Бедни сърби продават бъбреците си в България,
твърди в. "Ню Йорк таймс" в обширен репортаж за нелегалната търговия с органи в Източна Европа и по-специално в съседна Сърбия. Репортерът на изданието е провел много срещи със сърби от градчетата Кикинда и Долйевица, които поради отчаяното си финансово състояние продавали органите си - най-често в България и Косово. "Това е моето тяло... ще правя каквото си искам с него", казва един от интервюираните. В 19-хилядния град Долйевица 3000 жители са изявили желание да продадат свои органи, за да си осигурят препитание. Един от тях е готов да продаде бъбреците си за 40 000 евро, а друг за 24 000 евро. В града бе направен опит да се регистрира агенция за търговия с органи, но тази дейност е незаконна за страната и се наказва с до 10 години затвор. Всяка година в света се продават нелегално между 15 000 и 20 000 бъбреци.
Турският премиер прие кюрдската активистка
Лейла Зана, която е една от главните представителки на кюрдската кауза, съобщи Анадолската агенция. След срещата между Реджеп Ердоган и Зана, която е и депутатка, не бе направено изявление. Тази рядка за турското правителство инициатива е свързана с интервю на депутатката за в. "Хюриет", в което тя казва, че единствен Ердоган може да намери решение на кюрдския проблем. Зана е удостоена с наградата Сахаров за правата на човека през 1995 г. От 1994 до 2004 г. тя бе в затвора по обвинение за връзки с кюрдските бунтовници.
Дачич премахва Косово от текста
на клетвата в МВР, съобщи агенция БЕТА. Новият сръбски премиер, който все още е и вътрешен министър, предложи в клетвата на служителите на Вътрешното министерство повече да не се споменава Косово. В досегашната клетва се казваше, че Сърбия и сръбският народ не съществуват без Косово. Според Ивица Дачич обаче страната не трябва да дава повод за съмнения относно добрите си намерения. Няма да позволя сърбите да дават безсмислени жертви за цели, които са непостижими, изтъкна той. В същото време той добави, че правителството му ще продължи преговорите с Прищина.
|
|