Европа няма основание да иска от България форсиране на пенсионните промени и още тежки мерки за стабилизиране на публичните финанси, убеден е социалният министър Тотю Младенов. "Мисля, че това, което сме набелязали до 2020 г., трябва да се изпълнява, и то ще донесе необходимата устойчивост на системата. Нямаме основание да се пипа повече", обясни Младенов.
У нас от тази година възрастта за пенсия расте с по 4 месеца на година от 63 на 65 г. за мъжете и от 60 на 63 г. за жените. Едновременно с нея расте и изискуемият стаж също с по 4 месеца на година от 34 на 37 г. за жените и от 37 на 40 г. за мъжете. "Знаете, че от т.г. с 2 години се увеличи и изискуемият стаж за полицията и военните - от 25 г. на 27 г. С тези реформи ние доказахме, че искаме да направим системата си по-устойчива и хората да получават по-адекватни пенсии", обобщи Младенов.
През уикенда президентът на ЕС Херман ван Ромпой обяви в интервю за немски вестник, че предвид тежката демографска ситуация в Европа, на държавите членки трябва не само да се правят препоръки за пенсионни реформи, но и да им се налагат задължителни мерки. А България не е изпълнила и двете основни препоръки на Европейската комисия - пенсионната възраст да се обвърже с очакваната продължителност на живот и да се изравнят годините за мъжете и жените. Според Тотю Младенов изравняването на възрастта на жените с тази на мъжете трябва да става след 2020 г. Точно тогава обаче дамите трябва да изпълнят условието за 63 г. пенсионна възраст и веднага да понесат ново увеличение.
ПРИДОБИВКИ
Социалният министър Тотю Младенов връчи вчера договорите на 18 фирми, спечелили финансиране по схемата "Безопасен труд", финансирана по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси". 239 фирми защитиха проекти за над 30 млн. лв. за въвеждане на по-модерни и здравословни технологии в производствата си, като например за улавяне на прах и вредни емисии. Инвестиции по схемата могат да се правят в лични предпазни средства и обучения на работниците и служителите си. След 15 юли схемата се отваря отново и ще може да се кандидатства с проекти за още 40 млн. лв. Между 50 000 лв. и 200 000 лв. може да получат фирмите за иновации в областта на безопасните условия на труд. Като краен резултат се очаква трудовите злополуки и професионалните заболявания при подкрепените работодатели да намалеят с 25%. След 15 юли ще може да се кандидатства с проекти за още 40 млн. лв.
|
|