Пожарът на Витоша е умишлен. Ако някой се съмнява, нека се изкачи пеш през пресечeната местност до огнищата и ще се убеди, че това в никакъв случай не е сред популярните туристически пътеки. Всъщност пътека няма, както и маркировка. За да минеш оттам, трябва да си или опитен планинар, или да отиваш на мястото с ясната мисъл да направиш някоя беля. Да речем - пожар. Не че опитен планинар не може да си хвърли фаса или нещо подобно или пък турист не може да се заблуди за посоката. Но тъкмо защото става дума за изключително трудно проходима местност, не е за вярване, че и най-неопитният любител на планините ще се набута точно там. От друга страна, ако планинарите бяха толкова невнимателни, че да палят, у нас не биха останали гори.
Подозренията за умишлен палеж се засилват и от факта, че огънят избухна точно там, където има множество паднали дървета, както се изразяваха пожарникарите - "плетеница", на места с височина 5-6 метра. Т.е. идеалните условия за продължително горене. За палеж първа започна да говори кметът на София Йорданка Фандъкова. Огънят много бързо обхвана голяма територия, което не може да се случи без човешка намеса.
След като пожарът е умишлен, трябва да се намери виновник
А нима има по-удобен подпалвач от лошите еколози, които блокираха кръстовища и обслужиха организираната престъпност, както се изрази преди две-три седмици вътрешният министър Цветан Цветанов? Разбира се, те са виновни. Кампанията в тази посока вече започна. Близки до властта вестници написаха, че "екомафията" и "зеленият октопод" са подпалили Витоша. Само ден след тези новини шефът на сдружение "Природата за хората и регионите" Филип Цанов се появи по една телевизия и каза, че еколозите са унищожили първо ските, след това гората. Обвинението не е директно, а замаскирано зад извода, че преди 11 години "зелените човечета" са скочили срещу разчистването на мъртвите дървета в резервата и това е причината за пожара. Цанов е същият, който организираше контрапротестите в подкрепа на отменения Закон за горите. Неговите шествия ще останат в историята с трогателните обяснения на селски женици, докарани да протестират в София, за да не им "вземат" еколозите гората.
В какво са обвинени зелените? На 22 май 2001 г. смерч поваля 620 дка смърчова гора в Бистришко бранище. Бедствието преминава през част от планината и събаря покриви в с. Железница. Впоследствие се решава санитарна сеч да се извърши в районите, където заради падналите дървета има опасност да пострадат хора. Премахнати са дървета в района на ски писта "Офелиите". В района, където сега избухна пожарът, това не се случва. Местността е трудно достъпна, оттам туристи не минават, освен това трябва да се изсекат 600 дка, трябва да влезе тежка техника, която ще унищожи и младата гора. По това време законът позволява санитарна сеч, ако е засегната 25% от територията на природния парк. В случая са 10%. Година по-късно това изискване е премахнато, но тогава никой не повдига въпроса за разчистване. Една от причините - падналата дървесина е била изложена на вредните атмосферни условия една година и трудно ще се продаде.
Днес хора, чиито интереси директно се обслужваха от лобистките поправки в Закона за горите, обясняват, че еколозите, които скачаха да защитават същите гори, са виновни за пожара. Естествено, време е да си получат заслуженото, задето им спряха поправките с протести на Орлов мост.
Защо тези, които скачаха там, не отишли да гасят Витоша?
Само 100-200 души се явили. Може ли някой да си представи какво ще се случи на планината, ако там се изсипят 3-4 хил. души доброволци, необучени, но с голямо желание да гасят? Кой ще координира и ще дава задачи на тези хора? Властта ли? Та тя себе си не може да организира. Отделните институции дори не могат да се разберат, за да представят еднакви версии пред обществото. Типичен пример - земеделският министър Мирослав Найденов два дни поред упорито твърдеше, че пожарът е на 50 дка. Нищо, че преди това шефът на пожарната главен комисар Николай Николов (който би трябвало да е доста по-компетентен) призна, че има грешка в изчисленията и огънят е на 250 дка, ако не и повече. Министерските уши се оказаха глухи, но пък устата продължи да работи. Найденов дори се скара на колежка от телевизия, защото съобщила какво е казал Николов и всяла паника у хората. Медиите му виновни, че правителството през два часа си сменяше мнението от "няма да се справим, викаме помощ от Израел" до "всичко е под контрол, израелските самолети да не тръгват". Дадоха на доброволците задача да преграждат река, за да се изпомпва оттам вода, а не им качиха помпа. Инструктираха ги по няколко пъти, а из гората се мотаеха групички, изобщо незнаещи къде отиват. Вечерта Цветанов обявяваше, че просеката, целяща да ограничи пожара, е готова, на сутринта гл. комисар Николов казваше, че остават още 200-300 метра, най-критичните. Всъщност, чест му прави, че не почна да лъже като началниците си. А накрая премиерът даде 3 часа срок да се загаси пожарът. Е, пожарът не се подчини, но пък след десетина часа премиерът посети мястото и обяви пожарът за загасен. Какво пък? Можеше и лента да пререже на потушеното бедствие.
|
|