:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,808
Активни 201
Страници 9,711
За един ден 1,302,066

Близки на британския премиер са замесени в банкови машинации

В пламналия във Великобритания скандал за машинации с лихвите в междубанковото кредитиране са замесени високопоставени лица от обкръжението на премиера Дейвид Камерън, твърди в. "Индипендънт он сънди". В същото време британското правителство разпореди да се извърши проверка на системата за определяне на лихвите ЛИБОР (London Interbank Offered Rates). Лихвите по ЛИБОР се отнасят за такива финансови продукти като ипотечни кредити, корпоративни облигации и стокови фючърси. От началото на световната финансовата криза властите подозират, че банките представят не реални, а измислени данни, за да прикрият трудностите си или заради спекулативни игри с цел печалби.

Според "Индипендънт он сънди" сред замесените лица е депутатът Майкъл Фолън, зам.-председател на Консервативната партия, който е бил в ръководството на водеща консултантска фирма на пазара за въпросните финансови продукти през периода 2006-2010 г. Второто лице е Майкъл Спенсър, бившият ковчежник на торите и настоящ съветник на Камерън. Негова фирма също е заподозряна в манипулации с лихвите. Третото лице е Франсиз Мод, който през 2005-2009 г. е бил съветник в управлението за Азия и Африка на банка "Барклиз".

Скандалът предизвика буря от възмущение във Великобритания, а опозиционната Лейбъристка партия настоя да се създаде парламентарна разследваща комисия. Очаква се разрешеното от кабинета разследване да доведе до промяна на законите и обявяване на подобни финансови манипулации за криминално деяние.

Междувременно утре пред специален комитет на британското финансово министерство ще дава обяснения Боб Даймънд, шеф на "Барклиз", който бе глобен с 453 млн. долара (359 млрд. евро) от властите на Великобритания и САЩ за нарушения при определяне на лихвите по ЛИБОР.

Като цяло в скандала за манипулация с лихвите по ЛИБОР са замесени 20 големи световни банки. Сред тях са американските "Ситигруп" и "Джей Пи Морган Чейз", британските "Барклиз", Ейч Ес Би Си (HSBC) и Роял банк ъф Скотлънд, германската Дойче банк и швейцарската Ю Би Ес (UBS). Освен от компетентните органи на Великобритания и САЩ те са разследвани и от Еврокомисията и Управлението за финансови услуги на Япония.





4
1149
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
02 Юли 2012 11:34
Ей, тоя ще излезе супер мърляв отвсякъде, ама няма да подаде оставка - масон отвсякъде!
02 Юли 2012 14:29
Лихвите по ЛИБОР се отнасят за такива финансови продукти като ипотечни кредити... От началото на световната финансовата криза властите подозират, че банките представят не реални, а измислени данни, за да прикрият трудностите си или заради спекулативни игри с цел печалби.

Аз не подозирам, а съм убеден, че ме скубят с 9%...
В същото време британското правителство разпореди да се извърши проверка на системата за определяне на лихвите...

Дянк-о-ов, нали обеща?!...
Очаква се разрешеното от кабинета разследване да доведе до промяна на законите и обявяване на подобни финансови манипулации за криминално деяние.
Е, днес в Англия - утре и у нас...
Дай, Боже...
02 Юли 2012 14:44
Този скандал показва, че върховете на банкерските кланове продължават да се ритат по кокалчетата. Това означава, че война и хиперинфлацията са все още далече. Когато тези скандали затихнат, това ще означава, че клановете са се помирили или че единият е взел надмощие над другия. Тогава можем да очакваме бурята да се разрази с пълна сила.
03 Юли 2012 04:04
“Индипендънт”: Ще видим ли банкери зад решетките?
03 юли 2012
Банкерите в основата на скандала с манипулирането на лихвените проценти в „Барклис” може да бъдат съдени за измами, закононарушение обикновено водещо до ефективни присъди, стана ясно вчера, пише вестник “Индипендънт”. Агенцията по значимите измами съобщи, че проверява дали е възможно да бъдат повдигнати криминални обвинения срещу висшите служители, манипулирали лондонския междубанков лихвен процент и до седмици ще реши как да постъпи.
Скоро след оповестяване действията на службата, започна политически скандал относно решението на премиер Дейвид Камерън да отхвърли призивите за разследване от независима комисия в полза на бърза парламентарна проверка на банковата система.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД