На четвъртия ден от избухването на пожара на Витоша и след като пламъците вече обхванаха жива гора, властта реши да изпрати танк, преоборудван за гасене на пожари. За машината се разбра след заседанието на Министерския съвет от думите на военния министър Аню Ангелов. Според него прототипът е разработен във военния завод в Търговище, но до момента към него не е имало интерес. От обясненията му не стана ясно защо чак сега институциите се сетиха за техниката. Танкът носи до 10 тона вода, като освен да гаси има и възможност да прави просеки с широчина 4-6 метра. Машината е потеглила на платформа от Търговище и се очакваше да пристигне в столицата в късния следобед. Шефът на МО призна, че може да има проблем с качването й до мястото на пожара.
Вчера държавата реши да хвърли повече хора и техника в битката с огъня, видя репортер на "Сега". Около 490 души се качиха в планината. В това число 130 доброволци, които бяха разделени на три групи по 30 души и няколко по-малки. До 14 часа хеликоптери не се използваха. Шефът на пожарната старши комисар Никола Николов обясни, че те ще влязат в действие след този час, тъй като тогава температурите са най-високи и се очаква да се появи вятър. "Пожарът е много труден най-вече заради многото нападали дървета, булдозерите правят просеки, за да могат да минат хората през тях. Истина е, че вертолетите носят доста по-малко вода от самолетите, затова трябва да правят повече курсове", обясни пожарникар пред репортер на "Сега". През нощта на вторник срещу сряда 25 души са работили на Витоша, съобщи комисар Николов. Помагали са им булдозери. Освен повечето хора откъм с. Железница бяха изкарани водоноски, за които Николов обясни, че имат готовност също да влязат в планината. Освен това бяха качени между 7 и 10 бензинови помпи, с които трябваше да се полива вода от две страни на огъня.
Следобед, преди да пристигне танкът пожарна, премиерът Бойко Борисов обяви, че машините са влезли в огнището на пожара и до 3 часа той ще бъде потушен. Той призна, че само с хеликоптери пламъците няма как да бъдат потушени. Самолетът, който Израел предложи да изпрати в София, бил отказан, защото е по-неефективен от вертолетите. А освен това машините можело да се сблъскат във въздуха. Още от сутринта обаче жители на Бистрица, Железница и Драгалевци се оплакаха от задушливия дим и саждите заради разрастването на пожара.
Въпреки повечето техника и хора и вчерашният ден не мина без организационни проблеми. Доброволци разказаха, че са отишли пред кметството в Бистрица в 5.30 сутринта и са били държани на място около три часа, правен им е инструктаж няколко пъти и едва след това са качени на камиони, за да бъдат закарани в планината. "При толкова много хора не може да няма проблеми, но не мисля, че положението е било толкова страшно", коментира шефът на пожарната. По думите му проблемите се получават от това, че за транспортирането на една група доброволци са нужни минимум 45 минути. Той увери вчера, че пожарът не се е разраснал нито с метър. За сметка на това обаче огънят се прехвърли върху 5-6 декара жива гора, която пожарникарите толкова много пазеха през последните дни.
Доброволци бяха категорични, че четири дни се повтаря мантрата за овладяване на ситуацията, а пожарът се разраства. Според Димитър Кацов пожарникарите са демотивирани, защото не могат да гасят без вода. "Нужна е помощ от въздуха с много вода", бе категоричен той. Липсвала и организация. Той обясни, че са им казали да отидат в планината с лопати, а всъщност в тази скалиста местност те са безполезни.
Александър Дунчев от международната природозащитна организация WWF пък обясни сутринта, че пожарът е овладян от юг, но остава проблемен фронтът, който върви към зелената гора над с. Бистрица. "Ако не се овладее, положението ще стане страшно, защото тази гора ще изгори като факла", обясни Дунчев. Екологът посочи, че една от причините за разрастване на пожара е, че е нямало достатъчно хора, които да направят просека и откъм гората над Бистрица.
-------ОТ МЯСТОТО НА СЪБИТИЕТО
Около 13 ч. тръгнахме от с. Бистрица заедно с доброволци, натоварени с по 6 бутилки вода. След тричасово катерене разбрахме, че живителната течност не липсва на дърворезачи, доброволци, пожарникари и военни в планината. Маски и предпазни средства продължаваха да липсват. Две момчета от групата носеха медицински маски и ги раздадоха на останалите. Инструктажът, проведен от кмета на Бистрица, се изчерпваше само в това: "Вземете кой колкото може вода и тръгвайте след водача". Разнородната ни група спираше на всеки 150-200 крачки заради изключително тежкия терен. В нея беше и една жена, която разказа, че работи в английска фирма - "нещо като колцентър", и заедно със свои колеги ги пуснали в почивка, за да гасят на Витоша. Качваше се за втори път. След три часа катерене и срещи с други групи доброволци, изгубени в планината, групата ни стигна до просека. Във въпросния участък военни и хора от "Гражданска защита", въоръжени с моторни резачки, отваряха пътека, широка около 15-20 крачки.
|
|