракийското мислене душата и тялото са неразделни.
-
Хезихий, лексикограф от V век от н.е., който разказва, че при завръщането си в Тракия, Залмоксис попада най-напред в нейната югоизточна част. Там той „научил първите от астите да се събират и да пируват, като казвал, че нито той сам, нито съмишлениците му ще умрат“ и по този начин им разкривал съкровените тайни на безсмъртието.
-
Както разказва Херодот, той построил една подземна стая, подземно жилище, където прекарал три години, за да се появи отново на четвъртата и да убеди траките във възможността за постигане на безсмъртието. Според свидетелството на Страбон, Залмоксис се оттегля в пещера на свещената планина Когайон.
-
Като говори за гетите Херодот казва, „Същите тези траки стрелят с лък, нагоре към небето, срещу гръмотевицата и светкавицата, (с което) заплашват бога, като смятат, че няма друг бог освен техния.“
-
По време на похода на Дарий I (522 г. пр. Хр.–486 г. пр. Хр.) срещу скитите (513 г. пр. Хр. ), гетите се противопоставят на персийския владетел, но са победени, както и другите тракийски племена по десния бряг на р. Дунав. След отхвърлянето на персийското владичество, гетите от десния бряг на Дунав стават част от Империята на одрисите (траки), докато те са завладени от Филип II – владетел на Македонското царство, към 340 г. пр. Хр.. Завладяването на земите на гетите от дясната страна на р. Дунав дава повод на македонските владетели да предявят претенции за власт над гетите и на север от Дунав, но опитите на Александър Велики (през 335 г. пр. Хр. и 327 г. пр. Хр.) и Лизимах (310 г. пр. Хр.) да ги подчинят остават безрезултатни.
-
През 117 г. император Адриан се отдръпва от отвъддунавската част на Долна Мизия. Тогава, (а ако вярваме на "именника" през 165 г.) там се създава българската държава.
През 256 г. при император Галиен гетите изтласкват римляните от почти цялата провинция Дакия с изключение на няколко укрепления между реките Темеш и Дунав. Следва битката край Ниш през 269 г. и оттеглянето на римляните от цяла Дакия през 272 г. при римският император Аврелиан. През 315 г. Император Константин I Велики на два пъти предприема неуспешни походи отвъд Дунав. Там редом с гетите воюват и сармати и карпи, което може да се тълкува, че действително по това време гетската (българската) държава включва и тези племена и се разполага и по целият северен бряг на Черно Море.
-
През 345 г., вече са назовавани с нарицателното Vulgares (общи, народ, простолюдие), превърнал се по-късно в етноним.
-
През 679 г. местят южната граница на държавата до Стара планина, като включват и траките на юг от Дунава. Това е и "началото" на българската държава отсам Дунава, която през цялото време на съществуването си включва и земите до Карпатите, а през повечето и земите северно от Черно море.
-
До 14 век Влашко е част от България, а след това при феодалният разпад една от българските държави. До 1861 г. официален език там е българският, а писмеността кирилица.
-
Ако през 18-19 век Русия и Австро-Унгария латинизират Влашко и Молдова, а на българите измислят историята с преселението от Азия, като при това обилно черпят "информация" от волжките случайни съименици, включително и Тангра, то е защото признаването на историческата истина би дало предимства на влашкият княз и би ги отрязало от мераците им за разширение към Босфора (Русия) и Солун (Австро-Унгария).
23 Юни 2012 06:34
Човешката история е като брашнен чувал - колкото по го тупаш толкова повече пуска...
23 Юни 2012 08:04
Brightman
23 Юни 2012 01:58
познавах, уви почина, атанас пейков, светла му памет Натисни тук и същото за тангра знам, и ти вярвам, и траките са голямото море заляло балканите до карпатите, и гърците са траки, и македоните....
23 Юни 2012 09:28
***
23 Юни 2012 09:30
сетих се още, атанас пейков твърдеше, че град е синоним на цивилизация, и историята на възникване на градовете бе му някак дело, а тангра в някакви тълкувания, твърдяха да е топоним, на връх, как да е не е наука, и вампирите в българската митология са нечисти хора, и панаирджийство стана, цяла индустрия възниква в америка, магазини с джапане против вампири, празник ще празнуват
23 Юни 2012 20:34
Ако през 18-19 век Русия и Австро-Унгария латинизират Влашко и Молдова, а на българите измислят историята с преселението от Азия, като при това обилно черпят "информация" от волжките случайни съименици, включително и Тангра, то е защото признаването на историческата истина би дало предимства на влашкият княз и би ги отрязало от мераците им за разширение към Босфора (Русия) и Солун (Австро-Унгария).
Много глупости си натракал, ама това последното бие всички рекорди. Как ли пък не Русия иАвстро-Унгария ще латиниозират Влашко и Молдова. Въобще на някои фантазията много щрака.
Вземи прочети книгата "Най-големите лъжи в историята. Тежкият кръст на историческата истина." от Х.А Мелер. Така, че по-малко ще вярваш тоз какво е казал, оня какво е написал.
23 Юни 2012 20:43
България всъщност се появява на територията на днешна Румъния след оттеглянето на римляните и не се основава 681 г., а единствено се разширява на юг от Дунава. Българската държава тогава е всъщност държавата на тракийското племе гети.
Абе много задръстиха главите на българистанците разни пишман-историчари с какви ли не глупости. Откакикто позволиха всеки, каквато щуротия му се завърти в главата да я публикува, сумата и фанатсмагории се разпространиха.
23 Юни 2012 21:07
Как ли пък не Русия иАвстро-Унгария ще латиниозират Влашко и Молдова.

Ами ей така - като буфер по между им.
Латинският е официален език в Австро-Унгария да самият й край през 1918 г.. Французите също помагат.
23 Юни 2012 21:15
Марке,
айде да направим един експеримент. Ше цитирам един текст, като обаче изтрия за кого се отнася. Дали ще познаеш ?
Произходът на *** досега не е изяснен. Най-старата теория за хунския произход днес се отхвърля от повечето учени. Генетическите и културоложките изследвания показват като най-вероятна прародина на *** днешната западно-китайска област Хсинчианг (Уйгурия).

За първи път *** в *** през *** г. . *** се заселва в ***през *** г. в резултат на война с ***.
23 Юни 2012 21:21
Откакикто позволиха всеки, каквато щуротия му се завърти в главата да я публикува...

Друго си беше, когато имаше цензура и ЦК на БКП определяше "вярната" история утвърждаваща българо-съветската дружба, а ?
24 Юни 2012 07:22
Брайти първо прочети книгата, която съм ти препоръчал по-горе, пък тогава ми цитирай текстове. Знае се, че авторите на текстове в тези исторически времена съвсем не са се съобразявали с истината. Незнанието е било широко разпространено. Повечето автори са били свързани с владетели и описвали нещата така както е изгодно на владетелите. Самите текстове са многократно променяни през вековете. Така например за областта Мизия, след векове в текста се пише България и така траките от Мизия стават българи. Затова освен текста всичко се проверява с археологически находки, сега се използват и физически метод, като С-14 анализ и т.н.. А това за Тангра не е вярно. Има много пра-български находки и не само у нас, но и в Унгария.
Хайде остави това БКП. Тогава се даваше гласност на установената със сигурни средства наука. Ако сравниш каква е науката тогава с това, което пише в Британската енциклопедия, например, ще видиш, че тезите се препокриват. А Британската енциклопедия не е издание на БКП. След 1989г. се навъдиха едни псевдо-историци (повечето не са завършили история) и каквото им е чукнало в главите при събуждане сутрин или при лягане и си го пишат и издават (ако имат пари затова, разбира се). И едни такива като тебе го цитират. Това се казва мултиплициране на глупостите.
24 Юни 2012 07:29
***
24 Юни 2012 07:44
Ами ей така - като буфер по между им.
Латинският е официален език в Австро-Унгария да самият й край през 1918 г.. Французите също помагат.
Айде бе, латинския официален в Австро-Унгария. Сигурно и в Русия е официален. Разбира се, като наследници на Римската империя Австро-Унгария може да е използвала латинския за някои документи, ама да е говорим, че да го наложат на румънското население, че и то да го възприеме, хайде холам. Даже и в императорските кръгове се е говорел немски. Още даките в римски времена са латинизирани. Но този език се е развил между простолюдието, а след 1826г. става официален за румънците. Наистине, тъй като румънците са православни българския език е бил дълги години официален.
24 Юни 2012 07:47
***
24 Юни 2012 08:02
***
24 Юни 2012 08:58
Podporuchik 23 Юни 2012 02:16
24 Юни 2012 11:53
На първо място и най-вече - липсата на реклама!


Госпожа Мишу говори и разсъждава като писател-бизнесмен, а не като читател-консуматор. Най-големия проблем на БКП (български книжен пазар) е липсата на достатъчно пари в хората, които биха искали да четат. С други думи и цифри САМО В БЪЛГАРИЯ ИМА 20% ДДС ВЪРХУ КНИГИТЕ. За по-малки проблеми няма да пиша. Всичко останало в статията си е чиста реклама и лаф моабет от почитатели на сладките раздумки, тиква без семе.
24 Юни 2012 12:34
Айде бе, латинския официален в Австро-Унгария.

Ами невероятно, но факт. Чак до 1918 г..
-
И би ли ми посочил конкретни находки, които свързват българите с Тангра. Щото също е невероятно, че без наличие дори на една такава някой може да ги свърже, но и това е факт.
22 Юли 2013 02:41
Podporuchik
23 Юни 2012 02:16
Писателка била и пишела исторически романи... а горката не знае, че населението на Мегало Ливади (или само Ливада на български) в началото на 20 век е влашко, дори частично българизирано. Дори елементарната логика не и е стигнала до главата, че ако са "етнически гърци" няма абсолютно никаква причина да емигрират в Румъния. От нея по-смешни са само тия българчета, дето твърдят, че имат гръцки корени, само защото дядо и баба им дошли от Гърция преди 70-80 години.. а историческата смешка е, че тия хора са бягали оттам само и само да спасят българско име и живота си.. Хвала вам, много сте симпатични всички с тия ваши гръцки корени... ХАхахахаха
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД