Цялата публична информация, която не е тайна или свързана с лични данни, да бъде качена за свободно ползване в интернет. Данните трябва не само да бъдат достъпни за всеки, но и да бъдат в удобен за работа формат, т.е. документите да могат да се свалят и обработват. Това е основната идея от новата евродиректива за отворените данни, която предлага Европейската комисия.
"Мисленето на държавната администрация трябва да се промени и данните да станат публични, а не както досега, тя сама да решава какво да казва или да скрие от гражданите. Това ще доведе и до повече прозрачност и ефективност в работата на администрацията, по-добро използване на информацията и в крайна сметка - значителен икономически ефект", отбеляза основният докладчик на Европарламента по директивата Ивайло Калфин. Според него обаче предложението ще срещне сериозен отпор от страна на институциите.
Предвижда се да бъде създаден и обществен регулаторен орган, който да преценява качената информация и дали тя е в пълен обем. Допълнително ще се решава дали документите ще се ползват безплатно, или за част от тях ще се плаща.
Очаква се директивата да бъде одобрена през следващата година, а правителствата на страните членки ще имат около 2 г., за да я приложат. Около 140 млрд. лв. ще спечели европейската икономика, ако правителствата предоставят свободно в интернет данните, с които разполагат, показва специално проучване по темата, поръчано от Европейската комисия.
|
|