:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,720,173
Активни 428
Страници 5,076
За един ден 1,302,066

Уволнението на най-върлия критик на Цветанов разбуни съдебната система

Съдии от цялата страна готвят бойкот и протести срещу безпрецедентното решение на ВСС да отстрани Мирослава Тодорова
Седмица преди мониторинговия доклад на ЕК напрежението в съдебната система ескалира. Вчера Висшият съдебен съвет (ВСС) предприе безпрецедентен ход, като уволни дисциплинарно шефа на Съюза на съдиите в България Мирослава Тодорова, която е един от най-отявлените критици на вътрешния министър Цветан Цветанов. В отговор съдии от цялата страна заплашиха с бойкот и протести, към които ще се присъединят и граждани, организиращи се чрез социалните мрежи. Главният прокурор Борис Велчев и шефът на ВКС Лазар Груев излязоха ядосани от заседанието на ВСС и отказаха коментар. "Питайте тези, които я уволниха", бе единственият коментар на Велчев. "Не се меся на ВСС. Те са отпреди. Точно сега? Работи срещу нас", лаконичен бе Бойко Борисов пред "Сега". Говорителят на ЕК Марк Грей заяви, че случаят вече е известен в Брюксел. Без да се ангажира с оценка, той каза, че в мониторинговия доклад могат да се правят поправки "до вечерта преди огласяването му".

На закрито заседание на ВСС Тодорова бе освободена като съдия от Софийския градски съд с официалния мотив, че е забавила мотивите по три дела. Става дума за процеса срещу наркобоса Васил Маникатов, както и за дела за отвличане и убийство. Проверките по тях бяха инициирани след нападки от вътрешния министър или по повод публикации в медиите.

По процеса за отвличане тя е забавила мотивите с 4 години 8 месеца. Сигналът за това дело бе внесен във ВСС от шефа на Апелативния съд в София ген. Веселин Пенгезов, който пък твърдеше, че е намерил документите пъхнати под вратата на кабинета си. По това дело Тодорова е произнесла една условна и две оправдателни присъди. Заради забавените мотиви обаче е изтекла абсолютната давност за търсене на отговорност и решението на първата инстанция не е обжалвано. Предложението за дисциплинарно производство по това дело бе внесено в началото на март от петима членове на ВСС - Пламен Стоилов, Иван Колев, Теодора Нинова, Вельо Велев и Кирил Гогев.

Месец по-късно петимата отново предложиха Тодорова за наказание по другото дело - за убийство. По него съдийката е оправдала подсъдимия Славчо Добрев, тъй като е сметнала, че престъплението е извършено в условията на неизбежна самоотбрана. Добрев убил Ангел Ненов, познат на приятеля на сестра си. Жената била малтретирана постоянно от партньора си, а една вечер Добрев бил нападнат от Ненов, след като се опитал да защити сестра си. Присъдата по това дело е произнесена на 13 май 2005 г., но мотивите са изготвени на 20 май 2009 г. На 18 март 2011 г. Софийският апелативен съд потвърждава оправдателната присъда. Прокуратурата обаче заявява, че не поддържа протеста на колегите си от първата инстанция и присъдата влиза в сила още тогава.

В началото на годината Мирослава Тодорова бе наказана с намаление на заплатата за срок от 2 г. заради забавени 57 дела. Нарушенията излязоха наяве след проверка на Инспектората към ВСС през лятото на 2011 г. Другите съдии, бавили дела, се разминаха с по-ниски наказания. Най-лекото бе за шефа на Софийския градски съд и семейна приятелка на МВР министъра Цветан Цветанов - Владимира Янева, на която ВСС наложи забележка, въпреки че тя бе забавила 43 дела. Според непотвърдена информация още тогава в съвета е имало предложения за уволнението на Тодорова, но те са били отхвърлени. Тодорова е единствената, която де факто е наказана два пъти за едно и също провинение.

Членът на ВСС Божидар Сукнаров обясни вчера, че това не са единствените нарушения на Тодорова. Според него тя е нареждала на съдебните деловодители да обявяват, че делата са предадени, а всъщност материалите са били давани месеци по-късно. "Дисциплинарната комисия при ВСС сезира Софийската градска прокуратура дали това не представлява документно престъпление", обясни Сукнаров. По-късно стана ясно, че прокуратурата е отказала да се занимава с въпроса. Самата Тодорова в писмена защита пред ВСС обяснява, че огромната й натовареност с дела, включително и на други съдебни състави, е една от причините за забавянията. Освен това известно време е нямала кабинет и бюро, на което да работи, и е имала ангажименти като преподавател в Националния институт на правосъдието (НИП) "Направихме съпоставка между нейните дела и делата на останалите колеги. Делата се разпределят на случаен принцип. Такова прекомерно натоварване няма. Даже има нейни колеги, които са били натоварени повече. Другото възражение е, че голяма част от времето, при постъпване на работа в градския съд, на нея не й бил осигурен кабинет, което ние не установихме да е така. Третото и основно възражение беше, че е имала ангажименти като преподавател в Националния институт по правосъдие, но тези ангажименти не съвпадат със срока, през който това дело е трябвало да бъде написано", заяви Сукнаров.

Решението на ВСС бе посрещнато на нож от съдии от Софийския градски съд, Софийския районен, както и от Върховния касационен съд. Магистратите обявиха, че ще се съберат на протест пред ВСС днес. В декларация с безпрецедентно остър тон те разкритикуваха решението. "То е не само поредната проява на дефектната и непредсказуема дейност на този орган, то е еманация на зависимостта на ВСС от конюнктурни интереси и последователна проява на безпринципност и двоен стандарт", заявиха те. Отворено писмо изпратиха и 11 младши съдии. "За нас е очевиден стремежът съдия Тодорова да бъде охулена и злепоставена в очите на обществото, така че хората, които не я познават, да не вярват на думите й. Подобно поведение на управляващия съдебната система орган ни кара дълбоко да се замислим дали има бъдеще за нас в тази система", се казва в тяхното становище.

Депутатите също не останаха безучастни към случващото се. "Това е безумно, политически гнусно решение и чиста саморазправа. Причината е ясна. Освен това е пример за назидание и сплашване към цялата съдебна система и към всеки, който си позволява да мисли различно и да има критично отношение не само към вътрешния министър Цветан Цветанов, но и към управлението и властта", заяви Ангел Найденов от БСП. Павел Шопов от "Атака" пък коментира, че Тодорова е единственият човек, посмял да се опълчи на Цветанов. "Това уволнение буди тревога и съмнения, не е добър знак за състоянието на съдебната система. Има съмнение, че уволнението е по-скоро политическо, тъй като тя беше категоричен опонент на Цветанов и на опитите на правителството да постави под контрол съдебната система", заяви Четин Казак от ДПС. Представителят на управляващото мнозинство Анастас Анастасов обяви, че Тодорова не е първият съдия, който е освободен с подобни мотиви.



-------В ПОЛЕЗРЕНИЕТО-----

Мирослава Тодорова влезе в полезрението на медиите, след като вътрешният министър Цветан Цветанов я обвини, че обслужва организираната престъпност, визирайки забавените от нея с 2.5 г. мотиви по делото срещу наркобоса Васил Маникатов. В отговор Тодорова заведе дело за клевета, което в момента се гледа в Пловдив. Нападките на Цветанов обаче не спряха, а ескалираха и трима бивши председатели на съдийския съюз призоваха главния прокурор Борис Велчев да направи проверка дали има данни, че тя е съдействала на организираната престъпност. Първоначално обвинител номер 1 отказа, но след това ВСС взе решение да изпрати материалите от своя проверка на прокуратурата, за да се проследят действията на държавното обвинение по време на разследване.



---------НАЗНАЧЕНИЯ-----

Наред с уволнението на Мирослава Тодорова ВСС гласува поредните роднински назначения в съдебната власт. Вчера кадровиците смениха двамата заместници на шефа на Административен съд-София Радостин Радков - Милена Славейкова и Десислава Корнезова. По предложение на Радев на техните места бяха назначени Румяна Лилова-Икономова и Любка Стоянова. Първата е съпруга на прочулия се покрай случая "Приморско" върховен административен съдия Андрей Икономов. Той бе едно от главните действащи в скандала, по време на който стана ясно, че роднини на висши магистрати са се сдобили с право на строеж в морската община като социално слаби. Любка Стоянова пък е снахата на члена на ВСС Елена Митева.

Вчера ВСС за пореден път бойкотира предложението на главния прокурор Борис Велчев и назначи за апелативен прокурор на София Ангел Илиев, зам.-шеф на Софийска градска прокуратура (СГП). Обвинител номер 1 подкрепи кандидатурата на Божидар Джамбазов от СГП.
91
7560
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
91
 Видими 
12 Юли 2012 20:01
ВСС правилно е разбрал и изпълнил нареждането на Булгарбаши.ТОЙ констатира,че мафиот е всеки,който критикува МВР.А съдийката даже съди министеро на чепиците. Какво да правят с тая,по определението на Борисов,върла мафиотка?...Това искаше,това и направиха...СЕГА-друг му ср@л в гащите.
12 Юли 2012 20:12
Глупостта на Борисов надделява над страха. Той даже не усеща как Цветанов клати лодката, а насреща се надига цдунами...
Май овреме отива в историята...
------------------------------------------------
Блогът на Генек

12 Юли 2012 20:12
Извод единствен : Самореформата в секторите е невъзможна ...
12 Юли 2012 20:24
beagle, Може "самореформа изотвътре", ама ще остане в историята като приказка. Вж. "Приключенията на барон фон Мюнххаузен"!
12 Юли 2012 20:24
По случая с отстраняването на съдийката,Марк Грей(говорител на ЕП) се изказа че е частен случай.Колко право е говорителчето.Отстранената наистина засегна частните интереси на консултанта-многодомец,манекена на Secret Service,господин Цвък Цвък и получи заслуженото.Под заслужено имам предвид уважението на честните магистрати
12 Юли 2012 20:28
съдийски протест, ще бъде феерично
12 Юли 2012 20:31
Забавени мотиви за решение... Нещо в самата процедура куца.

Очевидно има някакви процедурни нарушения на съдия Тодорова, ама сравнението с роднински назначения, конфликт на интереси и откровени корупционни практики наистина насочва към репресия от управляващите.

Лайнарските оправдания на Бочко, че членовете на ВСС са избрани от други, миришат като изявленията му от рода "защо не протестирахте преди". Навсякъде по света когато наближи изтичане на мандатите в една независима институция, хората които са в нея се влияят от променяната на вятъра при даващите мандата. Бочко и Цвък просто държат хляба и ножа за хората във ВСС, но се правят на ощипани моми за натиска. Не само натиск, а истинска репресия е имало за да има уволнение за процедурни нарушения.

Герберастията не е шега. Вредата за бъдещето на България е не по-малка от изсичането на гората. Става въпрос за легитимиране на грозни управленски практики и морал. Последните, съчетани с повсеместните чистки и шуробаджанашки назначения, възпитават крайно вредна ценностна система и управленска култура в дългосрочен аспект. С думи прости - чалга в управлението. Вие бихте ли инвестирали в компания с добър баланс и калпаво управление?
12 Юли 2012 20:50
Уволнението на най-върлия критик на Цветанов разбуни съдебната система

Голямо менте е това заглавие.
Koга тая клета мързелива и продажна стринка е критикувала Цветанов? Винаги е отговаряла на негови критики.
И когато Цветанов я е критикувал в служебен план, тя е отговаряла лично с нападки.
12 Юли 2012 20:53
Ще бъдеш ли така добър да подкрепиш плювките си с факти...
12 Юли 2012 20:57
Бий гербераста, бий, бий, бий
12 Юли 2012 21:01
На 13 юли 2012 година (петък), от 10.00 часа, пред Висшия съдебен съвет (ул. Екзарх Йосиф 12) се организира протест против дисциплинарното уволнение на председателя на Съюза на съдиите в България съдия Мирослава Тодорова.
12 Юли 2012 21:16


Софийският градски съд, Наказателно отделение, 25 състав, в открито заседание на двадесет и шести февруари две хиляди и девета година в състав:



ПРЕДСЕДАТЕЛ:


М.Т.

Съдебни заседатели: 1.


М.Л.

2.


Т.М.



При секретаря Р.А. в присъствието на прокурора Ив.А., като разгледа докладваното от съдия Т. н.о.х.дело № 1074 по описа за 2007 година, въз основа на закона и данните по делото


Признава подсъдимата Ц.Х.К., родена на 23.05.1954 година в с.В., община Б., живее в с.Т., община Б., българка, българска гражданка, със средно образование, омъжена, неосъждана, с ЕГН **********, за ВИНОВНА в това, че на 11.07.1996 година в гр.С., в качеството си на длъжностно лице – счетоводител в специализирана служба „Акцизи” при СУДА, не положила достатъчно грижи за възложената й работа при предаването на 263 926 броя легализационни бандероли за бутилирани вина на лице, представило се като А. А. С., представител на фиктивна фирма „Г.”-ЕООД, от което последвала значителна щета за приходната част на републиканския бюджет на Държавата, произтичаща от дължим, но неплатен акциз в размер на 11 473,76 лв. – престъпление по чл.219, ал.1 от НК, като на основание чл.81, ал.3, вр.чл.80, ал.1, т.4 от НК прилага закона за давността и не я наказва, като на основание чл.304 от НПК я признава за невинна и я оправдава за това да е причинила вреда на републиканския бюджет в размер на 11 452,89 деноминирани лева – дължим ДДС и деянието да е престъпление по чл.282, ал.2, пр.1, вр.ал.1 от НК.



Присъдата подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок от днес пред Софийския апелативен съд.



Като става дума за давност, това е една от присъдите на съдия Тодорова, а като нея са хиляди. Вижда се, че престъплението е извършено 1996 г., а обвинителният акт е внесен в съда през 2007 г.
Хиляди производства всяка година се прекратяват и дори не стигат до съда заради изтекла давност във фазата на разследването.
Но изглежда тези хиляди дела годишно съвсем не звучат толкова възмутително, колкото делото на съдия Тодорова.

За да изтече 15 -годишна давност още на първа инстанция, макар и със забавянето на мотивите, със сигурност по-голямата част от давността е изтекла още при разследването. Така или иначе, при предстоящи още две инстанции, с потенциалната възможност за връщане на долна инстанция или на прокурора, дори и при спазен законов срок за мотиви, тази давност със сигурност щеше да изтече пак.
Така че да се твърди, че давността е изтекла единствено заради късно написаните мотиви, е най-малкото цинично, а фактически и невярно.
Шеше да е така, ако и разследването е приключило в законните срокове (и за това има срокове), а не с няколко години закъснение, при което следващото забавяне вече просто добавя към основната причина, но не се явява обуславяща за прекратяването на делото. Едва ли от ВСС и прочие места не го знаят.
12 Юли 2012 21:21
"Голямо менте е това заглавие.
Koга тая клета мързелива и продажна стринка е критикувала Цветанов? Винаги е отговаряла на негови критики.
И когато Цветанов я е критикувал в служебен план, тя е отговаряла лично с нападки."
Ще бъдеш ли така добър да подкрепиш плювките си с факти?

А защо той да ти подкрепя нещо, като казаното от него са ноторни факти? Можеш и сам да ги установиш или да прочетеш нещо ново, например обясненията на мързеливата и продажна стринка. Пет години не била написала мотивите за отвличането /а в случая имаше и изнасилване на 12-годишно момиченце пред родителите му, и заплахи за убийство, и маса други зверства, по които стринката оправда бандитите/, защото през две от тях нямала била достъп до компютър
12 Юли 2012 21:38
Добро начало.
Малко късничко , ама неотвратимо. Ония от ЕС и от амбасадите натискат.
Червената , пЪрдон - съдебната кочина да се разбута.
12 Юли 2012 21:38
Е толкова дълго протакане нема начин да не е умишлено.заслужава си наказанието.
12 Юли 2012 21:48
Елен, поне направете опит да запазите достойнството си!
12 Юли 2012 21:56
А защо той да ти подкрепя нещо, като казаното от него са ноторни факти?


Като говорим за ноторни факти, предполагам докладът на ВСС за 2010 г. също ти е така известен, както и "мързелът" на съдия Тодорова:
90 000 дела са прекратени по давност през 2010 година
- извадка от доклада.
Чудя се дали тези 90 000 дела само за една година са все от нея гледани и заради едните мотиви е изтекла давността?
Или от дървото не можем да видим гората?
Постнатото по-горе решение (и не е единствено) също е ноторен факт, но не ти се ще да го коментираш...не пасва на тезата.
Ок, нека съдия Тодорова не гледа дела, ако тя е проблемът на съдебната система и прекратените по давност дела, ако сме живи, да видим тази година колко ще са прекратените по давност и колко от тях - на досъдебна фаза. Може би няма да има нито едно, кой знае?
12 Юли 2012 21:56
Слабо рита Цецо съдийската кочина, слабо.
12 Юли 2012 22:07
А на мен - като привърженик на теорията на конспирацията, ми хрумна: Борисов е прав!
Наистина е провокация.
Използвайки въпиющата глупост на Цвъцко, някой /някои/са уредили уволнението на Тодорова и предизвикват протести в системата. поради което верен негов човеккато Велчев е бил гневен...
Може ли?
Може...
------------
Блогът на Генек

12 Юли 2012 22:17
deneb
Ясно е, че става въпрос за политическо уволнение и опит на изпълнителната власт да контролира съдебната, обаче тази практика хиляди дела да се оставят да им изтече давността не може да бъде адмирирана. Така биват оневинени лица, които не би трябвало. Не съществува ли механизъм за контрол на тази видимо порочна практика?
12 Юли 2012 22:21
Често се случва, паяците в аквариума, да се изяждат един друг. Смешно е, мухите да вземат страна в техните разправии.
12 Юли 2012 22:39
Не съществува ли механизъм за контрол на тази видимо порочна практика?

Съществува бе.
Като уволнат некой и останалите ДРУЖНО скачат да го защитават на принципа на взаимното оневиняване - принципът не е правен, а чисто психологически. Ако убедим, че съгрешилата е права, то това автоматчно ни освобождава и нас от прегрешения.
Амин
12 Юли 2012 22:44
Кайли,
не злоупотребявай с въпроса ми. Той е принципен.
В случая става въпрос, че изпълнителната власт се възползва от явно слабост в съдебната система (практика, която я има при много съдии - да отлагат дела във времето), за да си разчисти сметките с една съдийка и да наложи контрол върху системата, което е посегателство върху демокрацията.
12 Юли 2012 22:51
Ай ти задам и на теб въпрос, който зададох на Жана

Баси, сичката независима медия гърми и трещи, че ВСС зел решение под натиск....Жано, това доказано ли е ма, требе ли се докаже, преди да се гърми по пресите, има ли презумпция за виновност, и накрая - ако е доказано, мое ли се обжалва?
Та - нали за съд става въпрос, кой пусна муата, че цвъц контролира ВСС, кой толко бърнже я разпространи, сички гръмнаха и вече ни един не си задава въпроса кое как е.
Психология на тълпата? Масов експеримент?
Напоследък все по-странен ми изглежда светът.
Меркюри, откъде си сигурна, че Цвъц е уволнил безгрешницата?
12 Юли 2012 22:54
Изказването на Кайли е крайно профанизирано. От статията и коментарите става ясно, че няма определен допустим срок за забавяне на мотивите, затова ако се търси просто човека за наказанието, винаги някой може да бъде нарочен. Документирано е сравнението със забавените дела на Янева и други. Прокуратурата е отказала да разследва Тодорова, защото не може да се докаже, че е извършила престъпление. Делото било пъхнато под вратата на Пенгезов - много ясно, че той ще се сети защо точно това дело е пъхнато под вратата. Не е наказан "някой", а председателят на съюза на съдиите, които се определя от самите съдии според тяхната собствена преценка за неговия авторитет. Тази длъжност не се заемо по втория начин, както например бе избрана с нагласен конкурс семейната приятелка на Цветанов Янева. Дискредитирането на председателя поставя в подчинено положение цялото съдийско съсловие, което е целта на Цветанов. Няма смисъл сега да обсъждам подробностите по трите дела, но е достатъчно да се каже, че сме свидетели на другарски съд. Решението на ВСС днес е взето без никакво обсъждане, с моментално гласуване, както впрочем беше избрана и самата семейна приятелка на Цветанов. Така се гласува само при диктатури и в някои средновековни институции като БАН. Да те нарочат, да те изкарат черната овца и после всички един по един да идват при теб да ти се извиняват "Знаеш как е, имам семейство", тези неща са добре познати от соца.
12 Юли 2012 22:59
От статията и коментарите става ясно, че няма определен допустим срок за забавяне на мотивите

Ми ти не гледай статията и коментарите, то там не се гледа, като искаш да знаеш закона.
12 Юли 2012 23:00
Меркюри, откъде си сигурна, че Цвъц е уволнил безгрешницата?

Кайли,
то за тези мръсни неща писмени документи рядко има.
Човек може да разчита на логиката си, следейки действията на играчите на футболното поле.
Съдийката определено има много врагове, като Цвъц е един от тях, след като името й беше непрекъснато спрягано от него.
Човек и без да е навътре в проблема може да си направи изводи.
12 Юли 2012 23:14
Като чета статията как се е мотала тая наистина е за уволнение.Даже малко окъсняха.
Щом не и се работи да ходи на борсата да види там как е.
12 Юли 2012 23:16
ВАСИК,
/:/ "...Изказването на Кайли е крайно профанизирано. От статията и коментарите става ясно, че няма определен допустим срок за забавяне на мотивите,..
.............................................................................
Така е- ИМА определен срок за НЕзабавяне(допустимо забавяне!) на мотивите!
Справка:
............
НАКАЗАТЕЛНО ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС
...

Срок за излагане на мотивите на присъдата
Чл. 308. (1) Мотивите могат да бъдат изготвени и след обявяване на присъдата, но не по-късно от петнадесет дни.

(2) По дела, които представляват фактическа или правна сложност, мотивите могат да бъдат изготвени и след обявяването на присъдата, но не по-късно от тридесет дни.
............
Ерго, в случая става въпрос за НАД 60(съответно, 120)-кратно забавяне на мотивите!!!
А от забавянето има и други Последици- гражданските ищци НЕ могат да получат Обезщетението за вреди, нанесени им от Престъплението(престъпника)!
А и присъда БЕЗ мотиви НЕ може да бъде обжалвана от прокурора или от Подсъдимия пред по-горна съдебна инстанция!
12 Юли 2012 23:16
Е да ти имам логиката, това са инсинуации, Мъркюри, а ти използваш личните си инсинуации, за да се опитваш да се месиш в независимата уж съдебна система.
Това вече не звучи логично, нали?
12 Юли 2012 23:17
Чудя се дали тези 90 000 дела само за една година са все от нея гледани и заради едните мотиви е изтекла давността?

Не се чуди, ами отвори в-к "Сега" и чети:
"Само за първите шест месеца на годината /2009 г. - б.м/ прокуратурата е прекратила нови 70 958 дела заради изтекла давност. Тези престъпления ще останат ненаказани, защото са изтекли всички срокове те да бъдат приключени и внесени в съда. Това на практика амнистира извършителите.
А те са били известни на прокуратурата по 1675 от прекратените дела, което прави 2.4%, сочат данните в доклад на държавното обвинение. 235 659 бяха прекратените по давност дела през м.г.
Откакто Борис Велчев оглави прокуратурата, поради давност са прекратени около 400 000 дела, някои от които са залежавали и по 20 години. Абсолютната давност се определя в зависимост от размера на предвиденото наказание.
В края на юни т.г. са били спрени 672 616 разследвания. Основното основание при тях е невъзможността на разследващите от МВР да разкрият извършителя. От прокуратурата искат нова регламентация за тези преписки - те настояват МВР изобщо да не им изпраща тези дела, ако не е открит извършителят на престъплението. По огромна част от спрените разследвания всъщност се чака изтичането на давността, което ще позволи и окончателното им прекратяване. Най-голям е броят на тези дела в Софийския апелативен район - 244 393, като 103 921 от тях са на Софийската районна прокуратура. Следва Пловдив със 135 186, от които - 42 238 на районната прокуратура.
Досега никой не е санкциониран за необявената амнистия. Няколкото наказателни дела срещу прокурори, които започнаха покрай ревизията, рухнаха в съда. А за търсене на дисциплинарна отговорност също е изтекла давността..."
Доротея Дачкова, 06 ноември 2009 г. Натисни тук
Наистина, много отдавна е време да се рине кочината. Не ти или аз, поколения след нас ще се чудят
12 Юли 2012 23:31
Колко ли пък ще я разбуни ? 3 дни ! Толкова ще е буненето ! После ще дойде друг скандал, недай си боже пожар или друга гадост. С доклад и без доклад, токът поскъпна с 13 %. Водата с над 5 %, горивата също с близо 5 % за седмица. Логично е всички цени да се увеличат с минимум 10 % нето.Честито!Половин София ще смърди, защото Топлофикация ще прави "Планови ремонти" по 1-2 месеца. Да питат четящият сайтовете Каролев! Отговорът му би бил : "Ако бяха правили ремонти през годините, сега нямаше да се усети режимът на топлата вода". И т.н. Честито! Имаме нова, уникална, екологична магистрала. Нямаме пари обаче за бензин до морето, защото бензинът е скъп, сметките за вода, парно и ток чакат. Пък и къде да ходим, като битовата престъпност бележи ръст за разлика от разгромяваната организирана такава. Да, ама магистратите са
разбунени
и престъпниците си пият мастиката на хладно.Такива ми ти работи...Остана ни едничката гордост, че сме отличниците на Европа.И затова все пак Честито!
12 Юли 2012 23:31
Най-вероятно такива забавяния на мотиви са масова практика в съдилищата. Това обаче не оправдава Тодорова. Ако си беше гледала работата както трябва, а не както всички, нямаше така лесно да я наритат. Апропо, още в древния Рим е било известно как да се практикува беззаконие под формата на законност - създават се правила толкова абсурдни че никой да не е в състояние да ги спазва и след това се наказват избирателно онези които трябва.
12 Юли 2012 23:39
НАКАЗАТЕЛЕН КОДЕКС
...
Чл. 80. (1) Наказателното преследване се изключва по давност, когато то не е възбудено в продължение на:

1. (изм. - ДВ, бр. 31 от 1990 г., бр. 153 от 1998 г.) двадесет години за деяния, наказуеми с доживотен затвор без замяна, доживотен затвор, и 35 години за убийство на две или повече лица;

2. петнадесет години за деяния, наказуеми с лишаване от свобода повече от десет години;

3. десет години за деяния, наказуеми с лишаване от свобода повече от три години;

4. (изм. - ДВ, бр. 62 от 1997 г.) пет години за деяние, наказуемо с лишаване от свобода повече от една година, и

5. две години за всички останали случаи.

(2) Давностните срокове по предходната алинея за престъпления, извършени от непълнолетни, се определят, след като се съобрази заменяването на наказанията по чл. 63 .

(3) Давността за преследване започва от довършването на престъплението, при опит и приготовление - от деня, когато е извършено последното действие, а за престъпленията, които траят непрекъснато, както и за продължаваните престъпления - от прекратяването им.

Чл. 81. (1) Давността спира, когато започването или продължаването на наказателното преследване зависи от разрешаването на някой предварителен въпрос с влязъл в сила съдебен акт.

(2) Давността се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето за преследване, и то само спрямо лицето, срещу което е насочено преследването. След свършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност.

(3) Независимо от спирането или прекъсването на давността наказателното преследване се изключва, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в предходния член.

12 Юли 2012 23:46
внимателният, очевидно не си схванал иронията, нито пък имам нужда да чета вестник, за да знам това, което си цитирал.
Опитвам се да обясня очевадното, че проблемът със сроковете при постановяване на съдебните актове е системен, а не на отделни съдии. Друг е въпросът кой по какви причини е допуснал необичайно дълго забавяне. Въпрос на конкретика, и ако трябва - на наказание, съобразено със всички обстоятелства.
Но, наказание при еднакъв аршин за всички.
Именно този аршин в случая не е налице, а е друг и не е нужно да имаш три очи (както някои тук твърдят, пък виждат само написаното по медиите), за да видиш какъв е.
Проблемите и в досъдебната, и в съдебната фаза отдавна са ясни на всички, чиито професии по един или друг начин са свързани с правораздаването.
Ясни са обаче и на ВСС и на МП, а от тях зависи ресурсното, включително кадрово обезпечаване, така щото съдиите да гледат разумен брой дела, за да можем основателно да очакваме качество и срочност.
При това ниво на престъпност системата издиша отвсякъде и дори не е въпрос просто на дисциплина, както цинично се опитват да ни го представят.
Не помня преди 20 години този проблем да е стоял, но пък 20 години не е решаван, и сега не се решава. И няма да се реши с наказанието на съдията, което има съвсем друга цел.
12 Юли 2012 23:47
Васик, не го слушай параграфа кви глупости плещи. Член 308 изисква срок за мотивите, но всички законни срокове се възстановяват ако са били пропуснати по уважителни причини. Чл 186, ал. 1 от общата част на НПК. Т.е ако страните не са могли да обжалват или протестират поради изтичане на срока поради забавяне на мотиви - пишат молба, в която обясняват обстоятелствата и срокът се възстановява. Затова мотивите на ВСС са смешни.
12 Юли 2012 23:56
OTVRAT,
Стегни се!
И разсъждавай, ако можеш!
Може да се ОБЖАЛВА/ПРОТЕСТИРА, при условията на чл 186 ал. 2 НПК, САМО годна Присъда, която предстои да влезе в сила, след изтичането на срока за обжалване!
А Присъда БЕЗ Мотиви НЕ предстои да влезе в сила след изтичане на срока за обжалване, тъй като при Присъда БЕЗ Мотиви НЕ тече срок за Обжалването й- такава Присъда е НЕГОДНА и НЕвъзможна за обжалване!
Схвана ли?!
12 Юли 2012 23:59
Параграфе, аре, ако обичаш, мини у лево!
13 Юли 2012 00:03
параграфе, и любителите на правото е добре да го четат разумно и с разбиране...
Срокът за обжалване/протестиране на присъдата винаги тече преди постановяването на мотивите (15 дневен от постановяването), така че ако се пропусне, постановяването на мотивите е без значение.
Какво сте се вторачили в едната присъда и едните мотиви, като проблемите са съвсем другаде и глобални, като касаят организацията и ресурсното обезпечаване (задължение на държавата) на правораздаването въобще или действително успяват да ви водят в правилната посока с димката?
13 Юли 2012 00:07
НАКАЗАТЕЛНО-ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС
...
Чл. 318. (1) Производството пред въззивната инстанция се образува по протест на прокурора или по жалба на страните.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 32 от 2010 г., в сила от 28.05.2010 г.) Прокурорът подава протест, когато намери, че постановената присъда е неправилна.
(3) Подсъдимият може да обжалва присъдата във всичките й части. Той може да я обжалва и само относно мотивите и основанията за оправдаването му.
(4) Частният тъжител и частният обвинител могат да обжалват присъдата, ако са накърнени техните права и законни интереси. Те не могат да обжалват присъдата, ако тя е постановена в съгласие с направените от тях искания.
(5) Гражданският ищец и гражданският ответник могат да обжалват присъдата само относно гражданския иск, ако са накърнени техните права и законни интереси.



13 Юли 2012 00:09
DENEB,
А к`во правим, ако искаме да обжалваме и/или Мотивите, а съдията НЕ ги е оповестил и представил към делото?!
А?!
13 Юли 2012 00:17
"А к`во правим, ако искаме да обжалваме и/или Мотивите, а съдията НЕ ги е оповестил и представил към делото?!"
Пишем молби и ги искаме. Пишем молби и искаме продължаване на срокове. Явно страните по цитирания случай нито са искали да обжалват, нито да протестират.Параграфе, не ни разваляй викенда, молим те.
13 Юли 2012 00:17
Само за първите шест месеца на годината /2009 г. - б.м/ прокуратурата е прекратила нови 70 958 дела заради изтекла давност. Тези престъпления ще останат ненаказани, защото са изтекли всички срокове те да бъдат приключени и внесени в съда. Това на практика амнистира извършителите.

ОК. Ама тя не е ли съдийка? Излиза, че вината е на прокуратурата....

13 Юли 2012 00:17
"Наложеното от Висшия съдебен съвет най-тежко дисциплинарно наказание на съдия Мирослава Тодорова поражда у нас сериозна професионална тревога за еднаквото третиране на дисциплинарните нарушения и адекватните наказания за тях. Ежедневната ни практика ни сблъсква с многобройни случаи на неспазени процесуални срокове, които не са получили дисциплинарна санкция. Отстраняването от съдебната система на съдия Тодорова, която е безспорен професионалист, създава впечатление за саморазправа с магистрат заради активната му обществена позиция."

Това е записано в декларация на Върховния касационен съд (ВКС). По-рано днес след решението на съвета, председателят на съда Лазар Груев напусна заседанието и отказа коментар. Предполага се, че той и главният прокурор Борис Велчев са едни от тримата, които са гласували против уволнението.


Кой-знае защо си мисля, че Лазар Груев е в пъти, в пъти по-добър юрист от Параграфа.
13 Юли 2012 00:21
Кой-знае защо си мисля, че Лазар Груев е в пъти, в пъти по-добър юрист от Параграфа.


Бъдете сигурен в това.
13 Юли 2012 00:21
Теглим една ПМ на съдията .
Писмено. Заведено, прошнуровано и пронумеровано.
Тва е.
13 Юли 2012 00:26
Теглим една ПМ на държавата! С любов и омерзение! Лека нощ.
13 Юли 2012 00:39
OTVRAT,
/:/ "Пишем молби и ги искаме. Пишем молби и искаме продължаване на срокове"
............................................................................
К`ви Молби и за к`ви Срокове за удължаване, бе???
НПК казва категорично, че мотивите НЕ могат да се бавят от съдията повече от 15(30) дни!
К`во` прокурорът или Подсъдимият да искат с Молба удължаване на този срок ли, бе?!
Тук говорим за продължителна НЕвъзможност да бъдат обжалвани Мотивите към Присъда, поради това, че те НЕ са изготвени и представени от съдията!!!
К`во, да пишем, пишем, пишем(цели 5 години ли?!)... Молби (до кого?!) и да искаме от него(от кого?!) съдията да представи Мотивите ли?!
Дай го по-сериозно(ако можеш) де!
...................................................
1. Предмет на въззивното производство (ВП) са:
1) Невлезли в сила присъди – тук изключения няма, става въпрос за всяка такава присъда.
2) Определенията, с които се прекратява наказателното производство, както и няколко други определения, така, както са изчерпателно посочени в чл. 341, ал.1 НПК.
2. Непосредствената задача на въззивната инстанция (ВИ) е изрично посочена в чл.313 НПК, от който текст е очевидно, че задачата на въззивната инстанция е да провери правилността на невлязлата в сила присъда. Употребената дума “правилна” е използвана като родово понятие, защото присъдата е правилна, когато е законна, справедлива, обоснована.
- Присъдата е законна, когато е постановена в пълно съответствие със закона, като тук думата закон означава НК или НПК. Ако не е правилно приложен НК, непосредственият резултат е грешка в правната квалификация. Когато неправилно е приложен НПК, непосредственият резултат е съществено процесуално нарушение.
- Присъдата е несправедлива, когато наказанието е определено в рамките на санкцията, предвидена за конкретното престъпление, но така определеното наказание не е правилно индивидуализирано, защото не са отчетени мотивите, подбудите, другите смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства.
- Присъдата е обоснована, когато фактическите констатации на държавния орган в пълна мяра и адекватно съответстват на събрания и проверен по делото доказателствен материал.
...................................................
Ерго, ОБОСНОВАНАТА Присъда е само Присъдата, която има Мотиви към нея!!!
Е, сега схвана ли защо липсата на Мотиви към Присъда я правят НЕобжалваема относно обосноваността(правилността) й?! А НЕобжалваемата по тази причина Присъда НЕ подлежи и на привеждане в изпълнение- защото НЕ е влязла в "законна сила"! А Присъда влиза в законна сила , ако НЕ е обжалвана/протестирана в срок или жалбата/протестът НЕ е уважена от по-горната крайна съдебна инстанция!!!
ПРИЯТЕН УИКЕНД!

13 Юли 2012 00:50
WREKEGE,
DANIBUS,
/:/ "Кой-знае защо си мисля, че Лазар Груев е в пъти, в пъти по-добър юрист от Параграфа."
..............................................................................
Аз пък съм в пъти, в пъти по-добър риболовец-хобист от юриста Лазар Груев!!!
Къде и кога съм казвал, бе, че съм юрист?!?
Я посочете- а НЕ мучете!
Казвал съм, че съм риболовец-хобист! И го потвърждавам сега пак!
Казвал съм само(и го потвърждавам сега пак!), че поналюбопитствам и поналюбознайвам от Право- нищо повече! Просто второ хоби- след риболовенето!
Това, че никът ми е PARAGRAPH39, няма нищо общо с професията юрист- има общо(асоциация!) само с член 39 от Конституцията, даващ право на всеки да има Лично мнение и да го разпространява свободно!!!
Ясен ли съм?!
13 Юли 2012 02:13
Като се замисля, най-добре и адекватно ще е съдията, който разглежда делото(за "Клевета" на Тодорова срещу Цветанов, да забави Мотивите към Присъдата си поне с 5(пет) години и 1(един) ден- та съдия Тодорова лично да усети до какво води такова забавяне, каквото тя е направила?!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД