Вътрешният министър Цветан Цветанов изненадващо се изправи срещу премиера и президента заради уволнението на председателя на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова. Вчера той за пореден път се извъртя, нападна Тодорова и се обяви в защита на ВСС. Атаката му засегна и хората, които излязоха в защита на Тодорова. Те бяха наречени "адвокати от незнайно какви кантори и които всъщност дали не защитават тези, които са оправдани, или тези, които са се възползвали от забавянето на тези мотиви". В протестите пък участвали и граждани, "които аз съм виждал по други протести, те са като дежурни". Виновни за некоректното представяне на случващото се били медиите.
За пръв път вицепремиерът и президентът влязоха в задочна разправия по случая. "Той (Плевнелиев) просто направи едно изказване, за да влезе в духа на говорене на всички, които говориха преди него. Не мога да повярвам, че българският президент ще защити човек, забавил 50 дела и лишил от правораздаване хора, които са направили отвличане, нанесли са щета на държавния бюджет в особено големи размери за ДДС, които 2007 г. се е произнесла с присъда и 2011 г. се е произнесла с мотивите си", заяви Цветанов пред БНТ. В събота Плевнелиев разкритикува решението на ВСС, заявявайки, че е некоректно и е отекнало "не само у нас, но и в Брюксел". "Запознат съм с това какво е заявил по случая вътрешният министър, но това не променя моята позиция", отговори вчера държавният глава на нападките от Добрич. "Аз считам, че ако ВСС искаше да вземе едно наистина обективно и обосновано решение, той можеше много просто да каже: да, вярно е, че забавянето на някои съдебни дела е системен проблем", заяви Плевнелиев и допълни, че направеното е "едно необосновано, необективно решение".
Медиите са виновни за уволнението на Мирослава Тодорова - това стана ясно по време на вчерашното извънредно заседание на ВСС, който трябваше да обсъди начина на налагане на наказания на провинилите се магистрати. Съветът се е сезирал и започнал дисциплинарно производство след медийни публикации, се разбра от изказвания на двама от членовете му - Пламен Стоилов и Иван Колев. Стоилов изброи четири забавени от Тодорова дела и заяви, че е научил за тях от медиите, въпреки че за единия от случаите именно той съобщи пред репортерите преди няколко дни. "Аз лично считам, че решението на ВСС е законосъобразно, а наказанието съответства на нарушението", заяви той. По сходен начин се изказа и Иван Колев. И той смята, че всичко е тръгнало от медиите. Колев обаче призна, че някой е трябвало да обърне внимание за забавените от Тодорова дела по-рано. Според него уволнената съдийка е добър професионалист, но не може да организира работата си. ВСС направил услуга на Тодорова, като я уволнил, защото така щяла да има време да преподава на младши съдии. Цони Цонев пък бе категоричен, че не може да си спомни друг случай на съдия, наказан два пъти за едно и също провинение. По данни на ВСС за изминалите 5 г. мандат кадровиците са уволнили общо 7 души за забавени дела.
Не се оправдаха очакванията ВСС да преразгледа случая "Мирослава Тодорова". Дискусията бе задушена с аргумента, че никой от ВСС няма право да говори за дело, което не е приключило. "Всички знаем защо сме се събрали, но не можем да кажем каквото искаме. Ще изглеждаме идиотски, когато ни посрещнат камерите и се позовем на закона", заяви главният прокурор Борис Велчев и обяви дискусията за безсмислена. "Мисля, че почти всички загубихме от тази ситуация. България е в епицентъра на скандал в навечерието на евродоклада. Ще е жалко, ако остане усещането, че някой се наказва, защото се казва еди-как си", коментира пък шефът на Върховния касационен съд Лазар Груев.
--------КРИТЕРИИ
Критериите, според които ВСС налага наказания на магистрати, са разработени още през 2008 г., обясни членът на съвета Петър Стоянов. Според него, когато се решава за санкцията, съдебните кадровици задължително вземат предвид натовареността на магистрата, на съответния съд, както и последствията от неговите нарушения. "Тази дискусия за критериите върви от първия ден на мандата на този ВСС", каза още Стоянов. "Когато бяха изработени критериите, нямаше такъв скандал", контрира Лазар Груев. Стоянов представи статистика за наложените наказания. Оказа се, в повечето случаи най-тежката санкция е намаляване на заплатата.
---------НАТОВАРЕНОСТ
Въпреки че е в края на мандата си и не може да предприеме никакви реални мерки за подобряване на ситуацията в съдебната система, ВСС се впусна в безсмислена дискусия кой как си е вършил работата и какви са резултатите. Лазар Груев представи статистика, според която срочността на гледане на делата се е подобрила. "Дори една стотна от това да е заслуга на ВСС, пак е успех", коментира Цони Цонев. "Три години подред аз извеждам проблема с натовареността пред Народното събрание. Защо винаги реагираме, когато се обърне колата", попита Груев. "Ние всички подценихме темата с натовареността, въпросът е висящ", заяви пък Борис Велчев. Според Иван Колев обаче претоварване на съдии имало само в софийските и върховните съдилища, а като цяло ситуацията в страната била добра.