Борбата на полицаите срещу правото на шефовете им да ги пращат рано в пенсия без никакви критерии е на път да стигне до Съда по правата на човека в Страсбург. Над 40 освободени от служба полицаи в момента водят дела срещу МВР за дискриминация, тъй като не е ясно защо са принудени да се пенсионират точно те, а не други техни колеги, също с придобито право на ранна пенсия.
"Някои колеги смятат, че това е кауза пердута, други сме готови да извървим целия път, дори да стигнем до Съда за правата на човека в Страсбург", заяви пред "Сега" Румен Стоянов, който през 2009 г. е уволнен от жандармерията, където е бил началник на група "Оперативен дежурен център", след като структурата е преструктурирана в сектор. За началник на новото звено е назначен също човек с придобито право на пенсия и при това външен за системата. Според Стоянов новата позиция не изисква по-различни функции. На практика длъжността началник група само се трансформира в началник сектор и няма основание за уволнение на старите служители и назначаване на нови.
Двама юрисконсулти на МВР се опитаха безуспешно да обяснят пред комисията по дискриминация, че става въпрос за съвсем друга длъжност. Но Есен Фикри настоя за следващото заседание през октомври да бъдат предоставени длъжностните характеристики, както и щатното разписание на звеното, за да се види дали наистина новата длъжност предполага по-различни функции. Юристите на вътрешното ведомство обаче се застраховаха, че ще видят кое върви с гриф секретно и кое не. Щатните разписания по принцип били секретни, докато са действащи. Предоставянето на длъжностните характеристики също се оказа под въпрос.
Румен Стоянов признава, че не би оспорвал уволнението си, ако в закона има ясни критерии за това кой може да остава да работи в системата след придобито право на пенсия и кой не. Такива критерии обаче няма. Военните и полицаите могат да излязат в пенсия при едва 27 г. общ трудов стаж, от които 2/3 специализиран. Средната пенсия при тях е около 500 лв. Стоянов обаче призна пред комисията, че с дежурствата и другите допълнителни плащания възнаграждението му е минавало 1000 лв.
ДЕЖА ВЮ
Антидискриминационната комисия няколко пъти се е произнасяла, че принудителното уволнение на полицаите след придобито право на ранно пенсиониране ги дискриминира по възраст и лично положение. Върховният административен съд обаче на два пъти отхвърля решенията на комисията с аргумента, че законът за МВР дава възможност на органа по назначение да инициира освобождаване на служителите с право на пенсия.
|
|