Между 500 и 700 фирми ежемесечно бавят заплатите на работниците си, съобщи шефката на Главна инспекция по труда Румяна Михайлова. Цифрата е приблизителна, тъй като отразява състоянието към момента на проверката. От началото на годината пък след намесата на трудовите инспектори са били разплатени 30 млн. лв. забавени заплати.
"Броят на предприятията варира около едни и същи цифри. Сумите са съпоставими със същия период на м.г. За цялата 2011 г. изплатените заплати след проверки бяха над 70 млн. лв. Свива се и периодът, за който се бавят заплатите - вече е 2-3 месеца. Но, разбира се, има и драстични случаи с по цяла година. Така че според мен проблемът не се задълбочава, но остава на дневен ред и продължава да е много сериозен", коментира Михайлова. Голям ръст в изплатените заплати след проверки имаше през 2011 г. спрямо 2010 г., когато те бяха около 47 млн. лв.
Засега обаче поради липса на централизирана система в инспекцията не може да се установи най-важното - колко са задълженията на проверените фирми, както и движението на разплатените заплати - кои от тях колко са платили, колко им остават, имат ли нови натрупани дългове към работниците и служителите си, има ли новопоявили се фирми в списъка и т.н.
Вече е разработен такъв софтуер и върви тестов период преди внедряването му в цялата страна, което трябва да стане от 1 юли. "Софтуерът ще отразява всички забавени възнаграждения на базата на резултатите от нашите проверки в предприятията и декларативни данни на работодателя. Голямата цел е във всеки момент да се следи движението на изплатени задължения, нови задължения. И анализирайки резултатите, да очертаем тенденциите, за да знаем накъде да насочим усилията си и да прецизираме адекватно мерките, които ще предприемем", обясни Михайлова.
Преди обаче да започне анализирането на данните, трудовите инспектори трябва да въведат цифрите от проверките си от началото на годината. Към края на май проверените предприятия са над 4800. За 2011 г. броят им е 37 000. "Благодарение на софтуера ние ще имаме информация за около 35 000 предприятия колко от работодателите забавят възнаграждения, за какви суми и за какъв период", казва Михайлова.
------КОНТРОЛ
Заради появилата се тенденция да се бавят заплати в кризата от средата на 2009 г. трудовите инспектори започнаха целенасочени проверки специално за това нарушение. От тогава до сега след намесата им са изплатени 186 млн. лв. забавени възнаграждения. Междувременно Съдът по правата на човека в Страсбург осъди България за нечовешко бавене на заплати. Той се произнесе по дело на 9-има работници, които заради фалита на "Плама" и блокираните сметки на рафинерията не успяват да си получат дължимото въпреки решението на съда в тяхна полза, тъй като са много назад в реда на вземанията. Те се борят за заплати отпреди 10 години.
Преди обаче да започне анализирането на данните, трудовите инспектори трябва да въведат цифрите от проверките си от началото на годината.
дина,
цифрите са от 0 до 9. нито повече, нито по-малко. тук-там разни програмисти включват и букви, но цифрите са това.
трудовите инспектори какво точно трябва да въведат?