Управляващите от ГЕРБ обмислят идеята да се вдигне бариерата за влизане в парламента за коалиции от повече от две партии, стана ясно от изказванията на шефката на правната комисия Искра Фидосова. Комисията обсъди вчера на първо четене пет проекта за промени в Изборния кодекс. Проектът да се вдигне прагът за коалиции е заложен в предложението на РЗС и според него за съюзите от две партии бариерата от 4% се запазва. Но за всяка следваща партия се увеличава с по 1%. Според Фидосова това предложение заслужава внимание. Изборната специалистка на ГЕРБ обяви, че подкрепя и друга идея на РЗС - социологическите агенции да обявяват кой поръчва изследванията им при избори. От всички партии се чуха мнения, че сондажите често са начин за манипулиране на гласоподавателите и въпросът следва да бъде уреден в закон.
Правната комисия прие проектите за поправка в кодекса на ГЕРБ, БСП, "Синята коалиция" и РЗС, а предложенията на ДПС и "Атака" бяха отхвърлени. В дебатите се очерта консенсус за това работата на ЦИК да стане публична. Във всички законопроекти има идеи заседанията на ЦИК да се предават онлайн, протоколите от тях да се публикуват на сайта на комисията. Всички се съгласиха и с идеята за ограничаване броя на застъпниците в секционните комисии. На последния местен и президентски вот бяха регистрирани огромен брой застъпници, което според мнозина е начин за контролиране на избора.
Основният спор възникна по предложението на ГЕРБ да се въведе използването на СРС срещу купуването на гласове. От опозицията възразиха, че използването на подслушвателни устройства е сфера, в която има безкрайно много злоупотреби. От БСП и ДПС изразиха опасения, че в ръцете на управляващите СРС ще бъде още един начин за некоректна борба с политическите противници. "Вътрешният министър Цветан Цветанов се отказа да бъде шеф на предизборния щаб на ГЕРБ, но за сметка на това си подсигури възможността да използва СРС по време на кампанията", коментира Христо Бисеров (ДПС).
Една от основните теми на дебата бе отразяването на надпреварата в медиите. ГЕРБ внасят промени в закона за радиото и телевизията, които задължават доставчиците на медийни услуги да обявят на интернет страниците си пълното съдържание на договорите, сключени с участниците във вота. Управляващите обясниха, че това е част от препоръките на ОССЕ и се иска от неправителствени организации. Шефът на Института за развитие на публичната среда Антоанета Цонева изтъкна, че тази разпоредба трябва да се допълни с текст, според който платеното съдържание в медиите да е изрично маркирано.
------------ КАКВО ПОИСКА ОССЕ
Създаване на постоянна и прозрачна ЦИК и използване на СРС при разследване на търговията с вот са двете препоръки на ОССЕ, с които ГЕРБ се съобразява в една или друга степен. В проекта на властта е отразена частично и препоръката да се създадат механизми за проверка на политическите спонсори чрез общи действия на Сметната палата и НАП. В резултат ГЕРБ предлага даренията над минималната работна заплата да подлежат на проверка за произход на средствата.
Промените, които управляващите предлагат в областта на медиите, не гарантират обаче равнопоставено отразяване на всички кандидати, както поиска ОССЕ. Не се предвижда и безплатно телевизионно време в обществените медии. Подобен текст се съдържа в проекта на БСП, който предвижда клиповете на партиите да се излъчват безплатно по БНТ и БНР, но той не се подкрепя от управляващите.
ОССЕ препоръча и изчистване на избирателните списъци от т.нар. "мъртви души", с което ГЕРБ не се съобрази.
От БСП и ДПС изразиха опасения, че в ръцете на управляващите СРС ще бъде още един начин за некоректна борба с политическите противници.
То че герберистите не са цвете за мирисане е ясно, но тук ясно личи страха на комунягите от излизане на бял свят и на други афери с купуване на гласове, подобни на тази със Сливенските червени другари.