Втори голям успех в рамките на две седмици постигнаха протестите, преминали в гражданско неподчинение. След като блокадата на Орлов мост спря поправките в закона за горите, варненци принудиха общинския съвет да се откаже от предвиденото застрояване на Морската градина.
Ситуацията във Варна се разви по идентичен начин със столицата - гражданите блокираха възлово кръстовище, ГЕРБ се стресна, премиерът Бойко Борисов реши да се съобрази с мнението на хората. Последните, които разбраха за промяната, бяха тези, от чиито гласове зависят решенията - съветниците от ГЕРБ.
Във вторник вечерта кръстовището пред сградата на община Варна бе блокирано от над 1000 души. Хора от всички възрасти седнаха на асфалта и настояха да спре строителната вакханалия в парка. Казусът трябваше да бъде решен на следващия ден, т.е. вчера, когато общинският съвет заседава, за да приеме общия устройствен план на града. Спорният момент бе местността Салтанат в частта й до спирка "Почивка". Зоната се намира в най-източната част на парка. Макар в нея да са реституирани и застроени десетки парцели, се ползва активно за отдих. Устройственият план предвиждаше нови територии за строителство.
Вчерашната сесия протече крайно драматично. Най-напред около 300 варненци, протестирали предния ден, поискаха да влязат на заседанието. Засилената полицейска охрана пусна половината, тъй като залата бързо се напълни. Но съветниците не им дадоха право да се изкажат.
Сесията започна със закъснение и в отсъствието на лидера на ГЕРБ-Варна Иван Портних, който оглавява и групата на съветниците от ГЕРБ. Той влезе двайсетина минути по-късно. Стана ясно, че точно тогава е взето решение устройственият план да се коригира така, че да не допусне бъдещо застрояване на градината. Портних обясни, че новите параметри са консултирани с премиера Бойко Борисов и регионалния министър Лиляна Павлова.
Общинският съвет реши единодушно цялата местност Салтанат да стане зелена площ. Изключение бе допуснато за терена на Логопедичната детска градина, предвидена за разширение, както и за 60 дка на военното министерство. От години общината иска да купи парцела на МО, за да го превърне в зоологическа градина. Борислав Гуцанов (БСП) настоя историческото ядро на Морската градина да бъде разширено с местността Салтанат (до спирка "Почивка"). Съветът прие идеята и ще я предложи на Министерството на културата.
След това обаче започнаха различията. Оказа се, че ГЕРБ предлага в зелена площ да се превърне и територията до резиденция "Евксиноград". Става дума за пространство от десетина километра, успоредно на брега, под пътя Варна - Златни пясъци. Формално то се води част от Морската градина, но на практика не е. Застроено е 90% с хотели, вили, спортни центрове. Гуцанов скочи срещу забрана за строителство в тази зона. Безсмислени софистики, процедурни отклонения и прегласувания показаха, че така мисли голяма част от залата. Но Портних, очевидно следвайки повелята на Борисов, все пак успя да прокара предложението.
Съветниците решиха незастроените частни терени да се отчуждават чрез подробни устройствени планове, но само ако общината счете за нужно и разполага с пари. Завихриха се спорове и за съдбата на вече изградените стотици обекти между Салтанат и "Евксиноград". Затова съветниците добавиха уточнението, че законни сгради в частни имоти няма да се отчуждават. Това важи за цялата Морска градина - съществуващи сгради няма да се пипат, парковата зона става незастроената част.
В социалните мрежи веднага плъзнаха предположения за заложени от общинския съвет капани - например, че въпреки забраната статутът на зелените площи може да се промени с две трети от гласовете на съветниците. Така градината постепенно пак може да бъде ограничена. Не е ясно и дали собствениците на имоти няма да обжалват корекциите в общия устройствен план.
Строителната забрана, приета вчера, не засяга проекта "Алея Първа" на холдинг "Варна". Градежите на алеята са предвидени под ръба на ската, а по документи Морската градина се простира до него. Преди няколко дни от холдинга разпространиха отворено писмо, с което заявиха, че подкрепят всяка инициатива за запазване на историческото ядро и местността Салтанат.
-------ВЪЛНЕНИЯ
Бившият дипломат Иван Станчов, който се включи в протестите, сравни ГЕРБ с нацисти заради отказа на съветниците да изслушат протестиращите. В залата имаше и привърженици на застрояването. Протестът във вторник не мина и без арести - четирима младежи бяха задържани за няколко часа.