В пламналия във Великобритания скандал за машинации с лихвите в междубанковото кредитиране са замесени високопоставени лица от обкръжението на премиера Дейвид Камерън, твърди в. "Индипендънт он сънди". В същото време британското правителство разпореди да се извърши проверка на системата за определяне на лихвите ЛИБОР (London Interbank Offered Rates). Лихвите по ЛИБОР се отнасят за такива финансови продукти като ипотечни кредити, корпоративни облигации и стокови фючърси. От началото на световната финансовата криза властите подозират, че банките представят не реални, а измислени данни, за да прикрият трудностите си или заради спекулативни игри с цел печалби.
Според "Индипендънт он сънди" сред замесените лица е депутатът Майкъл Фолън, зам.-председател на Консервативната партия, който е бил в ръководството на водеща консултантска фирма на пазара за въпросните финансови продукти през периода 2006-2010 г. Второто лице е Майкъл Спенсър, бившият ковчежник на торите и настоящ съветник на Камерън. Негова фирма също е заподозряна в манипулации с лихвите. Третото лице е Франсиз Мод, който през 2005-2009 г. е бил съветник в управлението за Азия и Африка на банка "Барклиз".
Скандалът предизвика буря от възмущение във Великобритания, а опозиционната Лейбъристка партия настоя да се създаде парламентарна разследваща комисия. Очаква се разрешеното от кабинета разследване да доведе до промяна на законите и обявяване на подобни финансови манипулации за криминално деяние.
Междувременно утре пред специален комитет на британското финансово министерство ще дава обяснения Боб Даймънд, шеф на "Барклиз", който бе глобен с 453 млн. долара (359 млрд. евро) от властите на Великобритания и САЩ за нарушения при определяне на лихвите по ЛИБОР.
Като цяло в скандала за манипулация с лихвите по ЛИБОР са замесени 20 големи световни банки. Сред тях са американските "Ситигруп" и "Джей Пи Морган Чейз", британските "Барклиз", Ейч Ес Би Си (HSBC) и Роял банк ъф Скотлънд, германската Дойче банк и швейцарската Ю Би Ес (UBS). Освен от компетентните органи на Великобритания и САЩ те са разследвани и от Еврокомисията и Управлението за финансови услуги на Япония.
|
|