Европейски патент ще има, първият вероятно ще бъде издаден през 2014 г., след като в края на миналата седмица падна и последната бариера пред учредяването на единен европейски патент, съобщи ЮрАктив. 40 г. страните членки не бяха в състояние да намерят компромис по различни спорни въпроси, свързани със защитата на правата върху изобретенията и прилагането им в индустрията. Така европейският бизнес губеше по 425 000 евро на ден, изчисляваха от Асоциацията на европейските търговско-промишлени палати.
На Европейския съвет миналия петък Франция, Германия и Великобритания получиха своето и така разчистиха пътя за патента, който бе един от приоритетите на шефа на ЕК Жозе Барозу. 3 институции, които ще издават патентите, ще има съответно в Париж, Мюнхен и Лондон. Главният първоинстанционен съд ще е в Париж. Регистрацията и защитата на патентите ще изисква скъпа и трудоемка работа на специализирани юристи. 2 страни - Италия и Испания, са извън споразумението за патента, защото още миналата година заявиха, че не приемат патентите да се издават само на 3 езика - френски, немски и английски. "Всички бъдещи единни патенти вероятно ще бъдат на разположение на всички официални езици на ЕС, като така ще се гарантира разпространението на знанието, както и облагодетелстването на изобретателите. Надявам се Италия и Испания също скоро да се присъединят", заяви еврокомисарят по вътрешния пазар и услугите Мишел Барние, приветствайки решението на Европейския съвет.
Патентите в днешно време са оръжие на корпорациите срещу конкурентите им. Затова и вземането на патент е скъпо и тромаво начинание недостъпно за нормални хора. В този дух по-добре е изобщо да няма патенти, всеки да може да използва всяко достижение на науката, за да предложи свой качествен и иновативен конкурентен продукт.
А що се отнася до фармацията - там патентите убиват още в зародиш една камара нови лекарства. Изобщо парите са важни, хората не. Докога ще го търпим това не знам.