ЕК не изключва възможността да замрази членството на Румъния в ЕС, ако политическата криза в страната продължава да се задълбочава, писа германският в. "Ди Цайт", като цитира дипломати от Брюксел, пожелали анонимност. "Ако правителството на Виктор Понта веднага не предприеме необходимите мерки за възстановяването на правовата държава според стандартите на ЕС, то ЕК няма да се поколебае да приложи всички правни възможности", твърди източникът. Към тези възможности се включва и член 7 от Договора на ЕС, който досега никога не е бил прилаган, отбелязва в. "Ди Цайт". Тази точка от документа предвижда блокиране на правата на страна - членка на ЕС, в случаи на "тежко и продължително нарушаване" на основните ценности на Съюза. Подобно решение обаче трябва да бъде единодушно одобрено от всички държави в ЕС.
Премиерът на Румъния Виктор Понта разговаря в края на миналата седмица с председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу и обеща Букурещ да коригира решенията си, които според ЕК противоречат на основните права на ЕС. Според дипломата, цитиран от "Ди Цайт", тази седмица не може да се очакват решения за санкции срещу Румъния, тъй като в сряда ще бъде публикуван мониторинговият доклад за правосъдието и вътрешния ред в България и Румъния. Румънският премиер Виктор Понта обяви, че още в петък е отговорил на въпросите на ЕК за политическата ситуация в страната. Според него това били въпроси, а не искания. ЕК вчера заяви, че не е получавала никакви отговори.
Временно отстраненият от президентския пост Траян Бъсеску пък заяви, че действията на управляващите за отстраняването му са опит да бъдат защитени от разследвания за корупция част от народните представители. "Временното ми отстраняване беше дълго планирано действие... и беше извършено, за да бъдат защитени потенциално осъдени румънски политици", заяви Бъсеску в интервю за частната телевизия "Реалитатеа". Според него за отстраняването му са гласували "19 депутати, срещу които се води наказателно производство, нека ги наречем бъдещи кандидати за затвора". От Демократичнолибералната партия на Бъсеску вече заявиха, че планът за отстраняването от власт на президента е свързан с присъдата на бившия премиер социалдемократ Адриан Нъстасе - политически ментор на сегашния премиер Виктор Понта.
ПРОВИНЕНИЯ
Румънската Национална агенция за борба с корупцията обвини евродепутата Адриан Северин, че е ощетил бюджета на ЕС с над 400 000 евро, предаде електронното издание "Зиаре". Според прокурорите в периода 2007 - 2010 г. Северин е използвал фалшиви документи и декларации, за да получи европейски средства. Парите отивали у близки на Северин чрез консултантски договори с шест румънски дружества, които извършвали фиктивни услуги. През юли м. г. румънската агенция за борба с корупцията започна криминално разследване срещу Адриан Северин, когато ЕП свали имунитета му. Това стана след разследване на в. "Сънди таймс". Журналисти от вестника, представящи се за лобисти, предложиха 100 000 евро на няколко евродепутати, сред които и Северин, за да внесат поправка в евродиректива. Румънецът бе един от народните избраници, приели предложението на репортерите.