Всички опити да се вкара ред във финансирането на болниците удрят на камък, след като до средата на т.г. в здравната каса са внесени десетки искания от лечебни заведения за нови бюджети. "По груби сметки общо исканията са за около 100 млн. лв. над планираните и те са все за извършени дейности", обясни Иван Кокалов, член на надзора на НЗОК и вицепрезидент на КНСБ. Той обаче не беше наясно колко е бил прогнозният бюджет за полугодието.
Според закона за бюджета на касата регионалните каси разполагат с прогнозни ежегодни бюджети, разпределени по месеци. Те пък определят годишни прогнозни бюджети на болниците, с които са подписани договори, разпределени по тримесечия. Контролът върху изпълнението им е месечен, а корекции могат да се правят на тримесечие с решение на надзорния съвет.
На 9 юли надзорът на касата ще има извънредно заседание, за да се обсъжда нов модел за финансиране на болниците, за да се избегнат подобни драстични разминавания в планираните бюджети и извършените дейности. Специална група работи по модела, но още не е ясно какви мерки се предвиждат.
Преразходът на болниците е поредният финансов проблем пред здравната система след удара от Конституционния съд, който спря харченето на 100 млн. лв. от здравни вноски за дейности, които по закон се поемат от министерството на здравеопазването. Коментарите какво ще последва от решението за здравния бюджет не са еднозначни. През уикенда ГЕРБ отново уверяваха, че няма да се наложи актуализация на сметките. Шефката на здравната комисия Даниела Дариткова твърди, че МЗ ще успее да се вмести в бюджета си. Министерството ще трябва да се лиши от около 50 млн. лв., които ще трябва да останат в здравната каса. До решението на КС ведомството е теглило по около 8 млн. лв. месечно от здравните вноски в НЗОК. То вече веднъж беше принудено от финансовия министър Симеон Дянков да намери вътрешни резерви за увеличението на заплатите в спешната помощ от 1 юни, за което бяха отклонени 6.5 млн. лв. Тези пари първоначално бяха предвидени за капиталови разходи. И тогава екипът на Десислава Атанасова твърдеше, че ремонтите и оборудването на болници няма да бъдат поставени под въпрос.
ДОХОДИ
Синдикатите и работодателите в здравеопазването заедно с министерството са подписали рамково споразумение за увеличение на стартовите заплати в сферата с 10 до 20%. Новите възнаграждения трябва да влязат в сила от 1 юли.
Най-високо ще е увеличението за най-нископлатените работници в здравеопазването, които сега получават около 400 лв., съобщи вицепрезидентът на КНСБ и член на надзора на здравната каса Иван Кокалов. С колко точно се вдигат началните възнаграждения за отделните групи персонал ще стане ясно на 10 юли.