Такса смет да се изчислява на човек от всяко домакинство или на базата на комунално потребление (на ток или на вода). Тези предложения отправи изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев пред депутатите от регионалната комисия. Данев призна, че и това не е най-справедливият начин, но е по-добър от това таксата да се начислява като втори имотен данък за гражданите и бизнеса. Законът за местните данъци и такси дава възможност на местната власт, ако не може да приложи принципа "замърсителят плаща", едва тогава да прибегне към други бази. Всички общини у нас са избрали втория вариант.
"Проблемът е ясен, но нищо не може да се направи" и "предложете как да се промени" - такива бяха посланията на депутатите от всички цветове към бизнеса. За пореден път БСК настоя таксата да отразява количеството на генерираните отпадъци. Според депутатите обаче той е неприложим у нас. Другото искане е гражданите и бизнесът да плащат на еднаква база, а не както е сега фирмите да поемат значителна част от разходите. В София например фирмите плащат 10 промила, а гражданите - 1.6. Това според Комисията за защита от дискриминация е дискриминационно.
Такса смет за различите фирми в зависимост от това колко капиталоемки са варира от 8 лв. на човек до 10 000 лв., посочиха от БСК. "Най-много мърсят дюнерджийниците, но не плащат нищо, защото нямат активи", коментира Данев. "Общините нямат възможност да определят таксата според количеството, затова са избрали най-лесния вариант, защото данъчната оценка я има в техния информационен масив", обясни Янко Янков (ДПС).
|
|