Когато в края на 2011 г. уругвайският президент Хосе Мухика се появи на срещата на латиноамериканските държави в униформено яке на страната-домакин Венецуела, у дома го нарекоха "главнокомандващ, предал собствената си армия". Какво пък - на един континент, където владетелите могат да издигат в култ крави (Кастро в Куба), да се подлагат на пластични операции (Кристина Кирхнер в Аржентина) или да се вживяват в ролята на водещи на шоупредавания (Чавес във Венецуела), подобни изпълнения са напълно резонни.
Различният Команданте
Въпреки постъпката си 77-годишният Мухика като цяло се дистанцира от подобни "оперетни инсценировки" по латиноамерикански и остава здраво стъпил на земята. При официални посещения той не слага вратовръзка, дарява голяма част от приходите си и въобще е един от "най-бедните" лидери в цяла Южна Америка. Това обаче дава резултат. И в двата противникови политически лагера - Партията на "Белите" и техните опоненти "Червените" (Blancos, респ. Colorados) - смятат, че Мухика има шансове да бие по популярност бившия бразилски президент Лула да Силва. При избирането му за президент в края на 2009 г. Мухика бе посрещнат с недоверие. Най-вече заради миналото му на член на бунтовническа организация, извършвала през 70-те години отвличания и атентати по време на военната диктатура в Уругвай. Самият Мухика, смятан за заклет атеист, също е бил жертва на режима и е лежал в затвора.
Първоначалното недоверие към президента постепенно започва да се изпарява - покрай икономическите успехи на страната, наричана вече "Швейцария на Латинска Америка". Икономиката на Уругвай нараства годишно със стойности между 5% и 7%, а според германския институт ИФО Уругвай предлага най-добрия бизнес климат в цяла Латинска Америка. По данни на ООН страната също така се превърна с най-висок жизнен стандарт в цяла Южна Америка, а по показателя корупция тя е на едно ниво с Франция според "Трансперънси интернешънъл". В престижните квартали на столицата Монтевидео се редуват добре поддържани еднофамилни къщи в английски стил, скъпи бутици и филиали на чужди банки. Човек направо се чуди в Латинска Америка ли е или в американския Бевърли Хилс в Лос Анджелис.
В Уругвай промишлеността е сравнително слабо изразена. За сметка на това секторът на услугите и селското стопанство бележат доста добър растеж. Медицинското обслужване и образованието в страната са на добро ниво и са повсеместно достъпни. Добре развито е селското стопанство. Именно то осигурява основната част от дохода в страната. Плодородните почви и мекият субтропичен климат правят условията идеални за отглеждане на много голям брой култури, като например различни видове цитрусови плодове, зърнени и маслодайни култури и други. На територията на Уругвай се отглеждат големи количества праскови, които чудесно виреят на местните природогеографски условия. Животновъдството също е доста добре развито.
Още по-напред, още по-нагоре
Въпреки успехите си до този момент Мухика не спира да крои нови и нови планове за бъдещето. Уругвайското правителство планира смели инвестиции в нови водни пътища, за които се смята, че са ключът към още по-висок икономически растеж. Предвижда се например разширяването на пристанищата в Монтевидео и Ла Палома, както и изграждането на нови пристанищни терминали по течението на реката Рио Уругвай. Оттук ще дойде и очакваният ръст на износа, основно на месо, соя и дървесина. Уругвай има амбициозни планове и в енергийния сектор - на Атлантическия бряг ще бъдат построени огромни вятърни централи, с помощта на които до 2015 година страната ще добива 90% от необходимата й електроенергия. За такова нещо трудно може да си мечтае дори германската канцлерка Ангела Меркел.
Правителството на Уругвай лансира наскоро много амбициозен план за борбата с наркотрафика и свързаната с това престъпност. Съгласно нов законопроект само на правителството ще бъде позволено да продава марихуана на възрастни, които са регистрирани в обща база данни. Министърът на отбраната Елютерио Фернандес Хуидобро каза, че това е част от план за ликвидиране на печалбите на наркодилърите и пренасочването на потребителите на твърди наркотици. Според него неотдавнашното увеличение на убийствата е ясен признак за повишаване на престъпленията, свързани с трафик на наркотици. В предложението е включен пакет от 15 мерки за борба с престъпността по улиците на Уругвай. Според проучване на ООН всяко четвърто престъпление в Уругвай е извършено от тийнейджъри, които са били под влияние на алкохол или наркотици. "Вярваме, че забраната на определени наркотици създава повече проблеми за обществото, отколкото самите наркотици", изтъкна Фернандес Хуидобро, представяйки законопроекта. Според властите причина за нарастване на престъпността в страната са твърдите наркотици и по-специално кокаинът. Новият законопроект предвижда в някои от магазините да бъде позволено да се продават цигари марихуана на цена, определена от властите. Освен това регистрираните потребители на марихуана ще могат официално да взимат
по 30 грама от наркотичното вещество
на месец. За целта дори страната ще отдели 100 хектара за отглеждане на растението. Няколко лидери от Централна Америка, включително президентите на Гватемала и Коста Рика са коментирали необходимостта да се разгледа декриминализирането на някои наркотици в опит да се унищожат наркокартелите. Предполага се, че в Уругвай само от нелегален пазар на марихуана се печели около $75 милиона годишно. Очаквано новият законопроект вече стана предмет на спорове и дебати в парламента и приемането му може да отнеме няколко месеца. Ако предложеният пакет на правителството от мерки бъде одобрен, Уругвай ще стане първата страна в Латинска Америка, официално легализирала марихуаната. /По материали на "Дойче веле" и Би Би Си/
Тази статия е абсолйутно *****. Кажете че става дума за селскостопанска страна с 3 милиона население. Смешно е да се казва, че такива страни като Бразилия, Мексико, Аржентина, Перу, чили ще следват примера на джуджето Уругвай. 75% от всичката промишленост (доколкото я има) е в столицата.
Лесно се правят промени в малка страна. Опитайте да правите промени в големите страни.
"Экспорт — 7,1 млрд долл. в 2008 году — мясо, рис, кожа, шерсть, рыба, халва, фрукты(апельсин)."
"Основные отрасли промышленности:
Пищевая
мясохладобойная
винодельческая
консервная
Текстильная
Кожевенно-обувная"
***