Кабинетът на премиера социалист Виктор Понта в Румъния тръгна на открита война срещу президента и срещу висшите магистрати в страната. Това става дни преди редовния доклад на Еврокомисията за съдебната система и вътрешния ред в страната, който се очаква в средата на месеца.
"Решихме да свикаме извънредно заседание на парламента, за да отстраним от длъжност президента", заяви депутатът Еужен Николаеску от управляващия Социално-либерален съюз пред Аджерпрес. Партията има мнозинство в парламента и лесно ще гласува за отстраняването от длъжност на държавния глава Траян Бъсеску за един месец, през което време ще организира национален референдум за импийчмънт на президента. Управляващите промениха избирателния закон, за да могат да улеснят процедурата по импийчмънт на държавния глава. Промените обаче бяха дадени на Конституционния съд и той още не се е произнесъл. Магистратите в него се оплакват, че независимостта им е застрашена от намесата на правителството. Завчера премиерът Понта заяви намерение за персонални промени в състава на съда. Магистратите обаче веднага предупредиха, че ще сезират евроинституциите в Брюксел. Еврокомисарят по правосъдието Вивиан Рединг разпространи в Туитър политическо изявление по този повод: "Сериозно загрижена съм от нападките срещу независимостта на Конституционния съд в Румъния. За мен добре функциониращата и независима съдебна система е условие за доверието в европейската зона на правосъдие". Вчера румънското правителство обяви, че няма намерение да се меси в работата и състава на Конституционния съд. Независимостта на съдебната система е основен принцип, който трябва да се спазва, и е предусловие за получаване на доверието на гражданите и на потенциалните инвеститори, заяви вчера говорителка на Рединг на редовната пресконференция на ЕК в Брюксел. На въпрос дали случващото се в Букурещ около Конституционния съд ще повлияе на редовния доклад на ЕК, говорителят Марк Грей изтъкна, че в няколко поредни доклада за Румъния Комисията изтъква значимостта на независимостта на съдебната система. Той посочи, че докладите и за Румъния, и за България все още се изготвят.
Социалнолибералният съюз иска да отстрани Бъсеску, който според тях прекалено влияел върху политиката на предишното правителство, което прокарваше тежки реформи заради споразумение с МВФ. Понта обвинява президента, че влияе и на Конституционния съд. В края на миналата седмица съдиите решиха, че президентът, а не премиерът трябва да представлява страната на заседанията на Европейския съвет. Въпреки това Понта пренебрегна съдебното решение и отиде в Брюксел.
Форца ... Натисни тук