Ако до 31 юли собствениците на земеделска земя не декларират как ще стопанисват земята си - дали сами ще я обработват, или ще я дадат под аренда, държавата ще я разпредели служебно. Според новия Закон за собствеността и ползването на земеделски земи, ако няма подадена декларация за даден терен от собственик или ползвател, той се включва в регистъра на землището като "бяло петно". И се разпределя за обработване на доброволен принцип. В случай, че не се достигне до доброволно споразумение, задължително се прави служебно разпределение на "белите петна". В този случай теренът се дава на ползвателя с най-голям дял правно основание в него. Дори собственикът да желае да обработва земята си, ако е изпуснал срока, няма връщане назад. Той губи права над земята си за настоящия земеделски сезон.
Арендаторът, който получи "бялото петно", е длъжен да внесе в общината рента за ползването на тази земя. Тя е в размер на средната рента за дадения район, а собственикът има право да потърси парите си до 3 години. След този срок парите остават за общината. Ако тази такса не се внесе, собственикът има право освен да си вземе земята и да поиска обезщетение, обясняват от земеделското ведомство.
Идеята за внасянето на парите в извънбюджетната сметка към общината е, ако собственикът си потърси земята, да му се плати за това, че е дадена за обработка. За всеки декар от непотърсените земи арендаторите получават субсидии от ЕС и държавния бюджет. "Досега обаче ползвателите на земята не бяха особено честни платци и собствениците търпяха огромни загуби, тъй като дори не подозират, че земята им се работи и някой печели от нея", обясни Борислав Петков, председател на Асоциацията на собствениците на земеделски земи. Според новия закон неизрядните арендатори ще загубят правото си да работят и да участват в споразумения за следващата стопанска година.
От министерството на земеделието казаха за "Сега", че това разпределяне на чужди имоти се прави най-вече за да се предотврати неправомерното ползване на земи, чиито собственици не ги обработват с години. Оттам обаче не успяха да уточнят какъв процент от частните земи у нас се водят "бели петна", но казаха, че те не са малко. Причината е, че много от собствениците са в чужбина, незаинтересовани са или пък не могат да се разберат с останалите наследници на имота.
нищо не разбрах. честно. статията е ...ммм... най-меко казано непълна. кои собственици трябва да декларират? огромен процент от собствениците са дали нивите си на арендатори, за което имат нотариално заверени договори, вписани в съда. това тях касае ли ги и как точно общината се меси ей-така в частните отношения между два субекта?!
ако иде реч за т.нар. необработваема земя - това е друга бира. но не е уточнено в статията.